Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Анатолій Кудренко: “Можна назвати Північно-східним педагогічним університетом”

1,043

Ректор Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка Анатолій КУДРЕНКО в інтерв’ю “Панорамі” розповів про розвиток вишу та ймовірне об’єднання університетів Сумщини

Дмитро Литовченко


r: Які результати роботи вишу у минулому навчальному році?
А.К.: Під час минулої вступної кампанії, коли кількість випускників шкіл різко зменшилась, виш виконав державне замовлення і набрав 2057 студентів на усі форми навчання, із них 551 студента — на перший курс і 241 “заочника”. У 2011 р. університет став лауреатом Всеукраїнського конкурсу “Золотий фонд нації”. Були вагомі здобутки у науковій роботі — було захищено три докторські і 19 кандидатських дисертацій. За останні два роки у нас з’явилося сім докторів наук. Наші студенти також збільшили кількість призових місць на предметних наукових олімпіадах і конкурсах. Загалом у СумДПУ зараз навчаються 5270 студентів, працюють 420 викладачів, із них 22 доктори наук, більше 200 кандидатів і доцентів.

r: Чи навчаються у виші іноземні студенти?
А.К.: На жаль, зараз у нас немає іноземних студентів. Але у цьому році ми одержали дозвіл міністерства на підготовку іноземців. Формуємо документи, до вересня здамо їх в міністерство. У цьому році не встигнемо отримати ліцензію, але робота ведеться активно. Вже ведуться переговори з фірмами, які займаються набором студентів. В першу чергу, будемо працювати із країнами СНД. За Радянських часів у нас навчалися студенти з Узбекистану і Казахстану. Деякі наші випускники працюють у міністерстві освіти Казахстану. Перші іноземні студенти у нас з’являться у 2013 р.

r: Який фінансовий стан університету?
А.К.: Для нас минулий рік був складним у фінансовому плані. В першу чергу, через те, що міністерство вже не фінансує комунальні послуги, а це 2 млн грн. на рік, які ми могли б вкласти у розвиток вишу.

r: Чи відкривались нові спеціальності?
А.К.: Ми ліцензували спеціальність “Інформатика” та пройшов перший набір студентів. Також ми ліцензували магістерські програми таких спеціальностей, як “Дошкільна освіта”, “Початкова освіта”, “Логопедія” і спеціальностей “Англійська мова” та “Німецька мова”, які користуються найбільшою популярністю. Взагалі із 28 наших спеціальностей 22 мають магістерські програми. Працюємо над ліцензуванням інших. До речі, ми маємо такі магістерські програми як “Управління навчальним закладом” і “Педагогіка вищої школи”. У нас навчаються два викладачі з Конотопу, захистились два викладачі з Лебединського педагогічного училища, директор будівельного технікуму з м. Острог Чернігівської області, начальник колишнього Суворівського училища з Києва. Це важливо для них, бо постійно зростають вимоги до керівників педагогічних закладів. Багатьом комфортно навчатися у Сумах, бо вартість навчання набагато менше, ніж в інших навчальних закладах. В середньому в нашому виші таке заочне навчання коштує близько 8 тис. грн. за два роки, а в інших вишах — вдвічі дорожче. Жити у Сумах також набагато дешевше, ніж у Києві чи інших мегаполісах. У цьому навчальному році до нас приїздять на ці програми керівники шкіл, завучі, вчителі, бо це впливає на їх тарифікацію — потім вони претендують на вищу зарплату та у перспективі мають можливість посісти керівну посаду.
На наступний рік плануємо відкрити спеціальність “Соціальна робота”. Але це не педагогічна спеціальність, тому міністерство вважає її непрофільною для нас. Хоча ми маємо інші непедагогічні, але близькі до них, напрями підготовки – “спорт”, “туризм”. Чув, що планується відкриття аналогічного напряму “Спорт” у іншому сумському виші. Але чи по державному це? Адже у нас є чудова база, 17 заслужених тренерів і заслужених працівників фізкультури і спорту. Усі кафедри нашого Інституту фізкультури очолюють професори. Ми йшли до цього 40 років. Можливо варто об’єднати зусилля, а не розпорошувати кадри. Я вже розмовляв про це із заступником губернатора Тамарою Іщенко.

