У Сумах значно зросли ціни
Експерти стверджують: за два місяці війни продукти у торговельних мережах м. Суми подорожчали, майже як за один мирний рік. Хліб в середньому на 28%, картопля на 18%, цибуля на 25%, крупи на 10%, не рахуючи гречку, яка зросла на 27%, свинина — на 15%
Життя змінюється, добродії, і головне – змінюється несподівано та кардинально. Разом змінюється і його ціна. Не життя взагалі, а нашого з вами життя, шановні земляки. Центральний ринок – то є яскравий показник змін. Хто б з нас на початку зими міг передбачити війну та все, пов’язане із нею горе, та ось маємо. Але ж потроху вщухла загальна паніка, припинився вибуховий, ажіотажний попит геть на все, що продається, полиці почали потроху заповнюватись всілякими потрібними у житті речами. Та ціни, подекуди знижуючись, так і не повернулися до попереднього рівня. Зокрема, на продукти харчування першої необхідності та популярності. Ходімо у неділю на ринок, переконаємося.
Почнемо з найпопулярнішого і доступнішого. Основа всіляких каш та кулешів – КРУПИ, ЗАСИПКИ. РИС коштує 65 – 85 грн за кг, залежно від сорту і якості. Він, як бачимо, не для кожного, хоча всім їсти хочеться; ПШОНО – 35 грн за кг; ОВЕС плющений та КРУПА ВІВСЯНА – 35 грн за кг; Це вже ближче до малозабезпеченого люду, але ось найліпше: МАКАРОННІ ВИРОБИ – 26 грн за кг! Таке, начебто, можна собі дозволити, але ще в лютому, перед самим початком відомих клятих подій овес та пшоно продавались по 20 грн за кг, ті ж самі макарони – по 16 грн. Найпримітивніше вариво треба змастити, звернемо увагу на ще один народний продукт.
ОЛІЯ коштує 70 грн за 1 л. Можна знайти і по 60 грн, але то якась підозріла. Ціни на “народне мастило” – так її звуть покупці – майже повернулись до передвоєнного рівня.
КВАСОЛЯ – 20 грн за стакан. Перед війною коштувала 15 грн.
ОВОЧІ. Почнемо з найбільш необхідних. КАРТОПЛЯ – 15 – 25 грн за кг. Залежно від розміру, товарного вигляду і апетиту продавця. Теж “підскочила”, ніде правди діти. МОРКВА. В середньому 35 грн за кг, але продається і маленькими “букетиками”, які здаються дешевшими, а насправді — навпаки.
ЦИБУЛЯ РІПЧАСТА – 30 грн за кг. В найгірший період, коли люди скуповували все підряд і багато, ми зустрічали цибулю навіть по 60 – 70 грн. Її рекламували як “золоту”, особливо цінний ґатунок тощо. Насправді – така ж сама, тільки в іншій економічній ситуації.
ЦИБУЛЮ ЗЕЛЕНУ, разом із петрушкою та іншою зеленню можна отримати теж невеликими пучечками приблизно по 10 грн. КАПУСТА 60 -70 грн. Теж небувала ціна, але ж без капусти немає борщу. Щоб борщ не вийшов дуже пісний, прямуємо в середину ринку, там де
М’ЯСО-САЛО-ПТИЦЯ. САЛО поділяється за якістю, ґатунком і способом приготування. Ціни різняться від 120 до 180 грн за кг. Можна дозволити собі шматочок хоча б раз на місяць. А взагалі воно шкідливе – холестерин, тромби. Так лікарі кажуть.
СВИНИНА – є по 120, є і по 190 грн за кг. В залежності від частини свині і наявності кісток у шматочку. ФАРШ – 120 грн, він більш демократичний. Трішки хліба – котлети будуть цілком пристойні; ЯЛОВИЧИНА – 160 – 230 грн за кг – це для багатих; КУРКА (середня) – побачили аж по 79,9 грн за кг! СТЕГНО – 109,9 грн, М’ЯСО ІНДИКА – 169 за кг. До речі, цікаво, що ціни на м’ясні продукти пишуться в розрахунку не за кг, а за 100 г і часто закінчуються цифрами “99”, або просто “9”. Аби не шокувати покупців, а може тому, що купують тепер невеличкими, порційними шматочками, на один раз наїстися. І продавці будуть переконувати, що, мовляв, це найкращий, унікальний продукт і ставитимуть риторичне питання: “А скільки ж ви хотіли тепер?!” Отакі маємо справи з кулінарними цінами на сьогодні. Не будемо втомлювати читачів розповідями про подорожчання хлібних виробів – їх кожен з нас купує кожен день. Промовчимо і про тютюн, чай та каву – від таких розкошів тепер багато хто відмовляється, а хто не може – кроїть свій бюджет, мов відомий “трішкін кафтан”.
Згадаємо наприкінці, що помітно подорожчало дещо не їстівне, але теж необхідне для життя. Шматок простого господарського мила став коштувати 20 грн замість десяти, туалетний папір був копійчаним продуктом, а підскочив до 10 грн, дорожче продаються серветки, шкарпетки та інші дрібнички, без яких ніяк. Змінився ринок , доведеться це витерпіти і пережити, якщо хочемо жити далі. Бо це все – ціна нашого існування.
Олексій Сікорський
Панорама №13-2022