Ціни на сумському базарі б’ють рекорди
В останній місяць осені ціни на базарі у Сумах зросли майже на всі продукти харчування. Особливо б’є цінові рекорди картопля, кілограм якої у деяких продавців у Сумах коштує вже понад 35 гривень. А вартість борщового набору скла приблизно 132 грн., що майже на 20 гривень дорожче, ніж у попередньому вересні
Якщо дослідити ситуацію з цінами на продукти харчування, керуючись матеріалами деяких поважних інтернет-ресурсів, так жити не схочеться! Ось тільки деякі заголовки для загальної уяви.
“Ціни без упину ростуть: в Україні не стихає ажіотаж довкола популярного овоча” (це про картоплю у вересні – r) Або ось так. “Ціни на продукти харчування в Україні б’ють рекорди та вже вищі, ніж у багатьох країнах Європи”. Та жити доводиться. До того ж не у віртуальній реальності, що її творять медіа, а у справжній Україні, у наших Сумах. Тож корисно довідатись, що відбувається насправді з цінами на сільгосппродукти саме у нас.
Відвідуючи сумський Центральний ринок наприкінці минулого тижня, ми переконалися, що ціни на базові продукти харчування дійсно рушили вгору, деякі – дуже суттєво. Але по інших позиціях ситуація зберігається у прийнятних межах. Тож пройдемось по нашому базару по схемі “від поганого до кращенького”
Реальне подорожчання
Особливо вразило подорожчання ЯЄЦЬ КУРЯЧИХ – 47-60 грн за десяток! Ще тиждень тому ціна трималась на рівні 27 – 40 грн. Також помітно дорожчає бакалія. Наводимо ціни на основні крупи в грн/кг: РИС — 57-112, ГРЕЧКА — 35, ОВЕС (суцільне зерно) — 35, ПЛАСТІВЦІ ВІВСЯНІ — 27-38, ПШОНО — 24, ПЕРЛОВКА — 13, МАКАРОННІ ВИРОБИ (найпростіші, не ті, які “з твердих сортів”) – 32-40. Ну і якщо у покупця “фінанси співають романси” дуже натхненно, то може стати у пригоді СІЧКА – 10 грн/кг.
Значно подорожчали ОГІРКИ СВІЖІ – 120 грн/ кг. ПОМІДОРИ -85-90 грн/ кг, але щодо них існує ще “бюджетний варіант”, ми бачили трішки придавлені, дещо маленькі, але по 15 грн/кг – на борщ таке згодиться.
З’явились перші квашені, солені та мариновані овочі, але також не дешево. Бочкові ПОМІДОРИ, ОГІРКИ, квашена та маринована КАПУСТА – 90 – 100 грн/кг. Квашені яблука — 120 грн/кг, пропонують навіть квашені кавуни за такою ж ціною.
Відносна стабільність
Стабільніше поводяться найпопулярніші, так би мовити, щоденні овочі. Ось, наприклад, класичний “борщовий набір”: КАРТОПЛЯ – 30 грн/кг, КАПУСТА – 35 грн/кг, ЦИБУЛЯ – 20 грн/кг, МОРКВА – 35 грн/кг. У порівнянні із серпневими цінами дещо подорожчала лише картопля — у серпні кілограм коштував 20 грн.
Держстат повідомив, що зростання цін в Україні у вересні стало найбільшим від початку 2024 року
З фруктів найдоступнішими є ЯБЛУКА – 35 грн/кг, але є й по 50-60 грн/кг. Тут ціна теж дещо підскочила. ВИНОГРАД коштує, в основному, від 100 до 140 грн/кг, залежно від сорту. Є й виноград за ціною 200 грн/кг. АПЕЛЬСИНИ – 90; ЛИМОНИ – 60, ХУРМА — 100-120. Дещо екзотичніші сорти типу “Шарон” коштують 200 грн/кг. Високі ціни на південні плоди цілком зрозумілі, ще зауважимо, що апельсини – не картопля, їх можна купувати поштучно. Тут місцеві, “корінні” продукти вигідно відрізняються від тих, що “понаїхали”.
Навіть дешевше
У номінації “М’ясо-сало” критичних змін наразі не зафіксовано. Базовий продукт, САЛО, навіть подешевшав – 70-130 грн/кг! проти 85 -220 у серпні. Також не погіршились ціни на інші продукти цієї категорії, наводимо їх у грн/кг. СВИНИНА – 130-150, ТЕЛЯТИНА — 180-250, ФАРШ (різні види) — 120-180, КУРКА (тушка) — 100, ГОМІЛКА – 75-95. Не варто перераховувати всі види м’ясопродуктів, бо ситуація і так зрозуміла – спостерігається зниження цін. Воно, можливо, сезонне, але ж таки не катастрофічний стрибок, а навпаки.
Ціни на молочну продукцію також дещо нижчі, порівняно із серпневими. МОЛОКО – 25 грн за літр (було 30-35), СИР КИСЛОМОЛОЧНИЙ – 160-170 грн/кг, СМЕТАНА — 150.
Повернення до прогнозів
На завершення повернемося у медіапростір. Інтернет-видання ФОКУС публікує ТОП-5 продуктів, які повинні подорожчати до нового року. Процитуємо скорочено:
“1.Картопля: потрібно докопати за тиждень. Ціни на картоплю зростають через те, що цього року урожай виявився майже на третину менше, ніж торік, до того ж якість погіршилась через посуху та аномальну спеку.
2. Овочі борщового набору: додадуть третину ціни. Ціни на овочі також зростатимуть, але все ж таки стрімкого подорожчання не очікується. До кінця року овочі борщового набору будуть в середньому дорожче на 30–35% у порівнянні з минулим роком.
3. Макарони та крупи: дешеве стане дорогим. Експерти впевнено прогнозують, що найближчим часом насамперед дорожчатимуть найдешевші продукти. А це не тільки овочі борщового набору, але й хліб, макарони, крупи тощо. Головних причин тут дві. По-перше, нагадує аналітик Данило Монін, на вартість логістичних витрат впливає зростання акцизів на пальне. І насамперед це впливатиме саме на подорожчання найдешевших товарів, тому що вартість перевезення кілограма ваги у них становить більшу частку цін.
Серед причин подорожчання найчастіше називають інфляцію, спекотне літо та перебої з енергопостачанням – ті що вже були, і ті, що можливі
4. Вершкове масло: подорожчає через сезонність та проблеми з електрикою.
5. Алкоголь: є причини для зростання вартості. Законопроєктом №11416-д про внесення низки змін до Податкового кодексу України передбачене підвищення відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої на 50%”.
Перші чотири пункти в цілому збігаються з тим, що ми спостерігали на Центральному ринку нашого міста. Щоправда, сформульовано, на наш погляд, занадто жорстко, але пророцтва мають бути страшними. А ось фінал цього переліку майбутніх нещасть зовсім “апокаліптичний”. То що ж, доведеться прийняти і пережити все, що відбудеться.