Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Соціальні працівники підтримують сумчан під час війни

105

Турбота про тих, хто її потребує – головна місія соціальних працівників. Під час війни вони з честю виконують свої обов’язки, а влада громади дбає про їх потреби.

У неділю, 6 листопада, соціальні працівники відзначили професійне свято. Напередодні очільник громади Олександр Лисенко привітав їх з прийдешнім святом.

«Ви завжди виконували важливу місію – допомагали всім, хто цього потребував. У найскладніший час ви продовжуєте підтримувати не тільки мешканців, а й тих, хто був вимушений покинути свої домівки. Ви люди з добрим та чуйним серцем, готові в будь-який момент простягнути руку допомоги. Велика подяка вам за сумлінну щоденну нелегку працю», – з таким теплими словами звернувся до соціальних працівників громади Олександр Лисенко.

За наполегливу самовіддану працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у сферу соціального захисту населення Сумської міської тергромади він вручив найкращим фахівцям грамоти міського голови.

Наданням допомоги тим, хто її потребує, хто перебуває у складних життєвих обставинах опікуються департамент соціального захисту населення та низка комунальних установ і підрозділів. Серед таких: комунальна установа «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня», управління «Служба у справах дітей», комунальна установа «Центр матері та дитини», комунальна установа «Центр учасників бойових дій», міський центр соціальних служб. У всіх них працюють сотні фахівців, передовсім жінок, на тендітних плечах яких тримається соціальна сфера громади.

Аби оцінити той суттєвий обсяг роботи, який виконує, наприклад, департаменту соціального захисту населення, наведемо кілька промовистих цифр. Уявіть, лише за  десять місяців цього року департамент надав понад 235 тис. послуг соціального характеру, в тому числі з 24 лютого – 207 тисяч. Зокрема, щодо оформлення документів для призначення та виплати державної соціальної допомоги, матеріальної допомоги, надання пільг, компенсацій та житлової субсидії.

Більше половини сімей нашої громади (57 тис.) охоплені системою соціального захисту. Це отримання різних видів державної соціальної допомоги, компенсацій, житлових субсидій та пільг. Зокрема, більше  14 тис. родин  з числа малозабезпечених, сімей з дітьми, осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю, отримали допомоги на 267,6 млн. гривень. Ще 25 тис. домогосподарств оформили житлову субсидію, а пільгами при оплаті за житлово-комунальні послуги скористалися 12 тис. мешканців громади.

Із початком широкомасштабної війни навантаження на працівників департаменту суттєво виросло. Адже за останні півроку в громаді збільшилася кількість внутрішньо переміщених осіб – в  чотири рази.

До Сум  із 24 лютого їх прибуло  більше 15 тисяч. Всі переселенці потребували прийому, допомоги в розміщенні, оформленні  відповідних державних виплат.

Також департамент надавав гуманітарну допомогу ВПО від італійської благодійної організації AVSI. Продуктові набори отримали 11,3 тис. переселенців, з них 1,2 тис. осіб – повторно. Нині щотижня в середньому видається 400-500 наборів.

У липні департамент організував видачу продуктових наборів, які були надані некомерційною гуманітарно–продовольчою організацією World Central Kitchen. Близько 14,3 тис. сумчан похилого віку від 70 до 75 років отримали продуктові набори. Також подібна допомога надавалася сумчанам, житло яких зруйновано або пошкоджено від ворожих ракетних ударів та артобстрілів, та сім’ям загиблих захисників України.

Загалом після початку повномасштабної війни із росією, надання гуманітарної допомоги мешканцям громади стало одним із головних пріоритетів  департаменту. Вже у перші тижні підрозділ організував моніторинг потреб мешканців громади в отриманні гуманітарної допомоги у співпраці з Першим Сумським гуманітарним штабом та благодійними фондами і організаціями. Також працівники департаменту задіяні в масштабне забезпечення гуманітарною допомогою  різних категорій соціально незахищених сумчан за державною програмою. В її рамках було видано  майже 38 тис. продуктових наборів. Додамо, що усі сумські діти отримали як гуманітарну допомогу набори цукерок.

