Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Святослав Вакарчук. Музичний імпресіоніст

209

Співак не збирається починати музичне виховання українців, але інтелекту у проекті «Вночі» більше, ніж у «Океані Ельзи»

Володимир Нянькин

Хто б що не казав про депутатство Святослава ВАКАРЧУКА, але користь від нього все ж таки була. За той час, який він провів у Верховній Раді, лідер гурту «Океан Ельзи» створив новий музичний проект «Вночі». Цікава та змістовна музика, розрахована на дорослого слухача, можливо, не зацікавить пересічних меломанів, але набуття популярності і не є метою цього камерного альбому. Про те, як створювався проект «Вночі», як почуває себе Святослав у 33 роки та чим йому пам’ятні Суми, за два дні до концерту у театрі ім.Щепкіна розповів по телефону лідер «Океану Ельзи».

Довідка

Датою утворення гурту «Океан Ельзи» вважають 12 жовтня 1994 р.

Вокаліст Андрій ГОЛЯК, гітарист Павло ГУДІМОВ, бас-гітарист Юрій ХУСТОЧКА і ударник Денис ГЛІНІН грали разом в у «Клані Тиші», а після знайомства зі Святославом Вакарчуком почалася історія нової львівської рок-групи. Парубки вирішили назватися «Океаном Ельзи» і почалися регулярні репетиції. Тоді група грала в основному суміш поп-музики і панка.

Ставши популярними в Львові, на початку 1998 р. «ОЕ» переїхали до Києва. Відтоді склад команди декілька раз змінювався, гурт записав 6 альбомів.

Час закликати

[q]r.: Як ви самі говорили, альбом «Вночі» не є форматним, але розрахований на масового слухача. У той же час українським слухачам доводиться слухати менш інтелектуальну та музично змістовну музику. Чи хотіли би ви цим альбомом змінити музичні смаки українців чи почати своєрідне музичне виховання? Чи у альбому інша мета? [/q]
С.В.: Будь-яка творчість, якщо вона справжня і щира, не несе виховних функцій та не нав’язує. Це робиться заради задоволення. Ця мета супроводжує мене завжди. І якщо немає її, то всі інші виглядають достатньо штучно. В тому і є головна цінність творчості, коли ти не думаєш, для кого це ти робиш, а займаєшся цим, бо не можеш цього не робити. Але в той же час, якщо твоя музика актуальна та цікава, її починають слухати багато людей. Так відбувається зміна смаків, стають більш або менш модними якісь музичні течії. Можливо, для багатьох з тих, хто не слухав таку музику до цього, буде легше потім навернутися на музику такого стилю.

[q]r.: Яке ваше ставлення до того, що «Вночі» — це музика для дорослих слухачів? Вам це подобається? [/q]
С.В.: Якщо вона більше подобається дорослим, значить, ми вже більш цікаві для тих, хто прожив велику частину життя. Безумовно, в цій музиці менше інстинкту, ніж в «Океані Ельзи», та більше інтелекту.

[q]r.: Про пісню «Дзвони» ви сказали, що у вас слабкість до закликів. Чи змінювалися за роки вашої творчості ці заклики? До чого ви закликали у 20 років і до чого у 33? [/q]
С.В.: Коли мені було 20 років, я не закликав. Не вважав, що прожив і побачив стільки, що можу цим поділитися. Досвід — це пережиті власні помилки і певне усвідомлення того, що ти говориш. Закликати після того, як ти відчув першу емоцію, мені здається некоректно, оскільки за тобою можуть піти багато людей, які потім будуть розчаровані. Тому з ними потрібно бути уважним. Але закликати бути справжнім і робити життя цікавим і успішним самому є очевидним, і до цього я готовий, бо вже певний досвід набув.

