Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Мобільні медичні команди АСМУ продовжують надавати допомогу жителям Сумщини

2,845

Сумська область — одна з областей України, яка постраждала від російського ворога уже в перші дні війни. Тисячі людей перебували під окупацією рашистів, відрізані від цивілізації та зв’язку. А дехто навіть втратив свої домівки.
Проєкт «Мобільні медичні команди», організований ГО «Академія сімейної медицини України», почав працювати у Сумській області 1 вересня 2022 р. Тоді протягом вересня-листопада “мобільні медики” надали мешканцям області понад 3000 консультацій.
За час війни у більшості населення значно загострилися хронічні захворювання на тлі перенесених стресів. Тим часом, медики бідкаються, що через порушення логістичних шляхів здорожчав проїзд, не кожен пересічний мешканець може дозволити собі приїхати на консультацію до лікарів.
Саме через це і через високу якість медичних послуг, місцеві жителі, щойно дізнавшись про те, що мобільні медичні команди АСМУ, які працюють за підтримки ВООЗ, відновили свою роботу в Сумській області, довго не думають і йдуть проконсультуватись та отримати медпрепарати, адже подекуди це єдина можливість отримати первинну медичну допомогу.
«Війна загострила наявні у населення хвороби і додала нові проблеми зі здоров’ям. Навантаження на первинну ланку, вочевидь, зросло як за рахунок вимушено переміщених осіб, так і браку кадрів, тому діяльність мобільних команд актуальна як ніколи. Вже перші результати нашого проєкту показали гостру потребу людей з хронічними захворюваннями в мобільній допомозі сімейних лікарів. Наша професійна спільнота вважає за доцільне розглянути створення додаткового пакета послуг від НСЗУ, саме з мобільної медичної допомоги, зокрема сільському населенню, яке не має стабільного і якісного доступу до медичних послуг.
Мобільна допомога потрібна, перш за все, в населених пунктах зі зруйнованою інфраструктурою, де немає ані амбулаторії, ані аптеки. Первинна допомога потрібна людям, в яких немає прямого доступу до медицини. Оскільки війна триває, мобільна медична допомога дозволяє підтримувати вразливе до хвороб населення і чекати на перемогу!», — розповідає членкиня «АСМУ» Ірина ВОЛОШИНА.
Як зазначила комунікаційна менеджерка ГО «Академія сімейної медицини України» Маріанна ЧЕРКАСЕЦЬ, виїзди мобільної команди відбуваються у найбільш віддалені населені пункти, звідки людям дуже складно дістатися до лікаря у стаціонарний кабінет.

КОМАНДА СПАСІННЯ. Лікарі “Мобільних медичних команд” надають консультації на виїзді, і навіть вдома в у пацієнтів

“У Сумській області наші медики зараз працюють по 5 разів на тиждень у Чернечинській ОТГ та Боромлянській ТГ. Про заплановані візити жителів сіл заздалегідь повідомляють старости, – продовжує свою розповідь Маріанна Черкасець. – Сімейні медики публікують повідомлення на своїх сторінках. Відповідно, вони вже із ними знайомі й навіть здійснюють прийом, в тому числі телефоном і можуть контролювати весь процес якогось певного захворювання. Тому в найближчі кілька місяців ми плануємо продовжувати допомагати українцям, які перебувають на деокупованій Сумщині”.
«Завдяки регулярним виїздам у сімейних лікарів з’явилась можливість контролювати схеми лікування та їх корегувати. Нерідко стає так, що медики стають у тому числі й психологами для пацієнтів», – Анна Карпова, координаторка проєкту в Сумській області.
Мобільні медичні команди зосереджені на лікуванні хронічних захворювань: ХОЗЛ, бронхіальної астми, гіпертонічної хвороби, серцево-судинних захворювань, епілепсії, судом та захворювань щитової залози.
Директорка Чернеччинського центру первинної медико-санітарної допомоги Емілія Дашко розповідає: “Лікарі мобільних медичних команд здійснюють прийом пацієнтів по 5 разів на тиждень у фельдшерських пунктах, а там де їх немає – у бібліотеках та клубах. У кожному селі наші фахівці бувають двічі на місяць. Більшість пацієнтів звертаються з приводу гіпертонії, цукрового діабету. Виявляємо навіть астенічні синдроми”.
Під час прийому лікар не просто вислуховує пацієнта, він також вимірює артеріальний тиск, проводить аналіз рівня цукру в крові та робить електрокардіограму. Надає консультації, що і як лікувати, за необхідності, направляють до вузьких спеціалістів, а також видають необхідні ліки на два тижні.
Мешканці Чернечинської та Боромлянської громад Сумської області говорять, що дуже задоволені таким видом медичних послуг, адже іноді, через похилий вік та стан здоров’я у них немає змоги дістатися стаціонарного медичного закладу, навіть якщо він розташований не надто далеко.
Однією з перших пацієнток, які отримали допомогу від фахівців “Мобільних медичних команд”, є мешканка с. Гребениківка Боромлянської територіальної громади Охтирського району Сумської області Любов ПРИХОДЬКО. 16 березня 2022 р. у двері будинку, де мешкала родина пані Любові, постукали окупанти. Попри те, що в хаті були діти, ворожі солдати вистрілили жінці в ногу, а потім 13 годин тримали її у заручниках, не даючи змоги ні родині, ні лікарям, надати постраждалій жінці допомогу. Майже за добу жінку до Сумської обласної лікарні таки доставив зять. Медики боролися за спасіння кінцівки декілька місяців, було проведено декілька операцій, але, на жаль, врятувати ногу не вдалося. Нині пані Любов живе з ампутованою кінцівкою, а, значить, є мало мобільною. Саме таким людям, як вона, говорить жінка, і стають у пригоді “Мобільні медичні команди”. Коли ще у вересні минулого року Людмила Приходько почула, що до них у село завітають такі фахівці, звернулася до старости села, аби медики приїхали і до неї. Так і сталося – жінка вдома отримала і консультацію сімейного лікаря, і деякі необхідні їй для життя ліки.
Лікарі, які залучені до проєкту “Мобільних медичних команд” розповідають, що вже бачать результати своєї праці. Повертаючись до перших пацієнтів, яких вони обстежували у вересні минулого року, вони спостерігають покращення почуття пацієнтів. А це – найголовніше у їхній роботі.
За 4 місяці роботи “Мобільних медичних команд” у Сумській області було проведено понад 4 тисячі консультацій. За останні півтора місяця лише на дому медики провели понад 130 оглядів. Проєкт продовжує своє існування, а лікарі – прийом, консультуванні та лікування усіх, хто цього потребує.
Нагадаємо, проєкт «Мобільні медичні команди» працює у п’яти областях України, зокрема й у Сумській.
Торік проєкт показав, що первинна медична допомога є пріоритетною для населення, адже упродовж 3 місяців (вересень-листопад) медики надали понад 13 тисяч консультацій у семи областях.
Мета проєкту — допомогти людям, які не мають можливості добратися до лікарні, а також забезпечити населення необхідними медикаментами в тих районах, де через російську агресію не залишилось жодної вцілілої аптеки, розповідають у громадській організації “Академія сімейної медицини України”.

 

Наташа Акулова, Панорама, № 12-2023

 

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”