Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Обережно, шахраї орудують на Сумщині

585

На Сумщині поліцейські оперативно затримали подружжя, обґрунтовано підозрюване у скоєнні шахрайства

Всього кілька годин знадобилось співробітникам поліції Шостки, аби вирахувати і затримати зловмисників. Подружжя з Дніпропетровщини діяло за відомою схемою «ваш син у поліції». Саме від їх рук потерпіла літня жителька райцентру, яка у намаганні порятувати сина віддала їм 15 000 гривень.

За словами 79-річної потерпілої, вдень на її «домашній» телефон зателефонував невідомий, який голосом, схожим на голос її сина, прохав про допомогу. Він начебто скоїв ДТП – збив людину, яка зараз у тяжкому стані перебуває в лікарні. За не притягнення його до відповідальності потрібно сплатити гроші. На цьому зв’язок обірвався. Перелякана жінка кинулась до своїх заощаджень, які збирала «на смерть».

За кілька хвилин їй зателефонували знову. Цього разу співрозмовник назвався співробітником поліції. Він запропонував зібрані заощадження віддати посильній, яка підійде до неї за кілька хвилин. Уточнивши її адресу, «поліцейський» зауважив, що про їх домовленість ніхто не повинен знати.

Покладені у конверт 15 000 гривень пенсіонерка особисто віддала у руки незнайомці, яка прийшла за грошима. Й лише після цього пішла до невістки, яка мешкає у сусідньому під’їзді, і розповила їй про ситуацію з сином. Натомість почула, що той наразі знаходиться на роботі, і ніякого ДТП не скоював.
«Отримавши повідомлення про шахрайство, наші співробітники розпочали комплекс оперативно-пошукових заходів, – розповідає Сергій Забозлаєв, начальник Шосткинського відділу поліції. – Були опитані сусіди потерпілої, взяте відео з камер відонагляду у торгівельних точках неподалік будинку постраждалої, проводились пошукові заходи за прикметами зловмисниці. В комплексі вони дали свій результат – підозрювану та її спільника затримали».

Зловмисниками виявилось подружжя з Дніпропетровської області. Жінці 42 роки, її чоловіку – 27. Обоє зізнаються, що до Шостки приїхали спеціально забрати гроші. За їх словами, на таку роботу їх підбив чоловік, з яким вони спілкувались лише телефоном. Він казав, куди їм потрібно їхати, де забирати гроші та на який номер банківської картки перераховувати. За свої послуги вони брали 25 відсотків від отриманої суми.

Нині затримані присягаються правоохоронцям, що навіть гадки не мали про свою участь у шахрайській схемі. Вважали, що забирають кошти у боржників.

Отримані від старенької жительки Шостки гроші вони перерахували на вказаний роботодавцем номер банківської картки.

За даним фактом у поліції вже відкрили кримінальне провадження за ознаками ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України «Шахрайство». Санкція статті передбачає штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох років, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до трьох років. Правоохоронці проводять подальші слідчі дії щодо встановлення всіх причетних до злочину осіб.

Привіт від банку, дзвінок з в’язниці, ви виграли квартиру та інші шахрайські «казочки»: як не стати жертвою аферистів
Різноманітні афери переслідують людство протягом всієї історії. Якщо перші шахраї спеціалізувалися на підміні золота на латунь, то за часів великих географічних відкриттів гектари землі купувалися за скляне намисто і клапті кольорової тканини. Час минає, втім апетити шахраїв залишаються стабільно високими. На минулому тижні у Києві було затримано афериста, який «торгував» керівними посадами в обласній адміністрації. Чоловік пообіцяв потерпілому посприяти в призначенні його на посаду голови Миколаївської обласної державної адміністрації за 3 млн доларів США. Шахраї вигадують все нові і витончені махінації, розраховані на довірливість громадян та віру в щасливий випадок. Ми зібрали останні, а значить актуальні, види шахрайства, а також розпитали представників Нацполіції, як не попастися «на гачок» до аферистів.

Дзвінок від «Привітбанку»
Одна з найулюбленіших шахрайських схем – назватися у телефонній розмові співробітником банку. Нещодавно автору матеріалу зателефонував чоловік, який повідомив, що він працює у службі безпеки Національного(!) банку України і нібито мої картки заблоковано. Почувши у слухавці сміх, він здогадався, що його спроба виявилася марною, та побажав гарного дня. Але потім ще надсилав смс, намагаючись вивідати моє ім’я, мабуть, щоб використати цю інформацію в іншій схемі.

На жаль, інколи шахраям таланить більше. Нещодавно жінці з Середина-Буди зателефонував невідомий, який відрекомендувався представником банку та повідомив, що її кредитна та зарплатна картки зламані, у зв’язку з чим потрібно зняти всі грошові кошти з особистих карток.У подальшому заявниця зняла з карток гроші в сумі 30 тис. грн. та через термінал перерахувала їх на номери карток, які їй в телефонній розмові назвав невідомий.

