Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Начальниця управління освіти і науки Сумської міської ради Неля ВЕРБИЦЬКА: «Із системою DREAM працюємо недавно, але вже маємо перші результати»

32

Із всіх проєктів Сумської громади, які заведені до Цифрової екосистеми для підзвітного управління відновленням DREAM, майже половина подані освітянами громади. Тому ми попросили розповісти про це трішки детальніше начальницю управління освіти і науки Сумської міської ради Нелю ВЕРБИЦЬКУ.

«Екосистема DREAM має велике значення для відновлення та відбудови України і Сумщини, зокрема. Обов’язковою умовою отримання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на ремонти найпростіших укриттів, на ремонт харчоблоків є наявність проєктів саме у системі DREAM“, – розповідає Неля ВЕРБИЦЬКА. – Через екосистему закладами освіти Cумської міської територіальної громади було подано 11 проєктів по капітальному ремонту харчоблоків. Також у систему було внесено проєкти з капітального ремонту підвальних приміщень, пристосування їх для використання як найпростіших укриттів. Конкурсною комісією з надання коштів саме на модернізацію харчоблоків із наших 11 проєктів було відібрано вісім, які зараз знаходяться на стадії реалізації. Вже виділені кошти і виконуються всі ремонтні роботи».

– Тобто, якість поданих проєктів доволі висока.
Н.В.: У нас в Управлінні є відповідальна уповноважена особа, яка відслідковує, модерує цю всю інформацію. Заклади освіти у нас автономні, і вони всю проєктно-кошторисну документацію, експертизи тощо підвантажують самостійно. Ми контролюємо, спостерігаємо, підказуємо, консультуємо, як це правильно все робити. Але одночасно і самі вчимося, адже DREAM – відносно нова для нас система. Крім 11 проєктів по модернізації харчоблоків, про які я вже говорила, у нас ще подає проєкти управління капітального будівництва, яке займається будівництвом найпростіших укриттів на території громади. У разі, якщо за допомогою DREAM знайдеться фінансування на ці проєкти, це буде дуже добре, бо система дає можливість залучити донорів, які можуть знайти, обрати проєкти і потім допомогти з фінансуванням. Екосистема DREAM ще корисна тим, що вона акумулює всі проєкти, а значить ми можемо зайти, подивитися, чомусь навчитися, перейняти досвід. А, можливо, хтось щось корисне для себе знайшов і в наших проєктах. Адже по Сумській області по капітальному ремонту харчоблоків відібрали 9 проєктів, і з них вісім – це наші проєкти. Тобто, свою роботу ми виконали якісно. Сподіваюся, так будемо працювати і далі в системі DREAM.

– А скільки ви вже працюєте з системою DREAM?
Н.В.: З екосистемою ми почали працювати з березня 2024 року, тобто у нас зараз перший такий період і досвід роботи з нею, і вже маємо, як бачите, певні результати. А взагалі ремонтні роботи, зокрема, найпростіших укриттів, ми почали ще у 2022 році. І наразі із 39 закладів загальної середньої освіти, які підпорядковані нам, у 23 наявні найпростіші укриття.

– Сумська громада – прикордонна громада, і це, мабуть, теж вносить свої корективи у плани будівництва та відновлення закладів освіти?
Н.В.: Так, на жаль. У нас є пошкоджені заклади освіти, які потребують ремонту та відновлення. Але наша область, і Сумська громада, зокрема, знаходяться у зоні високого ризику бойових дій, тому ми змушені підкоригувати деякі свої проєкти з відновлення та будівництва укриттів. Зараз недоречно виконувати ремонтні роботи саме по відновленню закладів освіти. Звичайно, проводяться експертизи щодо стану будівлі, звичайно, будемо відновлювати, але дещо пізніше. Зараз школи громади працюють дистанційно, а так хочеться і учням і вчителям навчатися і працювати саме у стінах своїх шкіл.

Партнером із впровадження екосистеми DREAM у Сумській області є Інститут аналітики та адвокації. Консультації громадам надає регіональний координатор Олександр Сергієнко, телефон: +38(095) 137 32 64, e-mail: sergiienko@iaa.org.ua.

Проєкт реалізується за підтримки програми МАТRА Посольства Королівства Нідерландів в Україні.