Олександра Мартиненко: «Міська влада кинула все на сім’ї загиблих, а сама відхрестилася від того, що мала зробити»
Олександра МАРТИНЕНКО працює виконавчим директором громадського фонду «Суми» з березня 2015 р., коли перемогла у конкурсі на цю посаду. До фонду займалася дрібним бізнесом – мала торгівельну точку на ринку, торгувала побутовим крамом. Освіта юридична, неповна вища. Співпрацювати з фондом почала, можна сказати, за покликом серця – в 2014 р. натрапила на інформацію про пораненого на сході бійця, почала шукати, як можна допомогти, знайшла номер телефону голови Правління фонду Анни Товстухи. Так і почалася співпраця Олександри з фондом, переважно по програмі «Допомога пораненим». Хотіла провести акцію в сумських школах на 1 вересня «Квіти замість ліків».
Але, на жаль, на відміну від кількох попередніх розмов газети «Панорама» з виконавчим директором фонду, ця бесіда – не про чергові досягнення фонду і не про нові акції. Історія з будівництвом Алеї Героів, в якій фонд «Суми» разом із міською владою займає центральне місце, викликала багато запитань. Не на всі інформаційні запити журналістів фонд відповів прямо, і далеко ще не все з’ясовано. Саме для цього ми і зустрілися з пані Олександрою – уточнити і з’ясувати деталі конфлікту. Що з цього вийшло – читайте далі.
r: Олександро, скажи, будь ласка, які твої функціональні обов’язки?
Олександра МАРТИНЕНКО: Що вирішує Правління фонду – я виконую.
r: Тобто, виходить, ти не вільна в своїх діях?
О.М: Я можу приймати свої рішення, які не суперечать програмним цілям фонду, нашим цінностям, в рамках тих завдань, що стоять перед фондом.
r: Наскільки ти інтегрована в процес будівництва і контролю над будівництвом Алеї Героїв?
О.М: Я дізналася про цей проект влітку 2015 р., коли вже вирішувалося питання координатора програми, і тоді вже сказали, що саме ми будемо займатися Меморіалом. До цього я взагалі не знала, хто з ким і про що домовлялися.
r: Тобто ти тоді була поставлена перед фактом, я правильно розумію?
О.М: Так, звичайно. Бо це така сама програма фонду, як і всі інші.
r: А як саме приймаються рішення у фонді?
О.М: Рішення приймає Правління, я його виконую і підписую всі документи. Кожна нова програма має пройти Правління і отримати згоду.
r: Коли почалися перші реальні рухи фонду по Меморіалу?
О.М: У перших числах вересня 2016 р. ми почали заключати перші договори з сім’ями загиблих про те, що вони перераховують нам кошти на будівництво Меморіалу, а ми вже оплачуємо їх підрядникам.
r: Дуже багато людей, мені здається, заплуталися у відсотках, що фонд забирає собі з цих грошей. Проясніть, будь ласка, скільки відсотків ви забирали з цих угод собі?
О.М.: Коли я прийшла сюди директором, я взагалі не знала, що благодійні фонди беруть собі якийсь відсоток або можуть брати собі гроші з пожертв…
r: …як цього не знають і не розуміють 99% людей, які прочитають цю статтю.
О.М: Звичайно. Я про це дізналася, коли почала працювати директором, звернувши увагу на рішення правління від 15.03.15 р. про те, що фонд буде утримувати 2% з усіх надходжень…
r: Я так розумію, коштів, що надходили на допомогу поранених, це також стосується?
О.М: Це стосується усіх програм.
r: Особисто у тебе це не викликало питань?
О.М: Я їх задала. І мені сказали: «Сашо, якщо ти розумієш, що ти знаходишся в офісі і є платіжки за тепло, за інтернет, світло, водичку, то мусиш розуміти, що ми маємо ті гроші десь брати. Брати у партій? Ні, ми аполітичні. Брати у бізнеса? Але на яких підставах? І невідомо ще, які умови нам бізнес поставить. По законодавству України благодійні фонди мають право утримувати до 20% на свої потреби і програмии від усіх надходжень.
r: Я правильно розумію, що саме через схожість цифр – 20% і 2% – і могло виникнути непорозуміння щодо того, скількии фонд відраховує на свою користь?
