Іншого шляху немає: на Сумщині необхідно вирішувати питання переробки сміття
Про те, як бачить вирішення проблем зі збором, сортуванням та утилізацією сміття, та що вже робиться для цього, розповів головний інженер КП «Чисте місто» Ігор ВОДЗИНСЬКИЙ.
R: Ігоре Володимировичу, нещодавно вступив у силу «Закон про управління відходами в Україні», а в області прийняли «Регіональний план розвитку управління відходами до 2030 року». Що він передбачає, зокрема, для Сумської громади?
І.В.: У Сумській області прийнятий «Регіональний план розвитку управління відходами до 2030 року». Згідно нього заплановано, що наш полігон, а точніше, його майбутня четверта черга, повинен буде приймати відходи не лише з Сумської громади, як це було раніше, а й з громад Сумського району, зокрема, Краснопільської, Білопільської, Лебединської, а також Охтирської та Тростянецької громад. Це буде так званий Сумський кластер. У липні 2023 року вступив у силу Національний «Закон про управління відходами» і Регіональний план зроблений саме під нього. І там чіткі вимоги європейських партнерів, засновані саме на європейському досвіді. Там заплановано, що, в ідеалі, через 7-8 років, на полігон будуть приїздити тільки 10 відсотків відходів, це фактично харчові відходи, а 90 відсотків повинні вже на місцях бути відсортовані та подрібнені, якщо це будівельні або ремонтні відходи. Тобто на полігон повинні приїздити відсортовані відходи, які мають практичну складову – пластик, скло, метал, папір і подрібнені будівельні відходи. Такі подрібнені будівельні відходи ми маємо можливість приймати на полігоні в якості ізолюючого матеріалу, який використовуємо разом з глиною при пересипанні.
Поки що план такий, що в кожній громаді повинне бути сортування, питання подрібнення зараз обговорюється, але керівництво нашого підприємства пропонує не робити це у кожному місті, адже ми всі розуміємо, як важко це буде здійснити, скільки часу це займе загалом і скільки воно буде коштувати для кожної громади. Адже потрібно буде придбати техніку для подрібнення, сортувальні лінії, виділити землю, зробити проєкти, пройти всі необхідні експертизи, отримати дозволи, знайти квалфікованих працівників. Плюс ще потрібно взяти до уваги реакцію жителів, яким може не сподобатися сусідство з такими підприємствами. Тож ми пропонуємо все це робити безпосередньо на нашому полігоні. У нас для цього є все необхідне – досвід роботи, місце для встановлення таких ліній, працівники. До речі, у Краснопіллі працює фірма, яка робить сортувальні лінії, тож далеко їздити за таким обладнанням не потрібно.
Тому нам здається, що це дуже розумний і правильний підхід – все сортувати і подрібнювати на самому полігоні. Тим більше, у фінансовому плані для всіх учасників це буде набагато дешевше. З усіх точок зору – це найбільш вигідний і правильний варіант. Також потрібно придбати промисловий шредер, який коштує десь 8-9 мільйонів гривень. Він має можливість переробки до 50 тонн будівельних відходів за годину – це бетонні блоки, моноліти. Його придбання дасть можливість вирішити питання з будівельними та ремонтними відходами.
Що стосується сортування, то ми зможемо відсортовувати, здавати і отримувати кошти за вторинну сировину. Якщо приймання буде у нас на полігоні, можна буде все це контролювати, приймати, здавати, отримувати кошти, поповнювати місцевий бюджет. До того ж, можна буде вирішувати питання, якщо буде сортування, приймання небезпечних відходів. Це надзвичайно важливо. Адже якшо вони будуть збиратися в одному місці, не буде таких ситуацій, як в одній з громад Сумського району, де виявили великий незаконний склад медичних відходів. Ми зможемо абсолютно законно збирати їх у нас, а потім відправляти на переробку.
R: Скоро повинна запрацювати третя черга полігону ТПВ.
І.В.: Так, зараз будується третя черга полігону. На новому полігоні дно буде викладено бентоматом – це зроблено для того, щоб речовини, результати гниття не йшли в грунт, у підземні води. Якщо його пошкодити, то зрозуміло, що воно піде, це буде екологічна катастрофа. Тому це дуже важливе питання і його вирішувати потрібно з урахуванням усіх моментів. Зрозуміло, що у громад зараз немає коштів, щоб самостійно все це обладнання закупити, пройти необхідні поцедури, розробити документацію, дотримуватися усіх нормативів по сортуванню тощо. Тому ще раз кажу, що потрібно об’єднати зусилля і поступово все налагодити. Дякуємо за підтримку місцевій владі, хочеться сподіватися, що й керівництво інших громад, які будуть до нас возити сміття та відходи, також розуміють важливість вирішення цього питання. Тим більше, що це дасть можливість і впливати на тарифи. Маю на увазі, що якщо буде можливість виділяти з відходів корисну складову, тобто метал, папір, скло і тому подібне, то ми зможемо на цьому заробляти кошти. Відповідно, ми зможемо прибрати якусь суму з тарифу, і люди зможуть платити менше. Якщо оператором ринку буде виступати підприємство, яке здійснює захоронення, буде можливість якогось впливу.
R: Наскільки реально придбати такі лінії у найближчі роки?
І.В.: Ми зараз контактуємо з виробниками Львова, є спільне українсько-італійське підприємство, є у Краснопіллі, ще раз скажу, підприємство по виробництву сортувальних ліній будь-якої потужності. Але наразі коштів не вистачає на придбання таких ліній. Тому працюємо, як то кажуть, скоріще на перспективу, на майбутнє. Тим більше у нас в проєкті, коли це запрацює, буде можливість за отримані кошти зробити дегазацію. Тобто або найняти відповідне підприємство, або за власні кошти, або за кошти інвесторів, дістати той газ, який знаходиться всередині, і за рахунок цього газу отримати електроенергію. Можна буде повністю електрифікувати полігон, електроенергію можна буде продавати, отримувати дохід. Знову ж таки, за рахунок цього буде можливість зменшити тариф. До речі, хочу сказати, що щоденно на наш полігон завозиться десь приблизно 200 тонн сміття.
R: Які зараз головні проблеми чи питання у підприємства?
І.В.: Коли буде введена в експлуатацію, згідно плану, четверта черга полігону, то відразу постане проблема – якщо згідно Регіонального плану управління відходами, оці громади, які я називав, будуть привозити сюди сміття і відходи, цього полігону вистачить на два з половиною–три роки. Це якщо не буде вирішене питання з сортуванням та переробкою відходів. Тому його необхідно вирішувати – це не підлягає ніяким сумнівам, іншого шляху просто немає. Якщо все буде в одних руках – буде контроль, сортування, переробка, то зрозуміло, що вистачить на 7-10 років, а може й на більше. Тому вже зара потрібно думати і про четверту чергу.Тримаємо це на контролі з Верхньосироватською сільською радою. Ще в 2012 році була запланована четверта черга, поряд з третьою. Був розроблений детальний план території, він у нас є, сподіваємося, що четверта черга буде збудована і відкрита, як воно й заплановано у майбутньому. Як я вже казав, якщо ми будемо експлуатувати полігон, як вимагають новий Закон, Регіональний план, то цього полігону і четвертої черги вистачить надовго.
Сподіваюсь, що саме так воно й буде.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції “Всі Суми Панорама — Медіа” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.