r: Питання щодо можливого об’єднання вишів на Сумщині. Що думаєте із цього приводу?
А.К.: У розробленій нами стратегії розвитку СумДПУ ім. Макаренко до 2020 р. вказано, що є сенс говорити про об’єднання педагогічних навчальних закладів. На Сумщині, крім СумДПУ, працює Глухівський національний педагогічний університет, педагогічний коледж у Путивлі і Лебединське педагогічне училище. Можна було б назвати таке об’єднання Північно-східний педагогічний університет.
Можливо, із фінансової точки зору нам було б вигідніше об’єднатися із СумДУ, але міністерство стверджує: коли на базі педагогічних вишів створюють класичні, втрачається специфіка підготовки вчителів. Знаю, що в міністерстві є думки про те, щоб залишити частину педагогічних університетів. Адже, “вчитель хімії” у педагогічному виші та “хімік” у класичному виші – це зовсім різні речі.
Проблема, щодо створення на Сумщині об’єднаного педагогічного університету на базі чотирьох навчальних закладів, полягає у тому, що фінансування надходить із різних джерел – Сумський і Глухівський університети фінансуються із держбюджету, а коледж і училище — із обласного бюджету, і потрібно їх передавати у державне підпорядкування, або залишити їх на правах юридичної особи з власним фінансуванням і спільним технічним і науковим забезпеченням.

r: Але якщо згадати події об’єднання вишів 2004 р., принципи об’єднання були інші.
А.К.: Спочатку ідея об’єднання була висловлена правильно. Планувалося створити центральний офіс та центральний ректорат на території колишнього артучилища, яке тоді ліквідувалося. Усі навчальні заклади, які входили до об’єднання, планувалося залишити із правом юридичної особи. Заклади б передавали якусь частину коштів до центрального ректорату, який би координував вкладення цих коштів. Це було б нормально!
Але все пішло зовсім не так! В суботу до нашого вишу підігнали відкритий Камаз-довгомір, щоб перевезти бухгалтерію та комп’ютери педуніверситету в аграрний. Наші бухгалтери плакали. Була жахлива плутанина. Це породило соціальний вибух!

r: Ви розмовляли з кимось із державних керівників про можливе об’єднання педагогічних вишів Сумщини?
А.К.: Ми піднімали це питання у Сумскій облдержадміністрації, спілкувалися із заступником губернатора Тамарою Іщенко. Стратегія розвитку СумДПУ ім. Макаренко була подана до ОДА. Я розумію, що це дуже болюче питання, бо жоден колектив не захоче перебувати під кимось. Якщо це буде на рівних, із правом юридичної особи, то проблем бути не повинно.

r: Які дії Ви будете робити щодо ймовірного об’єднання?
А.К.: Ініціатором цієї справи педуніверситет не виступатиме. Ми є самодостатнім вишом, ведемо ремонт аудиторій, забезпечуємо матеріальну базу. Колектив налаштований працювати самостійно.

r: Чи плануєте вкладати гроші у нові університетські об’єкти?
А.К.: Прийнято рішення трудового колективу щодо клопотання до міністерства та ОДА про перепрофіліювання нашого недобудованого навчального корпусу під житло. Ми погодили це питання із міністерством, зараз оформляємо із БТІ право власності. Але процес затягується, бо ми хочемо залучити інвестора, який вкладе частину грошей для добудови. А на частину грошей, які вклала держава, ми одержимо квартири для викладачів.

r: Чому не можна зробити цю будівлю навчальним корпусом?
А.К.: Це коштує мінімум 25 млн грн. Самостійно ми не зможемо заробити цих коштів. Міністерство теж не може виділити таку суму. Корпус вже пустує давно і якщо він ще простоїть років п’ять, то його можна буде розбирати. У нашому студентському гуртожитку вже живе 70 сімей викладачів і співробітників. Якщо житло буде збудоване, то ми зможемо використати частину квартир, щоб залучити докторів наук по історії, іноземній мові з інших навчальних закладів. Є домовленість з інвестором, що квартири, які він буде продавати, наші викладачі зможуть придбати по пільгових цінах. Чесно кажучи, можливих інвесторів є декілька. Терміни залежать від підготовки документів, які ми передамо до міністерства. Далі готується постанова Кабміну, яка погоджується з усіма структурами. Думаю, що проблем із погодженням не буде. Але це потребує часу.