«Так, на початку року було непросто, особливо, коли йшли бойові дії. Проте ми працювали і працюємо, незважаючи на труднощі. Наших мешканців не можна залишати без допомоги. Тому основні пріоритети  у нас залишаються такими же – найбільше допомоги членам громади і тимчасово переміщеним особам», – говорить  Світлана Маринченко, перший заступник директора департаменту соціального забезпечення.

Одна із помітних соціальних установ міста – Сумський міський територіальний центр «Берегиня». Він вже багато років опікується сумчанами, які мають інвалідність. Коли у лютому розпочалася широкомасштабна війна, центр не припинив роботу. Соціальні працівники перейшли до обслуговування підопічних за індивідуальним планом, готували їжу для тяжкохворих у себе вдома і розносили підопічним, забезпечували гуманітарною допомогою та продуктовими наборами. Також задовольняли потреби одиноких громадян у ліках, виписках безкоштовних рецептів, коли було їх важко знайти в аптеках. Коли не працював громадський транспорт, використовували транспорт установи, залучали  волонтерські автомобілі для того, щоб соціальні робітники розвозили продукти харчування та ліки підопічним, і ніхто не залишився без уваги та допомоги. Це було важко, навіть з огляду на те, що з лютого різко зросла  кількість одиноких  сумчан похилого віку, які мав обслуговувати центр.

Зараз центр «Берегиня» продовжує роботу. Близько ста його підопічних щоденно приходять до закладу та посильно допомагають Збройним силам України.

Інструктор з трудової адаптації Вікторія Осипенко навчає своїх вихованців виготовляти підсумки, нашоломники, шкарпетки та балаклави.  Її чоловік нині на фронті, тож знає про потребу в таких виробах. «Вони такі, як діти – щасливі, що вносять свою лепту, свій внесок у перемогу. Військові нам були дуже вдячні», – говорить Вікторія Осипенко.

За словами директорки центру Інни Галіченко, у «Берегині» виготовляють окопні свічки, обереги, патріотичні прикраси, вироби ручної роботи, а також плетуть маскувальні сітки.

У Сумській громаді одним із перших у країні було відкрито комунальну установу «Центр учасників бойових дій». Нині тут опікуються сім’ями захисників України та учасниками бойових дій. Тут їм надають всю необхідну допомогу: психологічну, соціальну, а також реабілітаційну. У 2022 році до центру звернулися більше тисячі членів сімей захисників України та сотні учасників бойових дій. Допомогають сім’ям загиблих в оформленні необхідних документів для отримання відповідної державної допомоги.

Міський центр соціальних служб надає послуги соціального супроводу  родинам із дітьми. Тут небагато працівників, але за десять місяців допомога була надана близько 700 родинам. У непростий час війни ця робота стала ще більш актуальною. «Наша діяльність починається із повідомлення  про сім’ю, яка опинилася в складних життєвих обставинах. Війна ще більше загострила подібні проблеми в таких родинах. Наш працівник супроводжує їх від шести місяців до року. У цьому році ми особливу увагу, крім постійної підтримки, надавали забезпеченню таких сімей гуманітарною допомогою. Для цього співпрацювали і надалі працюємо із різними  благодійними фондами», – говорить керівник міського центру соціальних служб Марія Вертіль.

«Від усієї сумської громади дякую працівникам соціальної сфери за віддану працю, чуйність та добре серце. Кожного дня ви виконуєте надзвичайну роботу. Соціальні працівники – це люди, які за своїм професійним обов’язком, а головне – за покликом душі, надають допомогу тим, хто потребує. Вдячні вам за щоденну нелегку працю та за те, що в найскладніший час є надійною підтримкою для наших мешканців», – такими словами привітала соціальних працівників профільний заступник міського голови Віра Мотречко.

Дійсно, зараз, під час війни, надання соціальної допомоги – це більше, ніж робота, це майже місія Допомоги із великої літери.  Соціальні працівники сумської громади виконують цю місію сумлінно і з честю!

При підготовці статті частково використано матеріали «Суспільне Суми»

 

ІД