О.М: Був круглий стіл, на якому я почала свою відповідь, і потім я сказала, що фондом утримано 2%, але було так шумно, що дійсно люди це і не почули. Так само вирвані з контексту фрази прозвучали на «Пятому каналі». Ми утримуємо мінімальні відсотки – лише для того, щоб фонд існував далі. Бухгалтер і я – ми кожного дня працюємо. Зазначу, що фонд із грошей, виділених на Меморіал, утримував 2% в 2016 р., а в 2018 р. ще не утримував.
r: Наскільки я бачив, 945 тис. грн. – дякую за підказку – зайшли на рахунки фонду до грудня 2016 р.?
О.М: Так, гроші надходили з вересня по грудень 2016 р.
r: І яка доля цих грошей? Ви поклали їх на депозит?
О.М: Ні, звичайно! Якщо подивитися онлайн наші документи, видно, що ми почали проплачувати ті чи інші послуги підрядникам. Там якась частиника лишалася… Чому вони мають лежати? Ми не порушували закон, і також ми маємо право, і рішенням Правління фонду…
r: Тобто ви все ж таки поклали їх на депозит?
О.М: Звичайно!
r: А яку суму?
О.М: Я не можу вам сказати… Не пам’ятаю. Але, якщо бухгалтер прийде, я можу вам сказати цю суму. Там не така велика сума, як ви думаєте.
r: Я ніяк не думаю. Я прийшов сюди дізнатися про те, яку суму ви поклали на депозит і скільки фонд отримав із цієї банківської операції.
О.М: У 2017 р. взагалі ніяких коштів на Меморіал не було. І за рахунок тих коштів, які у нас лишалися, ми проплачували далі роботи.
r: Давайте повернемося до 2%. Скільки це склало з 945 тис. грн.?
О.М: Близько 19 тис. грн. із хвостиком.
r: І куди ви їх витратили?
О.М: На комунальні платежі.
r: Мене цікавить сума, яку фонд отримав від депозитного договору з банком.
О.М: Ми не можемо вам сказати цю суму. У нас є річний звіт, де є основна, вся сума депозиту.
r: Думаю, ви мусите це знати.
О.М: Ми можемо сказати вам по рахунку, але там є ще кошти, які надходять на ті ж самі поїздки сім’ям, кошти соцзамовлення…
r: Вибач, Сашо. Я 25 років керую газетою і знаю різницю між депозитною угодою і коштами на відрядження. В бухгалтерських докуметах все чітко видно.
О.М: Не все чітко видно. От я вам покажу, а ви самі дивіться! Ви ж розумієте, що це не те, що ми їх поклали і вони лежать рік?! Ні! Ми поклали, потім їх зняли, потім оплатили, потім знову поклали, потім знову зняли, оплатили, поклали!
r: Так який термін депозиту? Півроку, три місяці? І який відсоток? Який фонд отримав дохід? Ви мусите це знати, бо ви – виконавчий директор. Ви взагалі як часто клали суми 300-400 тис. грн. на депозит у своєму житті?
О.М: Взагалі ніколи не клала.
r: Тому я думаю, що ці суми, які призначалися на будівництво Меморіалу і які ви клали від фонду на депозит, ви точно б мали запам’ятати.
О.М: Ні, я не памятаю. Ці цифри треба вибирати не одинь день!
r: Вибачте, я правильно розумію, що ви відмовляєтеся повідомити інформацію, повязану з коштами Меморіалу, які фонд поклав на депозит?
О.М: Я вам можу дати банківську виписку, а ви можете далі сидіти і рахувати!
r: Добре, давайте так. Ок. Значить, з першого траншу, що надійшов на рахунок фонду від родичів загиблих, ви оплачували роботи, 19 тис. взяли на утримання фонду, певну суму тримали на депозиті, і ці гроші також пішли на потреби фонду. Так?
О.М: Так.
r: Ми опитали кількох родичів загиблих, і жоден із них нічого не чув про те, що фонд буде утримувати з тих коштів відсотки. Вам не здається, що ви зловжили їхньою довірою? Чи ви пристаєте до слів Вадима Дубодєлова, куратора проекту, який вважає, що родичи довірили фонду свої гроші і фонд може вчиняти з ними, як захоче? Бо в договорі між родичами і фондом не зазначено, що фонд бере собі певну частку. Як ви думаєте, це правильно чи ні?