r: Яка доля студентської їдальні?
А.К.: Ми розмовляли із губернатором. Він запропонував вкласти туди кіотські гроші, за рахунок яких можна утеплити стіни, підлогу, замінити вікна, відремонтувати покрівлю, зробити індивідуальне опалення. Якщо це буде зроблено, то вже буде необхідно не так багато коштів на завершення робіт. Ми хотіли б зробити там молодіжний центр, бо така будівля завелика для їдальні. На першому поверсі можна зробити їдальню і студентське кафе, а на другому – зали для хореографії, клубів та дискотек. На весь комплекс робіт потрібно близько 6 млн грн.

r: Які міжнародні програми діють в СумДПУ?
А.К.: Є багато програм для спеціалістів з англійської, німецької, французької та іспанської мов. У нас працюють викладачі та волонтери із Німеччини та США. Тісно співпрацюємо із Курським, Білгородським, Санкт-Петербургзьким університетами. Наш факультет мистецтв тісно співпрацює із Польщею. Вже декілька років наші студенти проходять літню практику в США.

r: Розкажіть про наукову діяльність.
А.К.: Крім сильних педагогічних наукових шкіл, у нас дуже сильні фізики під керівництвом Валерія Лободи, Олександра Стадніка та філософи під керівництвом Веніаміна Цикіна. Школу порівняльної педагогіки очолює Аліна Сбруєва. Наш викладач Сергій П’ятаченко вивчає фольклор у прикордонних районах України та Росії, він організовує спеціальні експедиції, під час яких студенти записують вірші, байки, розказані старенькими людьми. Історичний факультет веде археологічні розкопки. Сильну математичну школу очолює колишній ректор Федір Лиман. До речі, він закінчив наш виш і дійшов до посади ректора. Наші випускники працюють проректорами в СумДУ та УАБД. У нас навчалися заступник губернатора Тамара Іщенко, колишня начальник обласного управління освіти, зараз перший проректор СумДПУ ім. Макаренко Любов Пшенична, почесний президент концерну “Укрросметалл” Григорій Дашутін, президент цього концерну Григорій Кірік, керівник підприємства “Демпург” Геннадій Дорошенко, високопосадовці системи МВД та СБУ.

r: Які плани розвитку вишу на наступні роки?
А.К.: Будемо розширювати кількість спеціальностей в аспірантурі. У нас працює спеціалізована рада по захисту кандидатських дисертацій із загальної педагогіки та історії педагогіки, плануємо відкрити мінімум ще одну. Також будемо проводити реконструкцію футбольного поля, на це потрібно 12 млн грн. Цю ідею підтримав губернатор. Крім того, будемо ремонтувати басейн, спортивний комплекс, їдальню, житловий будинок. Розширимо можливості ботанічного саду, який являється базою практики для природничо-географічного факультету. Будемо вирощувати там саджанці туї на продаж. Ми арендуємо землю у Вакаловщині, де наші студенти також проходять практику. Там можна організувати прекрасні лижні траси.

Досьє
Улюблені фільми — радянські
Улюблені книжки — Лев Толстой
Улюблена музика — Володимир Висоцький
Улюблений вид спорту — лижні перегони, біатлон
Дозвілля — більярд

Біографія
Анатолій Іванович Кудренко народився в Сумах 25 лютого 1950 р. в сім’ї робітників. Закінчив сумську школу №11. Працював токарем на СНПО ім. Фрунзе разом із батьком. Потім із відзнакою закінчив Тернопільський державний педагогічний інститут. Працював учителем сільської школи. Служив в армії. В СумДПУ ім. Макаренко — з 1974 р. Був обраний ректором у березні 2009 р. Син працює юристом в банку в Сумах, онучка навчається в сумській школі №17.