Меморіалу не буде?
Сумська МВА розірвала договір з переможцем тендеру на будівництво другої черги секторів поховань на Алеї Слави Баранівського кладовища ПАТ “Сумбуд”.
Новий начальник Сумської МВА Сергій Кривошеєнко так прокоментував цю подію: “Надійшло багато скарг щодо завищеної вартості та порушення тендерної процедури на будівництво другої черги секторів поховань на Баранівському кладовищі.
СМВА разом з ОВА та СМР відреагували на ситуацію. У рамках другої черги було проведено тільки необхідні роботи для продовження поховання Героїв. І сьогодні (9.12.24 – r)договір з ПАТ «Сумбуд» було розірвано.
Для виконання затвердженого проєкту, внесення корективів до нього, обговорення його ціни, будуть залучені відповідні органи контролю, громадськість, зацікавлені особи.
За результатами обговорень буде ухвалено рішення згідно з чинним законодавством, пропрацьовані заходи щодо проведення прозорих тендерних процедур.
Будівництво місця шани наших Героїв взято під особистий контроль керівників області й міста.
З моменту, як у 20 числах листопада містянам стало відомо про тендер і його кошторис, люди почали звертатися до Медіа, міської та обласної влад з проханням, не витрачати дорогоцінні мільйони на те, що зараз може почекати.
Громадська організація «Сім’я Героїв» і батьки загиблих військових написали офіційне звернення до начальника Сумської ОВА Володимира Артюха, очільника МВА Сергія Кривошеєнка та в.о. міського голови Артема Кобзаря.
У ньому вони, зокрема, наголошують на тому, що ідея меморіального «Пагорбу пам’яті», яку було затверджено ще на початку 2023р. Тоді ситуація в регіоні була зовсім іншою, а кількість загиблих сумчан не була такою лякаючою.
43,6 млн грн з бюджету міста планувалося витратити на Меморіал Слави
“Зараз усе змінилося. Не треба такі гроші витрачати — 32 мільйони, щоб будувати ритуальну частину в період війни, тим більше в такій близькості від Росії. Пропозиція — залишити місце для поховання, а ритуальну частину будувати вже по новому проєкту після війни, – наголошує директор ГО «Сім’я Героїв» Вадим Дубодєлов. – Недоречно під час війни будувати такі величні споруди. Також ми хочемо внести зміни в проєкт будівництва і винести ритуальну частину за межі поховань”.
У останньому пункті листа-звернення родин загиблих, зокрема йдеться про те, що зараз у Сумах триває конкурс на проєкт Меморіалу загиблих Героїв війни у центральній частині міста. Саме тому громадськість і пропонує ще раз обдумати ідею Меморіального комплексу. “Це дасть можливість вшанування похованих на різних кладовищах міста. Тому постає питання доречності будувати меморіально-ритуальний комплекс саме на Ново-Центральному Барановському кладовищі”, — написали батьки в останньому пункту звернення.
Черга перша
Майже увесь 2023 р. робоча група працювала над проєктом Меморіалу Слави на Баранівському кладовищі. До її складу увійшли рідні загиблих Героїв, представники громадських організацій, архітектори Сум та інших міст України. Вона працювала і створила ескізний проєкт споруди та затвердила варіанти надгробків.
За задумом авторів ескізного проєкту, Меморіал має являти собою Пагорб пам’яті, оточений просторовим хрестом, сформований пілонами висотою 6 м 15 см, на яких викарбують місця загибелі похованих Героїв-захисників. Посередині Пагорба, перед своєрідним вівтарем у вигляді козацького хреста, передбачений жертовний камінь із зображеною на ньому мапою України в кордонах на 1991 р. Вівтар-хрест і Державний прапор – два візуальні акценти Меморіалу.
Архітектори не просто втілювали в життя свої фантазії, а дослухалися до думок родин загиблих солдатів, намагалися поєднати візуально меморіальну новобудову з уже існуючою Алеєю Слави на Центральному кладовищі у Сумах.
МІСЦЕ СКОРБОТИ. Сьогодні на Баранівському кладовищі вже понад 400 могил наших воїнів-захисників. Скільки їх буде ще, питання, на яке ніхто не може дати відповіді
Вже тоді, на початку цього будівництва далеко не всі містяни були згодні з таким витрачанням коштів громади саме зараз. Більшість родин загиблих воїнів просили лише аби тут і зараз привести до ладу саме могили захисників і доріжки, які ведуть до них. Проти того, аби на Меморіал витрачалися мільйони з і так дірявого бюджету міста виступають і представники Ради волонтерів Сумської області.
Черга друга
Другу чергу секторів поховань на Ново-Центральному Баранівському кладовищі в м. Суми, згідно з тендером, мав будувати ПАТ “Сумбуд” за 32 млн 141 тис. грн протягом наступного року.
Замовник робіт — Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради, так виходить з тендера, який опублікований в системі Prozorro. Кінцевий термін робіт по даному замовленню – 22 грудня 2025 року.
Першочергово сума, яку місто планувало витратити на проєкт, складала 33 млн 699 тисячі 374 грн. У тендері брали участь 3 претенденти: ТОВ “Індастріал транс груп” — 28 млн 538 тисяч грн, КП “Шляхрембуд” Сумської міськради — 28 млн 675 тисяч 456 грн. і ПАТ “Сумбуд” – 32 млн 142 тисячі 657 грн, яке і стало переможцем даних торгів. Чому міська влада не обрала двох інших претендентів, які пропонували виконання робіт за менші кошти? Як зазначено у відмові на системі Прозорро,
у ТОВ «Індастріал транс груп» були виявлені невідповідності поданих документів із тими, які вимагали. Учасник торгів у зазначений термін їх не усунув, отже йому було відмовлено.
Комунальне підприємство Сумської міськради “Шляхрембуд” же не надало розрахунки витрат за бетонування одного із секторів проєкту.
Після оголошення результатів тендеру, у кошторисі будівництва другої черги секторів поховань “Наших грошей”виявили завищені ціни на матеріали.
Меморіальний «Пагорб пам’яті» мав включати в себе надгробки, огорожі, пандусі, лави. Будівництво меморіального комплексу планувалося завершити до грудня 2025 року
Хоча департамент інфраструктури міста заперечував виявлення порушень, зазначивши, що “висновки про порушення законодавства у сфері закупівель від уповноважених органів не надходили”, начальник СМВА Сергій Кривошеєнко повідомив Суспільному дещо інше: “Тендерна процедура була проведена з порушенням порядку і нам надали рекомендації, щодо розірвання договору”.
“З нашого боку було прийняте рішення щодо однозначного розірвання договору. Також вирішили переглянути проєкт, підключимо фахівців для проведення перемовин з громадськістю. Плануємо викласти ще раз тендер, запросити до участі, у тому числі й комунальні підприємства. Ми планували розірвати договір у рамках поточного фінансування першої черги (у 2024 році на неї виділили 600 тисяч гривень, дофінансування проєкту заплановане на 2025 рік). Але підрядник вже почав виконувати земляні роботи, тому щоб не виникали питання з приводу захоронення людей, підрядник довиконує роботи. І після цього ми, по обоюдному рішенню, розриваємо договір”, — прокоментував ситуацію посадовець.
Що буде далі, покаже час. Наразі головна задача тилу – забезпечити фронт усім необхідним для Перемоги.
Фото СМР