Книгу про загиблих на сході земляків видали на Сумщині
Збирали матеріал для видання «Конотопська небесна чота» старшокласники разом із науковцями місцевого краєзнавчого музею та Національного музею Революції Гідності.
Ідея створення книги належить конотопцю, історику за фахом, викладачу гуртка «Юні журналісти-краєзнавці» Конотопської станції юних туристів Ігору Лисому. Саме під його кураторством п’ятеро юних, майстерних вихованців спільною працею з заступником директора Національного музею Революції Гідності Антоніною Пипко втілили в життя даний задум. Внесли свій внесок у допомогу написання книги і представники Конотопського осередку Національного корпусу, допомагаючи юним журналістам підтримувати контакт з рідними загиблих, організовуючи їх зустрічі. Працювали над проектом майже два роки. Крихта за крихтою збирали інформацію про героїв-конотопців: спілкувалися з їхніми родичами, друзями, знайомими, а також використовували матеріали з різних газет, серії книжок «Героям слава» тощо.
І ось світ побачило видання «Конотопська небесна чота 2014-2018», в якому розповідається 16 історій про конотопських борців за волю України, які віддали своє життя, захищаючи Батьківщину на її Сході.
Дуже довгий час правдива історія України замовчувалась, бо Московській Імперії ця правда була не потрібна. Як і нині, вона всіляко перекручувала реальні події на свою користь, стирала нашу національну пам’ять. Але без пам’яті та історії ми – ніхто. Адже саме історія формує національну ідентичність, повагу до своєї країни, загальні цінності для всього народу. Саме на історії виховуються нові покоління українців, формується їх сприйняття держави і суспільства, в якому вони будуть жити. Тільки правдиві знання наших поразок, трагедій, перемог та слави роблять із населення націю. Нині ми живі свідки сучасної історії і дуже важливо, щоб слова «Герої не вмирають» ніколи не стали для майбутніх поколінь порожнім звуком. В умовах сучасної гібридної війни боротьба відбувається не лише за територію, а в великій мірі за розум, свідомість людей, за їх світогляд. Тому нам потрібно плекати пам’ять про цих Героїв, бо її дуже легко занедбати. Як стверджують науковці, пам’ять усна живе три покоління, для того ж, щоб пам’ять стала історичною – відомості мають бути зафіксовані на папері. Ось в тому, власне, і цінність цього видання – що імена наших Героїв вже є в історії, і в цьому сенсі ця книга є непересічною та надзвичайно важливою, повідомляє Національний корпус.
Для Конотопщини в цілому – це вагома подія, адже книга ілюструє історії з життя простих хлопців, чоловіків, сила духу, патріотизм, чин боротьби та самопожерви яких є прикладом для наслідування підростаючому поколінню. Це були різні люди, в них були різні долі, але у них була одна спільна справа – захист Батьківщини.
14 тис. гривеннь для друку книги у грудні 2018 року виграли у гранті за підсумками конкурсу проєктів. Працювали над проєктом понад рік. Книга вишла накладом 241 примірник, які планують подарувати бібліотекам й навчальним закладам міста та району, щоб люди знали та пам’ятали героїв Конотопщини, які захищали Україну.
Невдовзі для користувачів інтернет-мережі планується створити і електронний варіант книги, щоб усі охочі мали змогу прочитати її.