[q]r.: Багато пісень з альбому «Вночі» ви написали не в Україні. Скажіть, де вам найбільше подобається писати пісні? Може, є якесь місце в Україні чи пора року або дня, коли вам комфортніше всього займатися творчістю? [/q]
С.В.: Для мене нема такого спеціального місця чи пори року, я люблю писати в будь-який час і будь-де. Будь-яка поїздка або зустріч з новою людиною завжди надихає. Імпресіоністи так і придумали свій стиль, від слова impression, — відчуття, емоції. Вони все бачать, відчувають — і передають це у творчості. З цього боку наша музика теж імпресіонізм.

Натуралізований саунд-продюсер

[q]r.: Одну з пісень альбому «Вночі» ви написали у Нью-Йорку. Чим вам подобається це місто? [/q]
С.В.: Я люблю Нью-йорк за те, що це, з одного боку, дуже еклектичне місто, а з другого, незважаючи на цю еклектику, воно є цілісне і зберігає дух кожної епохи, через які пройшло. Дух усіх культур та націй. Через це воно не може не подобатись.

«Я не думаю, що проект „Вночі“ зі старту може стати масово популярним, бо музичні смаки українців знаходяться далеко від того, що ми зробили»

[q]r.: Саунд-продюсером цього альбому став Мілош Єліч. Чому ми вирішили довірити йому цю місію і є у вас бажання співпрацювати з відомими світовими продюсерами, як, наприклад, Боб Рок? [/q]
С.В.: Боб Рок займається рок-музикою, «Металікою» зокрема. Що стосується більш інтимних проектів, то у них є свої відомі світові імена. Безумовно, було б дуже цікаво попрацювати з ними, це і досвід, і погляд, і професіоналізм, але я вважаю, що правильно розвивати своїх професіоналів. Мілоша вже можна назвати своїм, бо по душі він вже українець. В нього в Україні родина, діти народжені тут. Я думаю, що це прекрасно, коли люди з нашого кола пробують свої сили. Вибір впав на Мілоша, тому що він єдиний, хто з нашого оточення прекрасно розбирається в класичній, джазовій та рок-музиці. Він зміг зробити цей симбіоз.

Різний шоу-бізнес

[q]r.: Як взагалі ви б оцінили стан українського рок шоу-бізнесу? Окрім найвідоміших гуртів, таких як «ОЕ», «ВВ», «Друга гка» та деяких інших, українські рок-музиканти не заробляють грошей музикою, немає рок-продюсерів та лейблів, які шукають талановиті гурти. Яким ви бачите розвиток цієї ситуації? [/q]
С.В.: Думаю, така ситуація у багатьох східноєвропейських країнах. Хоча у відсотках кількість відомих рок-музикантів є адекватна до загальної кількості відомих музикантів в Україні. Так само кількість відомих рок-музикантів в Америці є у відсотках відповідна до кількості поп-музикантів. Тому я не думаю, що ми так вже відрізняємось. В нас не так багато і поп-виконавців, які заробляють гроші. В кількісному відношенні, звичайно, ця цифра замала, але нам тільки 17 років і, сподіваюсь, буде краще. Десять років тому я міг на пальцях рук перерахувати виконавців, які заробляють гроші музикою, зараз їх вже в 5–10 разів більше. В рок-музиці зараз вже значно менше проблем. Наш бувший продюсер і мій товариш Віталій Климов займається групами — наприклад, командою «Гуаш». В них вкладають гроші, їм знімають кліпи. гзкий успіх гурту «Бумбокс» за останні пару років — це теж не просто так, вони довго над цим працювали, йшли до цього.

[q]r.: Як ви ставитесь до того, щоб продюсувати молоді гурти або зробити музичну майстерню, де могли б працювати з молоддю? [/q]
С.В.: Я поки що не маю стільки багато часу, щоб робити творчу майстерню. Ми створили таку лабораторію, де зібрали різних музикантів, і кожен зміг самовиразитися. З неї, власне, і вийшов альбом «Вночі». Що стосується нових імен, то їх я зараз шукаю, і думаю, що обов’язково знайду.