О.М: По-перше, наскільки мені відомо, сім’ї загиблих збирали, і було їм повідомлено про 2%. Особисто можу сказати, що деякі сім’ї казали, що вони знають, а деякі, що ні.
r: Я уточнюю питання так: як ви вважаєте, чи правильно те, що деякі сім’ї не знали про 2%? Наскільки мені відомо, ніхто централізовано їм про це не повідомляв.
О.М: Я вважаю, що сім’ї мали про це знати.
r: А чому ви відмовилися вибачитися перед тими родичами загиблих, хто не знав, що забираєте 2%?
О.М: Мені вибачитись?
r: Вам, фонду. За те, що їх не повідомили.
О.М: Їх повідомляли. Були збори, на яких казалося про 2%, тому не треба перекручувати. Одні сім’ї про це знали, інші – ні. Повторюю: деякі сім’ї мені особисто сказали, що вони знають про 2%, деякі сказали, що ні.
r: Не можете уточнити прізвища, які саме сім’ї вам сказали, що знають про 2%?
О.М: Ні, не можу.
r: Чому?
О.М: Навіщо?
r: Ми просто у них уточнимо, може, ви нас обманюєте?
О.М: Ок. Ті сімї, які були на круглому столі. Надія СТЕПАНЕЦЬ, наприклад.
r: Вона не знала. У нас є її інтерв’ю. Ми у неї першої про це запитали, вона нічого не чула про 2%.
О.М: Странно… Я, значить, щось плутаю.
r: Просто зараз хотілося б почути хоча б одне прізвище родин загиблих, яких ви повідомляли про 2%.
О.М: Я їх не повідомляла.
r: А хто повідомляв?
О.М: Дубодєлов, куратор програми.
r: Він говорив на Загальних зборах фонду, я чув це власними вухами, що він нікого не повідомляв!
О.М: Нам він сказав зовсім інше. Я зараз хочу у нього уточнити це. (Набирає Дубодєлова, той не відповідає.) Я хочу ще уточнити, що ще утримувався 1% за банківські послуги. Чомусь вони (родичі загиблих — прим. Ред) про 1% памятають, а про 2% – ні!
r: У вас був такий пост цікавий у фб: мовляв, ми вам стільки допомогали, а ви продалися Молотку.
О.М: Не так там написано: не «стільки допомагали», а «стільки співпрацювали».
r: Звідки взялася вся ця історія, що фонд «замовили», що всі, хто проти вас, продалися регіоналам? Які у вас є підстави так стверджувати?
О.М: У мене є підстави так стверджувати тому що, по-перше, я знаю, що директор КП «Зеленбуд» Володимир ЛАВРИК (голова Ради АТО Сумської області) в одному з телесюжетів висловив свою думку, і я знаю, з ким працює той самий Центр реабілітації… Вони хочуть забрати кошти у громадського фонду «Суми» і перерахувати їх через Центр реабілітації, якому допомагає безпосередньо нардеп Ігор МОЛОТОК.
r: Тобто народний депутат Ігор Молоток теж допомагає АТОшникам?
О.М: Ні, саме Центру реабілітації.
r: А вони хіба – не АТОшники?
О.М: Вони їх піарять!
r: І як це повязано з Меморіалом?
О.М: Все, що каже Лаврик, який очолює Центр реабілітації, то й робить ВЄТРОВ. Лаврик сказав блокувати щось там – Вєтров іде і блокує. Я знаю, бо спілкуюся з хлопцями, які бігають з тим же самим Вєтровим і доповідають, що їм доводять, що вони знають… І коли я їх питаю, чого ви прийшли сюди блокувати і в чому тут проблема, вони не знають. Наскільки мені відомо, від Лаврика пішли хлопці-атошники, бо вони знають, що він дуже сильно пов’язаний з Молотком.
(Дзвонить Дубодєлов і стверджує, що він повідомляв сім’ям про 2% відсотки і відмовляється від того, що на Загальних зборах фонду говорив про те, що нічого сім’ям не говорив).
r: Поверномося до Молотка. Із того, що ви сказали, виходить, що йде боротьба за ресурси.
