Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Голова бюджетної комісії Сумської облради: «Держава обдурила медиків»

416
За декілька днів до Нового року обласна рада проголосувала за бюджет Сумщини на 2022 рік. Для бюджетників, а особливо медиків, він може стати роком розчарування, оскільки коштів для зростання їх зарплати просто немає. Про це, а також про те, на що вистачає коштів в обласному кошторисі, скільки Суми витратять на субсидії тепловикам, яку фінансову політику веде уряд щодо регіонів та про інші бюджетні питання ми говорили із головою бюджетної комісії облради Олегом МЕДУНИЦЕЮ.

r: Якщо проаналізувати показники обласного бюджету на 2022 рік, очевидно, що більшість видатків піде на фінансування виплати зарплати бюджетникам і фінансування обласних закладів?
Олег Медуниця: Так, Уряд перетворив обласний бюджет на касу для виплати зарплати бюджетникам та утримання бюджетних установ – оплату енергоносіїв і т.п. На це піде до 90% видатків обласного бюджету. Зараз обласний бюджет – це бюджет обласних комунальних закладів. Він також виконує роль регулятора щодо державних субвенцій для громад: вони розподіляються тут і йдуть транзитом через обласний бюджет. Загалом його сума – 3 млрд грн, з них 1,4 млрд грн. – це наші доходи, 1,6 млрд грн. – субвенції із дербюджету на різні видатки. Капітальних видатків у бюджеті-2021 всього 0,1%, їх стає менше з кожним роком, бо держава з кожним роком покладає на місцеві бюджети все більше видатків, як соціальних, так із оплати енергоносіїв.
Політика цієї влади – це централізація капітальних видатків, що цілком протирічить політиці децентралізації, яку вона немовби підтримує, а насправді- ні. Тільки в цьому році з’явилося шість нових видів субвенцій, які розподіляються у Києві. Це субвенції по програмі «Питна вода», оновлення харчоблоків і пожежний захист в загальноосвітніх школах, на реалізацію інфраструктурних об’єктів та розвиток об’єктів соціально-культурної сфери та інше, активні парки і т.д. За нормальною логікою все, на що витрачаються ці субвенції, – це справа міст і громад, вони самі повинні вирішувати ці проблеми і витрачати на них кошти. Натомість у них забирають кошти в державний бюджет і там знову перерозподіляють на їх же потреби, як це було за часів уряду Миколи АЗАРОВА і Партії регіонів. Ці кошти знову треба випрошувати і вибивати, що значно підвищує корупційні ризики. Ними керують повністю у ручному режимі, розпорядником є Міністерство інфраструктури. Ми навіть не знаємо, на які об’єкти надійдуть ці субвенції, такого списку немає.

r: Восени президент і прем’єр пообіцяли, що заплата медиків в 2022 році зросте до 20 тис. гривень в місяць. Чи збільшилися відповідно тарифи Національної служби здоров’я України (НСЗУ)?
О.М.: Якщо йти за логікою медреформи, то так і мало трапитись. Тарифи на медичні послуги, які затверджує НСЗУ, мали би відповідно зрости, щоб дати можливість лікарням підвищити ці зарплати. Однак насправді частина тарифів зросла тільки на 25%, а частина навіть зменшилася. Відповідно, фінансових ресурсів у лікарень на підвищення зарплати медиків просто немає. Уряд проводить нараду, там кажуть – беріть із місцевих бюджетів. У Сум, допустимо, ще можна щось вигребти із бюджету, зменшити до нуля видатки розвитку. Однак в обласному бюджеті таких ресурсів взагалі немає. Ми порахували, що тільки для нашої обласної лікарні на виплату підвищеної зарплати необхідно додатково 100 млн грн. В цілому ж тільки всім закладам охорони здоров’я в області на зарплату додатково потрібні 2 мільярди гривен, обласним – 500 млн грн. Їх взяти просто ніде.

r: Можливо, обласний бюджет отримає на це відповідні субвенції із державного бюджету?
О.М.: Державний бюджет вже прийнято. Відповідно, ми б мали знати про ці субвенції і включити їх до обласного бюджету. Однак нам про подібні субвенції нічого не відомо. В обласному теж їх немає. Нам із Києва говорять: оптимізуйте мережу, тобто скорочуйте. І справді мережа закладів була створена під інші цілі і задачі, тому треба скорочувати інші бюджетні витрати, наприклад видатки на освіту. У нас дилема – лікарі мають отримати підвищення зарплати за рахунок скорочення учителів? І це в той час, коли видатки державного бюджету на капітальне будівництво тільки ростуть?

r: А кого ще?
О.М.: Освітян, педагогів. Надбавка їм, по закону, може бути до 20% від зарплати. У Сумах зараз їм додають 15% , а ми зможемо платити в 2022 році тільки 5% – мінімально. На більшу надбавку коштів немає, державна субвенція не покриває усіх видатків, пов’язаних з освітою.

