Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Звіт про контрольовані операції: що потрібно знати

23

Влада спільно з міжнародними організаціями та фондами проводить у Сумській області, звідки автор статті, роботу, спрямовану на підтримку ветеранів. На сьогодні на Сумщині налічується приблизно 19 тис. ветеранів. Як один із прикладів зазначеної роботи можна назвати перший етап пілотного проекту «Підтримка стабілізації та відновлення постраждалих від війни громад», що в лютому цього року пройшов у Сумській області. У рамках цього проекту розглядалося питання про створення Школи соціального підприємництва, чия діяльність має сприяти підтримці ветеранського бізнесу. Були вжиті практичні заходи – у чотирьох громадах Сумщини профінансовано сім проектів на загальну суму 1,5 млн. гривень.

Також варто відзначити різні грантові програми на підтримку ветеранів, які планують зайнятися своїм бізнесом. Наприклад, Український ветеранський фонд відшкодовує 20 тисяч гривень ветеранам і членам їхніх родин на купівлю товарів і обладнання для ведення власної справи.

Займаючись підприємницькою діяльністю, ветеран неминуче зіштовхнеться з необхідністю складання та здачі різних податкових звітів. У разі якщо підприємець налагодить міжнародне економічне співробітництво з нерезидентами (юридичними або фізичними особами, які діють в Україні, але зареєстровані в інших країнах), йому доведеться здавати поряд з іншими податковими документами звіт про контрольовані операції. Цей звіт, підкреслимо, подається платником податку на прибуток, якщо цей платник протягом звітного періоду проводив операції з нерезидентами, які підпадають під критерії контрольованих.

Уже одне це формулювання звіту про контрольовані операції може ввести в стопор підприємця-початківця, не кажучи вже про те, що вимагатиме від нього глибокого занурення у вивчення тонкощів податкового законодавства, що охоплює цю сферу господарської діяльності. Як альтернатива – доручити складання звіту про контрольовані операції, а також трансфертне ціноутворення, необхідність у якому виникає між особами/компаніями, що уклали міжнародну угоду, – професіоналам, таким, наприклад, як аудиторська компанія «Наша бухгалтерія».

Однак не виключено, що ветеран чи інший житель Сумської області, який вирішив зайнятися міжнародним бізнесом, захоче все-таки самостійно вести податкову звітність на своєму підприємстві. І це похвально! На допомогу бізнесменові-початківцю короткий лікнеп, присвячений зазначеним вище поняттям.

Трансфертне ціноутворення

Це певна система, за допомогою якої можливо встановити відповідність вартості товарів, послуг та інших об’єктів, які Податковий кодекс України класифікує як об’єкти контрольованих операцій, ринковим умовам. Трансфертне ціноутворення дає змогу мінімізувати сплачувані податки на прибуток. Трансфертне ціноутворення в Україні регулюється статтею 39 Податкового кодексу України.

Контрольовані операції

Це будь-які господарські операції, завдяки яким підприємство здатне якимось чином занизити свою оподатковувану базу і, як наслідок, зменшити податок на прибуток.

Критерії та ознаки

Згідно з підпунктом 39.2.1.7 Податкового кодексу України операція вважається контрольованою, якщо:

  1. Загальний дохід платника податку на прибуток за річний звітний період понад 150 млн. грн.;
  2. Розмір операції платника податку на прибуток з кожним окремим контрагентом за річний звітний період понад 10 млн грн.

Крім фінансових критеріїв, контрольована операція характеризується однією з таких ознак:

  1. Суб’єктний склад, який містить усіх суб’єктів, з якими було укладено контрольовану операцію;
  2. Вид господарської операції (розглянемо нижче);
  3. Розмір операції – розмір угоди з окремим контрагентом;
  4. Величина доходу від діяльності компанії, яка вказується в бухгалтерському обліку.

Список контрольованих операцій

У 2025 році згідно з підпунктом 39.2.1.4 Податкового кодексу України контрольованими вважаються операції:

  • нерезидента з резидентом – його постійним представництвом в Україні;
  • резидента України з нерезидентом, які передбачають передачу останньому активів, ризиків, функцій, у результаті яких на неринкових умовах зменшуються доходи такого резидента;
  • з такою продукцією, як сировина або готові товари, що експортуються або імпортуються;
  • з надання або придбання певних послуг;
  • операції фінансового характеру: інвестиції, кредити, лізинг тощо;
  • з купівлі-продажу інвестицій, корпоративних прав, матеріальних і нематеріальних активів, цінних паперів;
  • об’єктом яких є об’єкти інтелектуальної власності.

Законодавчі зміни в контрольованих операціях

  • Відповідно до Закону №466 Податкового кодексу України, крім звіту про контрольовані операції, платник податків зобов’язаний до 1 жовтня наступного за звітним року подавати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній;
  • Зміни законопроекту №1210 призвели до запровадження трирівневої структури документації з трансфертного ціноутворення. Документація подається протягом 90 календарних днів з дня отримання запиту з урахуванням визначених вимог до строків здачі звітності.

Особливості звіту про контрольовані операції

  • Форма звіту складена згідно з наказом Міністерства фінансів № 8 від 18.01.2016 року зі змінами, внесеними відповідно до Наказів Міністерства фінансів № 242 від 10.06.2019 року;
  • Порядок складання звіту про контрольовані операції зазначено в наказі Мінфіну України, зареєстрованому 18.01.2016 у розділі 8 та у змінах до форми звіту, що набрали чинності 6 лютого 2024 року згідно з наказом Міністерства фінансів України від 07 грудня 2023 року № 673;
  • Звіт містить: заголовну частину, основну частину, додатки (кількість яких має відповідати кількості контрагентів, зазначених в основній частині), інформацію до додатків. До звіту мають входити всі відомості про контрольовані операції, проведені компанією у звітний період, а також зазначається код назви операції;
  • Мова оформлення звіту – українська;
  • Строки подання не пізніше 1 жовтня у році, що настає за звітним роком. Наприклад, платник податків зобов’язаний подати до 1 жовтня 2025 року звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2024 рік;
  • Звіт подається з дотриманням вимог законів «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» в електронній формі засобами електронного зв’язку.

Реклама