О.М: Не тільки. Розумієте, в Центр АТО практично ніхто не ходить. Ті проблемні питання, такі теми, як «Сім’я героя», поранені – займається наш фонд. Крім того, ми робимо різні тренінги для розвитку ветеранів, хочемо створити бізнес-інкубатор. В одному із телесюжетів Лаврик так і сказав, що ці всі соціальні програми мусять йти через їх Центр реабілітації і кошти – також. Думаю, що цією ситуацією навіть скористаються на виборах, і сім’ями загиблих також…
r: Я брав коментар у нардепа Молотка, і він заперечив свій інтерес як до Сум, так і до фонду «Суми». Я хочу ще раз повернутися до відсотків. На Загальних зборах прозвучало, що тепер фонд бере не 2%, а 5%…
О.М. Так, у 2017 р. було відповідне рішення Правління фонду, бо подорожчали комунальні послуги і нам треба підняти відсоток, щоб якось вигрібати…
r: …і там же відбулася дуже жвава дискусія про те, що 50 тис., які фонд забере з чергового траншу на Меморіал –в ситуації, що тепер склалася – виглядатиме не дуже красиво. І прозвучала думка, що треба на цю програму повернути 2%, як і було. І раптом я це рішення Правління фонду побачив 4.01.18 р. протоколом №1. Як ви поясните появу протоколу заднім числом?
О.М: Це рішення було прийнято в січні 2017 р., а не 2018 р. Воно так і було зроблено, тією датою.
r: Тобто ви хочете сказати, що на Загальних зборах ніхто не памятав про цей протокол і це рішення, в тому числі і ви?
О.М: По-перше, цей протокол був.
r: Чому ж ніхто цього не озвучив на Загальних зборах?
О.М: А його треба було озвучувати чи не озвучувати?
r: Послухайте, на Загальних зборах була бурхлива некоротка дискусія з цього приводу, і я особисто задавав це питання про те, що фонд збирається робити з 5%. І ви особисто сказали, що фонд бере 5%, і ніхто не сказав, що по програмі будівництва Меморіалу існує якийсь інший протокол. І тут він виник…
О.М: Він не виник. Він був.
r: Ми говорили про протоколи і проценти тоді. І ніхто про цей протокол не згадував.
О.М: А навіщо згадувати? Він нічого не вирішував. Ми що, взяли 5% з тих грошей уже?
r: А скільки членів Правління тоді було?
О.М: На той момент? Уже були (окрім Товстухи, Тищенка) і Дубодєлов, і Корнієнко, і Таня Голуб.
r: А чому тоді на тому протоколі немає підпису Тетяни Голуб, яка на днях вийшла з правління і відмовляється співпрацювати з фондом? І вона нічого не знає про цей протокол і нічого не чула.
О.М. А ви спитали у Тані Голуб, приходила вона хоча б на одне зібрання, на яке її кликали? Не приходила.
r: Але її підписа там немає, а мусить бути?
О.М: Ні. Там же написано, хто був. Таня не приходила на засідання правління. Вона навіть в чаті правління нічого не коментує, за що їй багато було зауважень.
r: А скільки фонд отримає з останнього траншу?
О.М: Десь 20 тисяч з чимось, але ми ще не брали ці гроші.
r: А скільки ви з цього міліону поклали грошей на банківський депозит? Цей мільйон надійшов зовсім нещодавно, у квітні 2018 р.
О.М: Зараз на депозиті лежать 400 тис. грн.
r: Перший заступник мера п. Войтенко говорить про те, що підрядники скаржаться на затримку в платежах (читайте інтерв’ю на сайті у понеділок, 30 липня).
О.М: Так, є у нас одна біда із «Сумбудом», який не хоче виправляти свої недоліки. Ми зустрічаємося з ним тут разом із автором проекту, розглядаємо документацю технагляду – просто так платити за те, що вони роблять, ми не будемо.
r: А це єдина сума з 1 млн 050 тис., з останнього траншу, на депозитах, чи раніше ви клали ще?
О.М: Коли потрібно заплатити, то ми, звичайно, знімаємо кошти і платимо.
r: А на скільки ви поклали ці 400 тис.? На півроку? На три місяці?
О.М: Зараз запитаю. (Телефонує бухгалтеру.) Ми в будь-який термін, вона говорить, можемо зняти ці кошти.
r: Так, а на який термін?
О.М: На короткий термін. Треба – поклали, треба – зняли і заплатили. (Запитує у бухгалтера: Ми можемо зробити виписку по рахунках, хай вираховують відсоток? І з 2016 року? Так.)
r: А наскільки особисто ви були інтегровані в моменти, пов’язані з підрядниками? Ви приймали участь у їхньому виборі?
