У Сумах до відповідальності не притягнуті винуватці силового розгону евромайданівців 26 січня 2014 року. Навіть більше – Білопільський районний суд виправдав колишніх прокурора прокуратури м. Сум Євгена СТАВИЦЬКОГО і слідчу слідчого відділу Сумського МВ УМВС України в Сумській області Аліну ПАДАЛКУ.
Прокуратура Сумської області обвинувачувала їх за частиною 2 статті 372 Кримінального кодексу України, тобто умисних діях, що полягали у незаконному притягненні невинуватих евромайданівців у січні 2014 р. до кримінальної відповідальності, поєднане з обвинуваченням у вчиненні тяжкого злочину, а також поєднане з іншою фальсифікацією. Суд визнав, що вини обох підсудних у вчиненні злочину нібито немає. Одним із обвинувачених в січні-лютому 2014 р. був евромайданівець Олександр РЕВЕНКО. В цьому судовому процесі він проходив у статусі свідка. Ми говорили з ним про хід процесу і те, як сприймаються подібні вироки зараз.
Від подій Евромайдану нас відділяє вже більше шість років, але силовики, що тоді вчиняли злочини проти евромайданівців, переважно досі не покарані
r: Як трапилося, що у процесі над Падалкою і Ставицьким ви опинились не у статусі потерпілого, а свідка?
Олександр Ревенко: Справа в тому, що підозру мені підписував інший прокурор, справа якого розглядається в Лебединському суді. Тому в цьому процесі мав статус свідка. Скажу більше – зараз в Білопільському суді триває суд над колишнім прокурором Сумської області Миколою БІЛОКОНЕМ та іншими звинуваченими. В цьому процесі маю статус потерпілого.
r: Давайте нагадаємо, як розгорталися події 26 січня 2014 р., хід яких привів до вашого затримання і висунення фальшивого звинувачення…
О.Р.: Тоді після мітингу на площі евромайданівці підійшли до Будинку Рад. Після переговорів із міліцією і домовленості тодішній майор (зараз підполковник поліції – Авт.) Дмитро ЗАРЕМБА своїми ключами відкрив двері Будинку Рад, і протестуючі зайшли на перший поверх. Це все зафіксована на оперативному відео міліції, тобто відразу видно, що захоплення немає. Народний депутат Володимир ШУЛЬГА розпочав там прийом громадян. Жодний міліціонер, жодне скло не постраждало. На другий поверх протестуючі не піднімалися. Тож фактично жодного захоплення адмінбудинку не було. У цей час якісь люди почали набивати сніг у мішки і блокувати ним два виходи із міськради та облдержадміністрації. Вони і так були заблоковані із середини плитами ДСП. Я не випадково вжив вислів «якісь люди». У матеріалах кримінальної справи демонструвалася оперативна зйомка міліцією цього процесу. На ній помітні обличчя цих як мінімум півтора десятка людей, яких я потім бачив в міському відділку МВС. Це були оперативні працівники міліції, які вже ходили зі зброєю, хоч і в цивільному одязі, спілкувались між собою і слідчими.
r: Тобто блокування дверей адмінбудинку було провокацією зі сторони міліції, в якій приймали участь її співробітники?
О.Р.: Виходить, що так. Скажу більше: із матеріалів справи виходить, що після тог,о як майор Дмитро Заремба відкрив двері адмінбудинку, на номер міліції 02 зателефонував… той самий Дмитро Заремба – вже як громадянин. Він повідомив, що невідомі немовби захопили адмінприміщення. Починаючи з цього дзвінка було відкрито кримінальне провадження. Потім на місце події із відділку немовби відправляють слідчо-оперативну групу,в яку входить… той самий майор Дмитро Заремба. У цей момент він знаходився біля цього самого приміщення.
r: Ви вважаєте, що вручені вам підозри у вчиненні злочину були заздалегідь неправдивими?
О.Р.: Звичайно. Коли читаєш матеріали кримінальної справи, то видно, як вона сфальсифікована, «шита білими нитками». Я навів тільки один фрагмент, там багато подібного. Слідчі міліції все це бачили. Мені ще тоді, в 2014 р., говорили, що більшість із них відмовилися підписувати підозри мені та іншим евромайданівцям, бо бачили, наскільки це незаконно. А ось Падалка і Ставицький підписали. Співробітники міліції били мене під час затримання. Мені не давали дзвонити адвокату, іншим затриманим не надавали медичну допомогу. Всі ці злочини ніхто не розслідував.
Олександр Ревенко: «Система захищає своїх»
r: Як ви думаєте, чому суд прийняв таке рішення?
О.Р.: Важко коментувати, мотиви судді краще запитати у неї. Можливо, матеріали слідства були заздалегідь підготовлені неякісно. Плюс відвертий саботаж. Ось по тій справі, що ще триває в Білопільському суді, виступає слідчий Генпрокуратури. Він каже судді, що співробітнику поліції не змогли вручити повістку, бо він раніше працював слідчим, а тепер працює в патрульній поліції, і вони його не можуть знайти… Це ж абсурд на рівні анекдоту, а якщо серйозно – черговий договорняк. Гнила система захищає своїх. Риба гниє з голови – з Генпрокуратури, з міністра МВС. Це першопричина.
r: Як що повернутися на шість років назад, ви би повторили все, що робив під час Евромайдану?
О.Р.: Ні. Минулі шість років показали, що діяти тоді треба було набагато радикальніше.
P.S. Прокуратура Сумської області готує апеляцію на рішення райсуду щодо Ставицького і Падалки, вважаючи вирок необґрунтованим. Про це 19 жовтня 2020 р. заявила прес-секретар прокуратури Наталія НАУМЕНКО.
Сергій Бондаренко
Панорама №44-2020