Після практично повного затишку влітку, прийдешньої осені український кінематограф готує цілу низку гучних кінопрем’єр
У перший місяць осені відбулися уже дві із шести запланованих на цей час кіно презентацій. Так, 5 вересня широкому загалу представили художній повнометражний фільм про життя і смерть відомого поета-шістдесятника, репресованого владою СРСР, Героя України – Василя Стуса – “Заборонений”. На цю стрічку чекали, на її авторів навіть подавали до суду. Але більшість глядачів і кінокритиків зійшлися у думці, що очікування, на жаль, перевершили реалії.
У вересні також на екрани вийшов перший український сімейно-пригодницький фантастичний фільм. У ньому поєднані сімейні цінності, захопливі трюки та якісна 3D-графіка. Саме дві останні складові і є головними чеснотами даної картини, яка тримається у прокаті вже третій тиждень.
Але перейдемо від минулого до майбутнього. На жовтень-листопад українські кіновиробники підготували вітчизняному глядачеві картини різних жанрів: від документального кіно до екранізацій видатних творів української літератури.
«Додому»
Прем’єра 7 листопада 2019 р.
Режисер – Наріман Алієв
У головних ролях: Ахтем Сеітаблаєв, Ремзі Білялов, Дарія Барихашвілі, Віктор Жданов, Вероніка Лук’яненко, Акмал Гурезов, Лариса Яценко.
Драма «Додому», кримскотатарською EVGE, є дебютною стрічкою режисера Нарімана Алієва. Сценарій він писав спільно з Марисею Нікітюк («Коли падають дерева»). Готуватись до зйомок почали в листопаді 2017 року, а безпосередньо знімати почали восени 2018-го. Працювали на локаціях у Києві, на Київщині і Миколаївщині, на Арабатській стрілці та озері Сиваш. Світова прем’єра стрічки відбулася на Канському міжнародному кінофестивалі, де робота була серед номінантів на премію «Особливий погляд». У стрічки взагалі доволі гарна фестивальна доля. Фільм переміг на минулому в липні Одеському кінофестивалі, отримав нагороду огляду в Бухаресті, потрапив до довгого списку номінантів на премію Європейської академії і висунутий від України на “Оскар”.
На війні на Сході Україні гине Назім. Кримський татарин переїхав із Криму після окупації і добровольцем пішов воювати всупереч волі батька. Мустафа (Ахтем Сеітаблаєв) приїжджає в Київ, аби забрати тіло загиблого сина додому, в Крим, аби поховати його там за мусульманськими традиціями. Разом із тілом первістка він хоче забрати додому і свого молодшого сина Аліма (Ремзі Білялов). Хлопець не розуміє намірів батька та не хоче повертатися із мирного Києва в Крим, але не наважується на непослух.
За всіма очікуваннями, це має бути непересічний дебют.
“Ціна правди” ( “Гарет Джонс”)
Прем’єра: 28 листопад 2019 р.
Режисер: Агнешка Холланд
У ролях: Джеймс Нортон, Ванесса Кірбі, Пітер Сарсгаард, Яків Ткаченко, Олег Драч.
Кількома тижнями потому в український прокат вийде ще одна картина з лонг-листа Європейської кіноакадемії, до якої доклали руку українські кінематографісти. Спочатку фільм Агнешки Холланд називався по імені головного героя – “Гарет Джонс”, потім його назву змінили до “Містер Джонс”, в українській адаптації він отримав назву “Ціна правди”. В основу картини лягла реальна історія британського журналіста Гарета Джонса, який після своєї подорожі в СРСР в 1933 році першим розповів західному світові про криваві злочини сталінського режиму. Зокрема, про український Голодомор. Над створенням кінобіографії журналіста спільно працювали польські, британські та українські киношники. У нас в прокаті картина з’явиться символічно в дні, коли прийнято згадувати жертв Голодомору.
Консультантом проєкту став американський історик та письменник Тімоті Снайдер, який у своїй монографії “Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним” обґрунтував тезу про те, що радянський та нацистський режими знищили близько 14 млн мешканців на території України, Польщі, Білорусі, Прибалтики та в західних областях Росії.
Американська компанія Samuel Goldwyn Films купила права на прокат картини в Північній Америці. Крім того, права на прокат картини вже придбали в Великобританії, Іспанії, Австралії та Нової Зеландії, Японії, Індії, Греції, Португалії, Скандинавії і на Близькому Сході.
“Чорний ворон”
Прем’єра 5 грудня 2019 р.
Режисер – Тарас Тканченко
У ролях: Тарас Цимбалюк, Павло Москаль, Андрій Мостренко, Ксенія Данилова, Азіз Абдурашид, Зоряна Марченко, Наталя Сумська, Аліна Коваленко, Олексій Тритенко, Данило Мірешкін.
Зйомки картини за романом-бестселером відомого українського письменника Василя Шкляра “Чорний ворон. Залишенець” тривали з жовтня 2018 року. Основними місцями подій в стрічці були територія Холодного Яру і Мотронинського монастиря на Черкащині. На екрані святиню відтворювали в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику, оскільки після реставрації монастир не зберіг історичного вигляду. За час роботи над проектом творча група вирушала в кілька експедицій по Україні, зокрема, в розташування мисливського палацу графа Шувалова (Тальне), Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав”, а в селі Поташ знімали масові сцени, в яких були задіяні понад 150 акторів.
Фільм розповідає про одну з найдраматичніших і найбільш замовчуваних сторінок української історії – запеклу боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках, вже після окупації УНР, в Холодному Яру.
“Клара”
Прем’єра 26 жовтня 2019 р.
Режисер – Олександр Клименко.
Мультфільм «Клара та чарівний дракон» створено українською студією Image Pictures. Студія орієнтована на створення високотехнологічних мультфільмів у форматі 3D. Робота над повнометражним мультфільмом велась провідними мультиплікаторами країни. Передбачається, що їхня робота вийде на великих екранах у багатьох країнах світу.
Дівчина на ім’я Клара усамітнено живе у невеличкому будиночку посеред лісу. Єдині її друзі – три неслухняні мавпочки. День у день вони бігають по лісу та здатні потрапити в халепу на рівному місці. Одного дня усі разом вони вирушають у подорож. Світ, у якому живе Клара – дивовижний. Тут можна зустріти і гномів, і чарівників, і навіть чудернацьких дракончиків. Саме дракончик, якого зустріне дорогою дівчина, здатний вплинути на долю усього світу. Тож сміливо можна сказати, що від Клари залежатиме результат битви між добром та злом.
“Кошмарний директор або школа №5”
Прем’єра 31 жовтня 2019 р.
Режисер: Мила Погребиская
У ролях: Даша Астаф’єва, Сергій Фролов, Вікторія Левченко, Федір Гуринець, Оксана Сташенко, Каміль Ларін.
Сюжет комедії розповідає про долю замначальника колонії Леоніда Пригунова. Одного разу його звичний світ рухнув: його кинула дружина, і звільнили з улюбленої роботи. Щоб повернутися на пост, головний герой повинен кілька місяців протриматися на посаді директора однієї з найбільш проблемних шкіл його ж рідного міста. Леонід приймає пропозицію і відправляється в … особисте пекло.
І хоча зйомки тривали всього 1,5 місяці, для акторів вони виявилися дуже складними. В першу чергу морально: деякі сцени знімалися у справжній колонії, і актори чесно зізнаються: було страшно….