О.М: Координатором будівництва Меморіалу є Вадим Дубодєлов. Він займався всім.
r: А вам не здається, що покласти таку грандіознe відповідальність на одну людину, дати цій людині можливість вручну, без тендерів і без жодного контролю розпоряджатися мільйонами гривень, і просто сказати: «Ми йому довіряємо?» – це якось ненормально?
О.М: Громадський фонд «Суми» так і працює – у кожного своя програма, свій шматок роботи, свій проект, який він координує. Тому у мене, як у виконавчого директора, взагалі немає ніякого смислу влазить в роботу Дубодєлова. Якщо людина говорить, що вона знає, що робить, і справляється, то…
r: А якщо вона не справляється?
О.М: Тоді фонд закриває програму.
r: Ви розумієте, що в даному випадку ризик занадто великий, а втрати непоправні?
О.М: Я розумію те, що в свій час міська влада кинула все на сім’ї загиблих, а далі – на нас, а сама відхрестилася від того, що мала зробити.
r: Тобто ви вважаєте, що міська влада скинула це на вас, а ви підхопили?
О.М: Вони скинули це на сім’ї загиблих. А там уже ми підхопили. А ми не мали, звісно, як ми вже зараз думаємо, цим займатися, хай би робило місто.
Коментарі
Народний депутат Олександр СУГОНЯКО (відносно справи ГФ «Суми»):
«До мене на початку травня 2018 р. із заявами щодо можливих шахрайських дій зі сторони громадського фонду «Суми» звернулися матері загиблих учасників АТО Валентина Вєтрова та Валентина Галушкіна. Згідно їх заяв, представники БО ГФ «Суми» переконали їх, що кошти, виділені їм Сумською міською радою як матерям загиблих учасників АТО, не їхні, а виділені на будівництво меморіалу загиблим на Алеї Слави міського кладовища Сум. Між матерями і ГФ «Суми» були укладені відповідні цивільні договори, згідно з яким вони у 2017-2018 рр. перерахували на рахунок фонду 184 тис. грн. (кожна по 92 тис. грн.). Однак у матерів виник сумнів щодо достовірності подібної схеми фінансування будівництва меморіалу та цільового використання БО ГФ «Суми» перерахованих йому коштів.
На підставі звернення Валентини Вєтрової та Валентині Галушкіної 16 травня 2018 р. я направив прокурору Сумської області Віктору Матвійчуку депутатське звернення, у якому просив розглянути звернення матерів, дати правову оцінку діям БО ГФ «Суми», а у разі підтвердження факту вчинення злочину встановити винних осіб і притягти їх до кримінальної відповідальності. У червні 2018 р. я отримав відповідь від прокурора Сумської області, в якому зазначалося, що за даним фактом 29 травня відкрите кримінальне провадження за ч.2. ст.190. Наскільки мені відомо, зараз у ГФ «Суми» проведено вилучення документів, розслідування триває. Сподіваюсь, що в результаті розслідування і подальшого судового процесу істину у цій справі буде встановлено».
Влад ВЕТРОВ, глава «Національної спілки інвалідів, матерів загиблих та УБД в АТО» (з приводу подальших дій родичів, які звернулися до нардепа Сугоняки): «Пока идет следствие, в суд мы подавать не будем. Ну, какой смысл? Когда будут хоть какие-то результаты, тогда будем что-то решать».
Володимир ЛАВРИК, голова «Спілки ветеранів АТО Сумської області» (з приводу заяви виконавчого директора ГФ «Суми» Олександри Мартиненко щодо його зацікавленості в перерозподілі фінансування і скандалу навколо будівництва Меморіалу героям АТО і «роботі» на нардепа Молотка по дискредитації фонду «Суми»):
«Це чушь! Більше нічого не скажу. Це абсолютна чушь! Те що я спілкуюсь з різними депутатами – це нормально і свідомо. Я спілкуюсь і з Медуницею, і з Сугонякою, і з Молотком, і з усіма іншими. До речі, ми збиралися з усіма депутатами і спілкувалися. А в плані спілкування з Молотком… У нас є два хлопці онкохворі, то Молоток допоміг – 50 тис перерахував. Це так, я звертався. А про фонд «Суми» я взагалі нічого не знаю. Ніякого стосунку до нього не маю!»