Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Коли м. Суми стане доступним для людей з особливими потребами

282

Олег КРИВЦОВ: «Доступність міського середовища починається з формування світогляду його мешканців»

У квітні вступають в силу нові Державні будівельні норми щодо інклюзивності будівель і споруд.

«Бар’єри, які існують у світогляді людей, знаходять своє втілення у створенні недоступного середовища, що, в свою чергу, є дискримінацією людей з обмеженими можливостями», – вважає начальник управління містобудування та архітектури Сумської ОДА, головний архітектор області Олег КРИВЦОВ. Саме він виступив спікером на загальноміському заході, що проходив у Сумах на тему: «Чи стануть Суми доступними?» Насамперед для людей з обмеженими можливостями.

r.: Яка ситуація склалася із доступним простором у Сумах для маломобільних груп на сьогодні?
Олег Кривцов: Ми маємо ухвалені нові ДБН. Однак в житті людей з обмеженими можливостями, які мешкають у місті Суми, мало що змінилося. Так, 90% пандусів обладнано з порушенням ДБН. Але в той же час одним із позитивних прикладів є Театр драми і музичної комедії імені М.С.Щепкіна, в якому наявні не тільки пандуси, а і підйомники для зручності людей з обмеженими можливостями. Прикро, що сумські можновладці лише наприкінці минулого року спромоглися облаштувати таким чином свою будівлю і прилеглу територію. Ще гірша ситуація, коли вони рапортують про нові пандуси, споруджені за кошти місцевого бюджету у скверах і місцях загального користування, які від початку є непридатними до користування. Жахаючим прикладом є підземний перехід біля Сумського міського парку ім. Івана Кожедуба, яким щодня користуються сумчани і який до теперішнього часу не введено в експлуатацію.
Не краще ситуація і щодо місць для паркування транспорту для людей з обмеженими можливостями, які можна перерахувати на пальцях, а при їх відведенні не дотримуються необхідні ДБН. Маємо такі прикрі випадки, коли один із депутатів Сумської міської ради розмістив свій автомобіль на такому місці, а коли йому зробили зауваження з цього приводу, навіть спромігся замалювати відповідний знак.

r.: Що заважає виконувати ДБН?
О.К.: Новобудови у місті Суми вводяться у експлуатацію без дотримання вимог ДБН, а архітектурна інспекція, яка повинна контролювати ці питання, перевіряє забудовників лише на етапі будівництва, а не в період готовності споруд до здачі. Це насамперед зумовлено прогалинами у законодавстві. Саме вони забороняють прилаштовувати пандуси до пам’яток культури, серед яких є Сумський художній музей імені Никанора Онацького.

r: Окрім людей, що змушені пересуватися на інвалідних візках, доступним простір має бути і для людей з проблемами зору. Яка ситуація у Сумах в цьому напрямку?
О.К.: Шрифтом Брайля повинні бути продубльовані назви у місцях загального користування та з облаштуванням тактильною плиткою доріг та державних установ. За допомогою неї люди з обмеженими можливостями можуть самостійно пересуватись і орієнтуватись у будь-яких приміщеннях і на вулицях без сторонньої допомоги. Проте її можна побачити у Сумах лише у деяких місцях. Одним з яких недавно стали приміщення Сумської ОДА.

r.: Чи існує, на Вашу думку, проблема освітленості вулиць у контексті доступності людей до інфраструктури міста? Чи закладені кошти на це у міському бюджеті?
О.К.: Проблеми з освітленням вулиць і доступності в зв’язку з цим містян до об’єктів інфраструктури, особливо у вечірні часи, дійсно існує. До того ж система освітлення у місті використовується досить нераціонально. Є місця, де потік людей малий, а вони освітлюються, і є вулиці, де ситуація виглядає навпаки, а вони перебувають у темряві. Існує технологія під назвою «розумне освітлення», яке вмикається у поширеному режимі, коли є датчики руху людей, а якщо його немає, вимикається. Для її застосування треба закладати кошти у бюджет, розробляти відповідну програму, робити дослідження і опитування, оскільки тільки мешканці міста знають ситуацію з освітленням вулиць, тому потрібно моніторити дане питання.

Кількість людей з обмеженими можливостями у Сумській області становить 10-12% від усього населення

r.: З якими проблемами містяни найчастіше звертаються до управління, яке Ви очолюєте?
О.К.: До обласного управління містяни найчастіше звертаються тільки у
тому випадку, коли міська влада щось не вирішує. Найчастіше – це питання щодо облаштування доступності для людей з обмеженими можливостями, щодо до незаконної забудови, самовільного захвату земельних ділянок і самовільного будівництва великих будинків, а також незаконного розміщення МАФів.

Анастасія ЛІТВІНЕНКО
Панорама №8-2019