Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах ртутні лампи “купаються” разом з людьми (Фото)

895

У Сумах відсутня централізована система збору та утилізації небезпечних техногенних відходів – люди бідкаються, а влада розводить руками

Наприкінці поточного травня, а саме 23 числа, у мережі ФБ з’явилося однохвилинне відео з озера Чеха. В невеличкому відеоролику чітко видно, як у добре знайомій, улюбленій усіма городянами водоймі плавають дві ртутні лампи. Сум’янин Technics reviews розмістив своє відео як сигнал SOS, бо ж дійсно ртуть є дуже небезпечною речовиною.

Наша кореспондентка спочатку зателефонувала до Державної екологічної інспекції у Сумській області та повідомила про небезпечну знахідку. У цій установі начальник відділу організаційно-аналітичної діяльності, взаємодії з громадськістю та ЗМІ Юлія ТЮРІНА повідомила, що подібні ситуації трапляються досить часто у нашому місті, та допомогла знайти контакт, щоб прибрати лампи, які вже другий день мокли в озері.

Як з’ясувалося, у таких випадках треба телефонувати на гарячу лінію міської ради за номером 15-80. Ми так й зробили, й вже наступного дня, 25 травня, водолази Комунальної установи «Сумська міська рятувально-водолазна служба» виловили лампи з озера Чеха.

Але ж проблема утилізації ртутних ламп залишається актуальною. Все частіше люди б’ють на сполох, бо знаходять оберемки такого непотребу і в центрі міста біля сміттєвих баків, і на його околицях в бур’янах.

Як пояснює Юлія Тюріна, її відомство щороку по декілька разів звертається до міського голови Олександра ЛИСЕНКА з пропозиціями налагодити збір небезпечних відходів. Юлія Тюріна: «Але міська влада цю проблему не вирішує й до сих пір не організувала цивілізований, централізований збір цих ламп від населення. Ми направляли особисто до мера листи – у відповідь: «Ми працюємо над цим питанням». Тому люди й викидають ці лампи у лісосмугах, до звичайних сміттєвих баків, де вони б’ються».

Й дійсно, Юлія Олександрівна показала копію листування з виконкомом Сумської міської ради. У відповіді, датованій 5 жовтня 2018 року, за підписом заступника начальника міського голови О. ЖУРБИ, зокрема, йдеться: «Серед можливих прийнятних варіантів збирання небезпечних відходів у м.Суми, на думку головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області, може бути організація мережі приймальних пунктів, де буде приймання, накопичення та тимчасове зберігання небезпечних відходів (люмінесцентних ламп, батарейок, ртутних термометрів) при умові дотримання розривів до житлових будинків, лікувальних та навчальних закладів, місць відпочинку. Окрім того, можливе збирання небезпечних відходів (в т.ч. з пунктів) транспортом
спецорганізацій за графіком за умови не змішування різних відходів і неприпустимості їх пошкоджень».

На жаль, ці наміри залишилися лише на папері, бо до сих пір нічого не зроблено.

Далі вивчаючи цю проблему, ми дізналися, що у місті вже понад 10 років працює приватне підприємство ТОВ «Промтехсплав», яке приймає ртутні лампи. Його директор Павло ГАСАЙ додав, що вони також приймають нафтопродукти (матеріали, забруднені нафтопродуктами), гумові відходи (шини), відпрацьовані кислотні, лужні акумулятори. Як у фахівця, котрий не один рік працює у галузі утилізації, у Павла Гасая є своя точка зору стосовно даної проблемати. Він пояснює: «ЇЇ першопричина – повна відсутність обліку та екологічного контролю, бо у нас є лише вивіски «управління екології, екологічна інспекція». Вони живуть за наші податки, отримують непогані зарплати, але нічого не роблять. Сміттєві баки забиті техногенними відходами. Я декілька разів приходив до посадовців з відео, де відзняті баки з перемішаними відходами. І кожного разу чую: «Дякуємо за вашу громадську позицію», й ніхто не вживає заходів. Й тому підприємства ці лампи продовжують викидати цілими машинами, а громадяни – оберемками».

Олена Шевченко
Панорама №26-2019