Соціальний напрямок

[q]r.: Ви багато разів були у Сумах. Звичайно, у вас багато концертів і запам’ятати кожен важко, але, можливо, у вас є спогади, в яких присутні Суми або сумчани? Чи доводилося вам прогулюватися по нашому місту? Може, вам щось запам’яталося? [/q]
С.В.: Я пам’ятаю, що в нас колись був у Сумах великий концерт. Це була якась важлива подія, пов’язана з містом. Після цього ми мали гарну прогулянку по місту, під час якої нас всі впізнавали. Я дуже добре це запам’ятав: вечір, ваша центральна пішохідна вулиця. Ще мені дуже подобається ваш стадіон, там дуже гарно виступати. Я думаю, що наступного разу, коли ми в черговий раз приїдемо в Суми з «Океаном Ельзи», ми будемо там грати.

[q]r.: В одному з своїх інтерв’ю ви говорили, що у 33 роки ставлення до всього важливого в житті змінюється. Ви вже давно сформувалися як особистість, багато чого досягли. Чим ви бажаєте наповнити своє життя у наступні 10–20 років? [/q]
С.В.: Головне — це родина. Цьому я хочу присвятити наступну частину свого життя, не забуваючи, безумовно, про творчу реалізацію. Я дипломований фізик, можу займатися наукою, що, власне, і роблю. Крім того, що я музикант, в мене є багато суспільних проектів. Ми маємо благодійний фонд «Люди майбутнього», який нещодавно заснували. Він займається багатьма важливими проектами, дав би лише Бог сили і можливості все реалізувати.

[q]r.: Розкажіть про вашу соціальну акцію «Людина творить Країну». Що вона з себе являє? [/q]
С.В.: Перший наш проект — разом зі студентами збираємо книжки та передаємо їх до дитячих будинків. Ми вже це робили у Одесі та Львові і під час туру будемо це робити у деяких великих містах. Цікаво, що до нас приєднується дуже багато молодіжних організацій. Думаю, що по факту книжок буде дуже багато. Якщо б я хотів це зробити своїми власними силами та коштом, я би так багато не зміг.

Впертість допомагає

[q]r.: Ви народилися у травні і за знаком Зодіаку — Телець. Такі люди, прийнято вважати, дуже вперті. Чи не виникають у вас через це проблеми? У вас демократія у гурті чи все ж таки все залежить від вас? [/q]
С.В.: Ситуації, пов’язані з моєю впертістю, виникають скрізь. Через це бувають проблеми, але все ж таки ця якість характеру частіше призводить до успіху. До того ж з роками я більше йду на компроміси. Що стосується репетицій, то там впертість лише допомагає, і демократія від цього не страждає. Якщо ви бачите, в проектах беруть участь багато музикантів, і всі мають можливість для вираження, пишуть свої пісні, партії. Це видно і на концертах, і з того, як ми ведемо себе. Ми — повноцінний колектив з п’яти людей, і кожен з нас має однакове право.

[q]r.: Серед людей, які народилися з вами в один день, відомі кіно-митці — Джордж Лукас, Роберт Земекіс та Тім Рот. З ким би з них ви хотіли би познайомитися та чому? [/q]
С.В.: Не скажу, що з кимсь з них я дуже хотів би познайомитися, але з радістю провів би деякий час та поговорив. Тім Рот, як актор, мені подобається. Він цікавий, має класичну англійську школу. Що стосується Джорджа Лукаса, то фанатом «Зоряних війн» я ніколи не був.

[q]r.: В день вашого народження 14 травня 1975 року «Динамо» Київ вперше здобув Кубок володарів кубків. Чи є у вас бажання подивитися цей визначний матч і чи подобається вам футбол взагалі? [/q]
С.В.: Про цей збіг дат я від вас почув вперше, але можна спробувати. Треба знайти цей матч в архіві. Футбол мені подобається. Навіть під час туру ми проводимо маленький тоталізатор, з символічними ставками. Усі учасники проекту «Вночі», навіть технічний персонал, ставлять на рахунки матчів кубку УЄФА, де грають наші команди. Ще ніхто не виграв, тому в нас джек-пот росте і росте.