Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Інфраструктурний «ревізор»: Суми перевірили на доступність

393

Центральну частину Сум перевіряли на рівень доступності для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. У місті працювали представники проєкту «Доступно.UA», покликаного покращити рівень архітектурної доступності громадських місць в українських містах.

Зараз прогулянка містом сприймається як розкіш, а у докарантинні часи це була звичайна справа. Треба до аптеки чи магазину? Або забігти на пошту чи у банк? Немає проблем: зелений сигнал світлофору, три сходинки на ганку, відкриваєш двері… А уявіть, що це треба зробити із заплющеними очима або стоячи на самокаті? І раптом таке просте завдання, як потрапити усередину знайомої будівлі, перетворюється на складний квест…

Саме до вирішення цієї проблеми намагаються привернути увагу активісти ініціативи «Доступно.UA». Більше чотирьох років вони поширюють ідею доступності міського простору та повноцінного включення людей з інвалідністю в життя суспільства. У рамках проекту «Тостер», заснованого за підтримки Фонду прав людини Посольства Нідерландів в Україні, команда активістів відвідує різні міста України та разом із місцевими волонтерами за виробленою методологією перевіряє на безбар’єрність різні об’єкти та локації. Мета проекту – показати, що маломобільні люди, які пересуваються на інвалідних візках або мають вади зору чи слуху, можуть відвідувати різні заходи та заклади і не почувати себе зайвими на святі життя. До речі, маломобільні вони не через їхні особливості, а в силу того, що міський простір є непристосованим до їхніх потреб.

Без бар’єрів
17 травня команда «Доступно.UA» у складі голови організації Дмитра ЩЕБЕТЮКА, координатора проекту Тетяни ШАПОВАЛ та відеографа Ганни ІЛЬЧЕНКО завітала до Сум, які після карантинної перерви стало сьомим містом України, де була здійснена перевірка. До цього активісти побували у Тернополі, Івано-Франківську, Херсоні, Миколаєві, Кам’янці-Подільському та Вінниці.

Іспит на доступність обласного центру розпочався у понеділок, і навіть несприятливі погодні умови у вигляді дощу та холодного вітру не стали на заваді планам активістів. Вони розробили шість маршрутів містом у межах 500 м від будівель мерії та облдержадміністрації, під час проходження яких перевірялись ЦНАП, відділення «Укрпошти» та банків, аптеки, театр, а також об’єкти міського простору – тротуари, перехрестя, велодоріжки. До речі, у зв’язку з карантином до деяких об’єктів, які зазвичай є обов’язковими для перевірки в усіх містах, потрапити не вдалося. Наприклад, були зачинені театри, кінотеатри, автовокзал, залізничний вокзал. Але місцеві волонтери зможуть перевірити їх на доступність після відкриття.

Автор матеріалу взяла участь у проходженні ділянки одного з маршрутів – від перехрестя вул. Ільїнської та вул. Набережна р. Стрілки у напрямку Центрального ринку.

Перевірка закладу на доступність відбувається наступним чином: вимірюється ширина дверного отвору на вході у будівлю і у середині, визначається наявність паркувальних місць для людей з інвалідністю, пандусів та їх відповідності нормативним вимогам. Якщо заклад відповідає усім нормам, його нагороджують наліпкою «Доступно.UA рекомендує». Усі перевірені заклади пізніше наносять на всеукраїнську онлайн-мапу доступності. Кожний перевірений об’єкт набирає певну кількість балів, які потім сумуються, а населений пункт посідає певне місце у всеукраїнському рейтингу. У минулому році переможцем рейтингу стала Вінниця.

Перевірка одного з найдовших маршрутів розпочалась з відділення «Укрпошти». Виявилось, що кут нахилу пандусу відповідає нормативам, але перед ним є невелика бетонна сходинка, яка ускладнює можливість в’їхати на сам пандус. Поручні точно не підходять для того,щоб триматися за них при підйомі. Ширина дверного отвору згідно нормативів має бути не менше 90 см, втім на об’єкті перевірки вона склала лише 74.5 см. Шрифту Брайля для тих, то погано бачить, всередині приміщення також не знайшли.