За допомогою до правоохоронців Сумського районного відділу поліції звернулась і 67-річна мешканка с. Верхня Сироватка. Вона розповіла, що її ошукали більш ніж на 40 тис. грн. Зі слів заявниці, їй зателефонувала невідома, яка представилась співробітником служби безпеки банку. Жінка запевнила, що її банківська картка заблокована. Щоб не втратити гроші та якнайшвидше розблокувати картку – попросила назвати цифри з останнього отриманого повідомлення. Жінка погодилась, і вже за кілька хвилин на її мобільний стали надходити смс-повідомлення про переказ грошей з її картки.

Ваш син скоїв ДТП!
Інша «когорта» шахраїв – люди, що називають себе працівниками поліції, лікарями, соцпрацівниками, і повідомляють, що ваш родич потрапив у дтп і збив людину або спровокував бійку і тепер потерпілому потрібні гроші на лікування. Кошти вимагають переказати на картку або особі, яка за ними прийде. Люди у стресовому стані перераховують шахраям власні заощадження у великих розмірах і лише потім здогадуються зателефонувати родичам. Нещодавно в поліції 76-річна пенсіонерка з Кролевця розповіла, що віддала шахраям 4 тис. 500 євро. Зловмисник, якій їй зателефонував, назвався слідчим. Він повідомив, що її син затриманий за скоєння дорожньо-транспортної пригоди, але уникнути кримінальної відповідальності можна, сплативши гроші. Жінка погодилась і віддала свої заощадження невідомому, який прийшов до неї додому. Про те, що її ошукали, жінка зрозуміла, коли поговорила з сином.

Шахраї видурюють у людей гроші, діючи від імені не тільки правоохоронців, але і лікарів. До Охтирського відділу поліції з заявою про шахрайство звернулась 82-річна місцева жителька. Вона розповіла, що напередодні на її стаціонарний телефон зателефонував чоловік, який назвався лікарем-ортопедом місцевої лікарні. Він повідомив, що її син потрапив в аварію, тож на його лікування потрібно 9 тис. доларів США, які потрібно віддати його помічнику. Старенька погодилась, але зазначила, що всієї суми немає.
Чоловіку, який прийшов до неї додому, вона віддала 1 тис. 100 доларів США та 25 тис. грн. Зателефонувати сину здогадалась лише ввечері. Історія з аварією виявилась вигадкою. Жінка зрозуміла, що її просто обдурили.

Вам пороблено!
Шахраї, які видають себе за цилітельок та ворожок, залякують громадян порчею, яка нібито наведена на них особисто чи на гроші та коштовності. Одразу два випадки були зареєстровані в Сумах минулого тижня. Переконуючи жінок у тому, що на них наведена порча, шахрайки заволоділи їх грошима на суму понад 14 тис. грн. У першому випадку зловмисниці помітили 72-річну пенсіонерку біля центрального універмагу. Підійшли і завели з неї розмову , що їй «пороблено» через гроші, тому її постійно будуть переслідувати хвороби і неприємності. Аби виправити ситуацію, вони порадили жінці зібрати вдома всі заощадження і передати їм для проведення ритуалу очищення за допомогою «спеціальних заклинань та молитов».

Пенсіонерка разом з однією з «ворожок» приїхала додому, зібрала в пакунок всі свої заощадження в сумі 10 тис. грн. та повернулася в центр міста. Як потім розповіла потерпіла поліцейським, жінки почали шепотіти над згортком і навіть плювати у нього. Потім віддали його, наказали покласти під подушку вдома і не чіпати. А коли ж таки старенька відкрила пакунок, виявилось, що справжні гроші в ньому замінили на сувенірні.

Подібне шахрайство було скоєне того ж дня і на вул. Привокзальній в обласному центрі. До поліції з заявою про злочин звернулася 32-річна сумчанка та повідомила, що жінка 25-30-ти років біля дверей її ж квартири,під приводом «зняття порчі» заволоділа грошима у сумі 1 тис. 200 грн, 100 євро та золотими сережками і золотим ланцюжком.

Кредит, що взяли за вас
Трапляється і так, що громадяни залишаються винні гроші онлайн-банку чи кредитній установі, хоча самі кредит не оформлювали. Нещодавно жертвою зловмисника стала 27-річна жителька Глухівського району. Шахрай використав схему «Ваша сім-карта заблокована» та впродовж січня-лютого оформив на її ім’я кредитів більш ніж на 26 тис. грн. Зі слів заявниці, в січні їй на мобільний зателефонував чоловік, назвався оператором мобільного зв’язку і повідомив, що її номер буде заблоковано. Для розблокування попросив назвати телефонні номери трьох останніх співрозмовників, що жінка й зробила. Через деякий час на її телефон надійшло повідомлення про оформлення кредитів в двох товариствах на суму 8 тис. грн., а в лютому надійшли повідомлення з онлайн-банків про погодження кредитів більш ніж на 18 тис. грн. Сама ж жінка стверджує, що ніяких позик не брала. Таким же чином постраждала глухівчанка на суму 26 тис. грн. На її ім’я було оформлено три онлайн-кредити.