r: Щодо Сум – скільки вони в наступному році через політику центральної влади викинуть коштів, що називається, «в трубу»?
О.М.: Нагадаю, що президент Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ пообіцяв, що тарифи на тепло в цьому опалювальному сезоні підвищуватися не будуть. При цьому регулювання цих тарифів від НКРЕКП передали місцевій владі. Потім президент підписав із мерами міст меморандум про запобігання підвищення тарифів. Але ціни на газ для теплокомуенерго в цьому сезоні зросли майже вдвічі, ціни на вугілля теж виросли. Отже, тепловикам треба компенсувати різницю між старим тарифом і їх нинішніми витратами. Це поклали на місцеві бюджети, передавши в місцевий бюджет додатково 4 відсотки податку із доходів громадян. Таким чином, в 2022 році бюджет Сум витратить на ці компенсації до 300 млн грн – рекордну суму. Вони фактично з’їдять весь бюджет розвитку міста: двори, ремонти і облаштування доріг, благоустрій і т. д. Така ж ситуація і в інших містах області, за винятком тих, в яких немає централізованого опалення. Отак за популізм президента розплатяться рядові громадяни. Це несправедливо передусім до тих, хто живе у приватному секторі або має автономне опалення. Виходить, що вони своїми податками із доходів, що платять в міський бюджет, підтримують інших містян, які живуть у багатоквартирних будинках.

r: А яка була альтернатива цьому?
О. М.:
Альтернатива давно відома, подібну політику проводили уряди Арсенія ЯЦЕНЮКА та Володимира ГРОЙСМАНА. Газ має коштувати комерційну ціну, всі, то не може заплатити за опалення по таким цінам, повинні отримати субсидію, а перелік отримувачів таких субсидій треба було різко розширити. Коли в 2015 р. ціна газу зросла майже в сім разів, субсидію на оплату комунальних послуг отримало кожне друге домогосподарство Сумської області. З кожним роком доходи громадян росли, і кількість субсидиантів поступово зменшувалася, але кризовий етап ми подолали. По цьому шляху треба було йти і зараз. Чому ми маємо дотувати енергоносії для багатих людей, у яких будинок 250 квадратних метрів? Це чистої води популізм і азаровщина. Оце і є ціна вибору громадян, який вони зробили в 2019 році.

r: Ви говорите про те, що коштів ні на що не вистачає. Чому так?
О. М.:
У державному бюджеті є такий рядок витрат – базова додаткова дотація на передані місцевим бюджетам повноваження. Ще у 2017 році вона у Сумській області була 580 млн грн. Вона витрачалася на утримання освіти і охорони здоров’я. Пройшло декілька років, відбулася інфляція, здавалося, ця сума мала би вирости. Натомість в 2020 році вона скоротилася втричі – до 192 млн грн, нам її не вистачало. А у 2022 році вона буде взагалі 90 млн грн- ось вам і нестача коштів. Нам влаштували «голодний режим». Натомість, як говорилося вище, триває централізація бюджету і розподіл його через Київ.

r: У скільки обійдеться платникам податків утримання апарату обласної ради у 2022 році?
О. М.:
Це невелика сума -30,4 млн грн. Це 1% видатків обласного бюджету. Для порівняння: освіта коштуватиме обласному бюджету 880 млн грн, охорона здоров’я- 324 млн грн, соціальний захист – 260 млн грн. Загалом у нас 154 бюджетних заклада: лікарні, МСЕК, інтернати, психлікарні, професійно-технічні установи, театр ім. М. Щепкіна, філармонія, педагогічні коледжі. Самою проблемною є саме професійно-технічна освіта: керує нею держава, а утримуємо ми. Ми не можемо її ні оптимізувати, ні передати місцевим бюджетам. Коли вона створювалася, росла промисловість, треба було багато робочих рук. Зараз все змінилося – старої промисловості вже немає, багато чого механізовано – така кількість робочих рук не потрібна, і відповідно, не потрібна така мережа професійної освіти. Там досі навчають «операторів комп’ютерного набору», хоча зараз майже у кожного є смартфон.

r: Держава обіцяє вирішити це питання і передати цю мережу області?
О.М.:
З цього питання є однозначна позиція обласної влади, її підтримують усі фракції. Обіцянка уряду передати нам цю мережу в 2022 році також є. Подивимося, чи буде вона виконана.

r: Чи отримають в 2022 році депутати облради кошти на виконання депутатських повноважень?
О.М.
Ні копійки не отримають, абсолютний нуль. У цьому році це було 50 тис. грн, які ми нашкребли із перевиконання бюджету. Вони могли бути витрачені тільки на лікування важкохворих. У 2022 році навіть цього не буде, так що звертатися до депутатів про фінансову підтримку немає сенсу.

Денис Молчанов
Панорама №51-2021