Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині зареєстровано майже 93,5 тисячі ВПО

46

Люди евакуюються з прикордоння переважно в тилові райони Сумщини, – зазначив начальник Сумської ОВА Володимир Артюх. – Вони не бажають залишати нашу область. – Станом на сьогодні на Сумщині зареєстровано майже 93,5 тисячі ВПО, з них 64,2 тисячі – мешканці нашої області, 22 тисячі – діти. Більше ніж 82 тис. осіб – це внутрішньо переміщені особи, зареєстровані з початку повномасштабного вторгнення.

Як повідомила директор Департаменту з питань соціальної політики Сумської обласної державної адміністрації Людмила Мусіяка, особи які евакуюються з прикордонних громад області, реєструються благодійними фондами на грошову допомогу в розмірі 10800 на одну особу. Допомогу надають ГФ «Право на захист», АCTED, Данська рада у справах біженців, ГО «Людина в біді», ВПП ООН та інші (гроші надходять шляхом переказу Western Union, зазвичай отримують впродовж декількох днів (до тижня). Реєстрація проходить в транзитних центрах, які діють в Шостці, Конотопі, Глухові, в м. Суми.

Списки осіб, які евакуюються, передаються до Інформаційно обчислювального центру МСПУ для відновлення виплат на проживання в розмірі 2000 гривень для дорослих та 3000 гривень для дітей та осіб з інвалідністю.

Крім того, за рахунок коштів обласного бюджету проводиться виплата на кожну евакуйовану дитину у розмірі 2000 гривень. Допомога вже надана на суму понад 600 тис. грн.

«Сьогодні чи не найбільшою нашою проблемою є питання забезпечення житлом людей, які змушені були тікати зі своїх домівок через обстріли або їх домівки знищені ворогом», – зазначила Людмила Мусіяка.

За її словами, в області розпочато виконання завдання Президента України про утворення реєстру майна, що може бути використане для тимчасового проживання ВПО.

Державну допомогу на проживання у жовтні 2024 року отримали 25,8 тис. осіб, сума нарахувань за січень-жовтень 2024 року становить понад 1 млрд грн.

За програмою «Прихисток» 1 648 осіб прихистили 3 475 ВПО. Компенсація з січня по вересень 2024 року їм нарахована на суму 16,0 млн гривень

Крім того, житловий фонд для тимчасового проживання ВПО створений у: м. Конотоп у 2020 році (1,4 млн гривень – придбано 5 квартир), м. Шостка у 2021 році (686 тис. гривень – придбано 4 квартири), Березівській громаді у 2023 році (3 будинки).

Державною спеціалізованою фінансовою установою «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» для внутрішньо переміщених осіб у 2022 році придбано 12 квартир, які надані в оренду ВПО. В пріоритеті при наданні житла в оренду багатодітні сім’ї та сім’ї з дітьми (мешкає 31 особа)

Сьогодні в області реалізуються також проєкти щодо будівництва модульних будинків. УВКБ ООН реалізується проєкт з будівництва модульних будинків на території Нижньосироватської територіальної громади: 10 будинків розраховано на 70 осіб; Товариством Червоного Хреста України у місті Суми реалізується пілотний проєкт з будівництва модульного містечка: 2-х двоповерхових будинків для близько 100 ВПО.

Нагадаємо, Мінсоцполітики в січні 2025 року планує почати експериментальний проєкт щодо субсидії на оренду житла для ВПО. І Сумська область буде одним із пілотних регіонів, в яких він буде реалізовуватися. За умовами проєкту, якщо родина витрачає більш як 30% своїх доходів середньомісячних на оренду житла, їй буде компенсувати держава.