Ви виграли квартиру!
На Сумщині поліцейські розшукують шахраїв, які «подарували» охтирчанці житло в столиці. Повіривши невідомим співрозмовникам, що назвалися представниками будівельної компанії та банку, жінка перерахувала на продиктований їй рахунок майже 30 тис. грн. До чергової частини Охтирського відділу поліції з заявою про шахрайство звернулася 36-річна місцева жителька. Жінка пояснила, що на мобільний телефон отримала смс-повідомлення з привітанням, нібито вона стала власницею квартири в Києві. Заявниця зателефонувала за вказаним номером і через начебто секретаря компанії-забудовника зв‘язалась з фінансовим директором. Той привітав жінку з виграшем однокімнатної квартири і переадресував до банківського працівника – мовляв, необхідно узгодити певні фінансові питання. Той, у свою чергу, продиктував реквізити для сплати відсотку за виграш, і громадянка переказала 6 тис. 200 грн. Однак чоловік повідомив, що кошти так і не надійшли, та попросив повторити переказ. Згодом він повідомив, що потрібно сплатити ще 10 тис. 200 грн. начебто комісію банку. Потім попросив ще 10 тис. грн. нібито на допомогу учасникам АТО. А коли заявниця сказала, що такої суми немає, запевнив, що половину сплатить забудовна компанія, а іншу половину доведеться шукати їй. Заявниця знову перерахувала 5 тис. 100 грн. І скільки вона потім не намагалася зв’язатися з «директором» та «банкіром» – обидва абоненти в мережі мобільного оператора вже не обслуговувались. Зрозумівши, що її ошукали, жінка звернулася до поліції.

Стоп, шахрай!
Минулого року на території області було зафіксовано 482 випадки шахрайства, у 247 випадках особи тих, хто скоїв злочин, встановлені. За січень та лютий поточного року вже зареєстровано 91 випадок звернення до поліції людей, ошуканих аферистами. Складність розслідування таких злочинів визначається тим, що значна їх кількість вчиняється мешканцями інших областей, у тому числі тимчасово окупованих територій або особами, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, з використанням одноразових мобільних терміналів та абонентських номерів, а також карткових рахунків, зареєстрованих на інших осіб.
Найуразливішими є літні люди та підлітки, яких зазвичай легко обдурити, особливо зненацька у нічний час по телефону.

Поліція Сумщини просить громадян бути більш обачливими і не виявляти довірливість при спілкуванні з незнайомцями, не впускати в оселі незнайомих людей та перевіряти отриману інформацію. У жодному випадку не слід повідомляти нікому свої персональні дані та реквізити своїх банківських рахунків (номери карток, терміни дії, пін-коди або CVV-коди), адже працівники банківських установ ніколи таку інформацію не перевіряють у телефонному режимі, хіба що якщо ви самі звертаєтесь на гарячу лінію свого банку. Зберігаючи спокій, запишіть номер, з якого вам телефонували шахраї, та передайте, набравши гарячу лінію банку, де маєте рахунок.

Схема «Ваш родич у біді»у шахраїв користується популярністю вже кілька років поспіль. Вони телефонують із повідомленням про те, що ваші близькі потрапили у лихо або їх затримала поліція. При цьому вимагають кошти для вирішення проблеми. Не треба панікувати. Відразу зателефонуйте до поліції за телефоном «102» та в жодному разі не передавайте кошти стороннім особам за «визволення» родича. Також спробуйте якнайшвидше зв’язатися з тим, хто нібито «потребує негайної допомоги», або з людьми, які можуть у даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати інформацію.

Коментар психолога
Кандидат пед. наук, психолог Вікторія Ратєєва

Сьогодні все більше людей різного віку стикаються з різними аферами. Найчастіше це фінансові оборудки з картками та деякі провокативні історії.

Шахраї будують розмову таким чином, що реакція потрібна терміново і часу на роздуми немає. Вони тиснуть на людину емоційно і погрожують жахливими наслідками. Реакція людини залежить від того, в якому стані сама вона зараз перебуває, від її мислення та стресостійкості.

На жаль, найчастіше від таких махінації страждають люди пенсійного віку, які проявляють певну необізнаність, неуважність та довірливість. Більшість часу пенсіонери проводять вдома, частіше за переглядом телебачення, де ми спостерігаємо нагнітання негативної інформації. Тому у важкій ситуації їм складно прийняти раціональне рішення.

Чим складніші життєві обставини в країні, тим більше ми стикаємося з неправомірними діями, правопорушеннями, але кожній людині потрібно напрацьовувати певні навички в спілкуванні, в юридичних та психологічних аспектах самовиховання та спостереження. Потрібно навчитися «тестувати реальність», адже в складних життєвих ситуаціях навички саморегуляції є важливими. Треба не панікувати, а задати собі питання «Що відбувається?», дати собі час на роздуми, порадитися з кимось, кому ви довіряєте, та прояснити ситуацію.

Ксенія Соболєва
Панорама №11-2020