Найбільш здивував пандус, що веде до приміщення аптеки та магазину «Аврора». Він має просто абсурдний кут підйому 25 градусів та упирається у відкриті двері. Знак біля входу повідомляв, що людина на візочку має об’їхати будівлю, втім біля іншого входу перевіряючих чекав сюрприз – три сходинки і жодного пандусу…

Після повернення з ревізій команда формує рекомендації, як покращити міський простір, щоб він став комфортнішим та більше дружнім для людей, і надсилає їх відповідальним органам міської влади. «Потім ми проводимо контрольну перевірку. Раніше ми поверталися до міст, яким рекомендовано попрацювати з доступністю за півроку, тепер будемо навідуватись через рік. Так ми можемо відслідкувати, чи рухається місто до позитивних змін», – пояснює Тетяна Шаповал.

Активістів «Доступно.UA» складно чимось здивувати, але відсутність тротуару на центральному перехресті, коли ринок закритий і людям пропонується або ж переходити на інший бік вулиці або мандрувати серед машин, вразила навіть їх. Найвища висота бордюру на прилеглих до перехрестя тротуарах виявилась 15 см, найменша – нуль, тобто будували їх, не дотримуючись норм.

Доступні Суми
Трохи пізніше ми зустрілись на вул. Соборній з засновником інціативи «Доступно.UA» Дмитром, що гуляв вулицями у супроводі відеографа, збираючи фото та відеоряд для блога. Дмитро Щебетюк – громадський діяч, що пересувається на візку, він відомий багатьом за випусками «Телебачення Торонто» з Майклом Щуром. Дмитро втратив можливість ходити після травми хребта. Є чемпіоном України з плавання та входить до резерву паралімпійської збірної по стрільбі з луку.

На питання, чи сподобалось активістам місто, Дмитро відповів, що у коментарях на сторінці проекту у Facebook їм розповідали, ніби Суми депресивне місто і тут нічого дивитися. «У вас прикольно. Ми і не думали побачити в Сумах надвисокий рівень, приголомшливі інновації у сфері доступності. Але були приємно вражені. Тобто схема «очікування проти реальності» виявилася на користь вашого міста. Бачили велодоріжки, пониження бордюрів, зустрічається низькопідлоговий транспорт, кажуть, що є соціальне таксі». Дмитро з посмішкою зізнається, що активісти під час подорожей містами України зустрічали вже багато «чудес»: монорейки замість пандусів та пандус, розміщений під кутом 45 градусів.

На припущення, що Дмитро просто не хоче ображати Суми, він зауважив, що в Україні є міста, де йому дійсно не подобається, наприклад Рівне або Біла Церква. «Ужгород не надто доступний. Тернопіль – аутсайдер особисто для мене у плані доступності. Там жахливо, хоча туристично це круте місто. Але воно не для людей», – пояснив Дмитро.

Враження про Суми виявилися скоріш приємними та позитивними. «По рейтингу буде зрозуміліше, але виглядає все зовсім непогано. Торгівельний центр «Мануфактура» загалом зручний, не всюди ідеально, але доступно. У театрі ім. Щепкіна класний правильний пандус. А от Троїцький собор доступним складно назвати, не все так просто, щоб потрапити всередину. Також по місту зустрічаються досить занедбані тротуари», -зауважив Дмитро.

Тож, чи «підсмажить» нас проект «Тостер» у процесі підготовки до розподілу місць у всеукраїнському рейтингу і чи можна назвати обласний центр доступним та безбар’єрним, дізнаємося наприкінці червня, коли команда «Доступно.UA» здійснить перевірки наступних міст (Черкас, Полтави та Чернігова) і підіб’є підсумки своєї ревізорської подорожі.

Ксенія Соболєва
Панорама №24-2020