Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Об’єднані територіальні громади. Сумщина в десятці

220

Олександр ХОРУЖЕНКО: «Сумщина десята в рейтингу щодо створення ОТГ»

У рамках започаткованої Кабінетом Міністрів України програми децентралізації, на теренах Сумської області з 53 запланованих ОТГ вже створено 34. Про децентралізацію в контексті євроінтеграції, про підтримку ОТГ та нові можливості новостворених громад розповідає директор Сумського центру розвитку місцевого самоврядування Олександр ХОРУЖЕНКО.

r: Що входить до завдань Сумського центру розвитку місцевого самоврядування, який Ви очолюєте, і які з них сьогодні є пріоритетними?
Олександр Хоруженко: Одним із основних завдань Сумського центру розвитку місцевого самоврядування є складання програм розвитку новостворених ОТГ. Так, в теперішній час вже 9 ОТГ мають такі програми, і у найближчих планах ще 2 громади отримають плани свого розвитку. Позитивними моментами є те, що, маючи їх, громади отримують гарантію щодо залучення європейських грантів.

r: Які грантові програми залучені на теренах Сумської області в рамках реалізації процесу децентралізації?
О. Х.: У цьому активну допомогу надають Германія і Швеція у рамках грантових програм Sida. Наприкінці січня, перебуваючи з візитом в Україні, канцлер Германії Ангела Меркель дуже активно, із знанням теми і фактів, цікавилась ходом процесу децентралізації в Україні під час зустрічі з директорами центрів розвитку місцевого самоврядування. Крім того, з метою реалізації процесу децентралізації на теренах Сумської області залучені також грантові кошти у рамках програми «U-Lead з Європою». Так, в її рамках ЦНАПи 9 ОТГ Сумщини будуть модернізовані до європейського рівня. Серед них Білопольська, Буринська, Дубов’язівська, Кириківська, Комишанська, Конотопська, Лебединська, Охтирська і Чернеччинська громади.

r: З якими проблемними питаннями стикаються новостворені ОТГ і які позитивні моменти процесу децентралізації?
О.Х.: До проблемних питань, з якими стикаються новостворені ОТГ, слід віднести ті, які стосуються передачі їм первинної, а у деяких випадках і вторинної ланки медичної допомоги. Слід наголосити, що практикою є і те, що госпітальні округи не співпадають територіально з ОТГ. Так, мешканці села Котельва Охтирського району дуже часто укладають контракти з лікарями сусідньої Полтавської області, і, навпаки, мешканці міста Новгород-Сіверський Чернігівської області звертаються за медичною допомогою до лікарів міста Шостки Сумської області. Проте саме новостворені ОТГ залишаються за підсумками у виграші, оскільки вже зараз акумулюють у своїх громадах фінансові і матеріальні ресурси. Серед тих, хто пасе задніх у процесі створення громад, Сумська міська ОТГ. Вона до теперішнього часу не створена, незважаючи на те, що на сьогоднішній день для реалізації цього питання вже витрачено 1 млн грн.

r: Що стане результатом реалізації на теренах Сумської області програми адміністративно–територіальної реформи?
О.Х.: В ході запровадження на теренах Сумської області програми адміністративно-територіальної реформи буде створено п’ять повітів: Сумський, Конотопський, Охтирський, Шосткінський і Роменський. Владу на місцях отримають префекти, які будуть здійснювати нагляд за діяльністю ОТГ у соціальній, економічній та інших сферах через спеціальних юристів. У разі незаконності рішень, прийнятих громадою, або невідповідності їх чинному законодавству України, вони будуть мати можливість оскаржити їх до суду. При цьому було наголошено на тому, що повне втілення адміністративно–територіальної реформи на місцях повинно бути здійснено до травня цього року.

Анастасія Літвіненко
Панорама №14-2019