Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Володимир Войтенко: «Зараз однозначно взяв би всі роботи по будівництву Меморіалу на місто»

519

Як правило, в усіх містах і всіх країнах Меморіали пам’яті встановлюються міською, обласною або державною владою. Виключення нам невідомі

 

Тому ми вирішили поцікавитися, чому в Сумах чиновники вирішили перекласти відповідальність за таку важливу та делікатну справу на громадський фонд. За відповідями на наші запитання ми звернулися спочатку до міського голови м. Суми Олександра ЛИСЕНКА, який начебто і не відмовив, але слухавку, коли ми телефонували наступного разу, не взяв. Тож ми звернулися до першого заступника міського голови Володимира ВОЙТЕНКА, який володіє даним питанням у не меншій мірі, ніж міський голова.

r: Перше, що нас цікавить: як виникла ця історія, коли бюджетні кошти мали перейти до родичів загиблих, а потім від них – у фонд «Суми»? Хто саме запропонував цю схему?
Володимир ВОЙТЕНКО: Я, може, зараз точно не згадаю, бо цій історії вже чотири роки. У 2014 р. загинули хлопці, й через рік після їх поховання нам треба було встановлювати пам’ятники… Коли проводилася така серйозна нарада чи робоча група міського голови, там приймали участь якраз всі представники, практично всі родичі загиблих, і плюс це була Рада АТО та ж сама… Той же самий фонд «Суми». І коли провели перемовини, вирішили, що все ж таки раз через всі бюджетні процедури виділення коштів, проведення всіх тендерів і все-все-все, це затягнеться більше, ніж на півроку. І вирішили піти шляхом тим, що все-таки виділити на встановлення надгробних пам’ятників таким шляхом. Ну, і потім уже виділити через сесію на допомогу сім’ям конкретним на встановлення надгробних пам’ятників.

r: Хто ж все-таки цю ідею запропонував – уникнути тендерів?
В.В: Ну, не уникнути тендерів, а встигнути до річниці поховання загиблих героїв. Зараз я не можу там точно згадати, але це точно був не міський голова. Це була пропозиція від громадських активістів. Я не буду казать там точно від кого. На той момент і Такул приймав участь в засіданнях, і інші активісти, і Дубодєлов, і той же самий Владислав Вєтров.

r: А яким саме документом передбачається виділення цих коштів?
В.В: Рішенням сесії міської ради. Бюджетна комісія розглянула. І цю пропозицію підтримали стовідсотково всі депутати.

r: Так, це був 2015 р., і це були надгробки до річниці, а далі був рік 2016-й, і 2017-й, і 2018-й. І ми бачимо, що швидше не вийшло.
В.В: Надгробки були встановлені вчасно. На той момент ціна пам’ятника була в комерційному використанні десь 34 тис. грн. Вони виробили їх і встановили за 26-28 тис. грн.

r: В інтерв’ю r Дубодєлов сказав, що при виборі підрядника на ФОП «Сіроштан» вказала міська рада. Чи так це?
В.В: Я на той момент взагалі не знав, хто такий Сіроштан… Зараз вони в нас працюють на деяких об’єктах. «Топаз» – гарний забудовник, я вважаю. У мене до них питань немає. Вони вирішили, що Сіроштан буде робити. Підприємство нормальне. Але міська рада його нікому не рекомендувала, це точно.

r: З цим все зрозуміло: батьки отримали кошти. Ці кошти пішли до виробників пам’ятників, а от наступні кошти, які ви виділили в 2016 р., від батьків пішли на фонд «Суми».
В.В: Так, на благоустрій. Тоді не виникало питань. І виділялось на облаштування кладовища, в тому числі й плитку.

r: А чому тут уже не було тендерів? Ми ж бачимо, що швидко не вийшло. Якісно теж не вийшло.
В.В: Міський голова в цій темі дуже глибоко, тому що всі сім’ї ходили до нього особисто, і зараз ходять. І кожного він вислуховує. Я не знаю – мабуть, у них був протокол спільного засідання. Знову ж таки, Дубодєлов завжди (Такул в меншій мірі) всі ці проекти вів, тим більше що він у той час уже був учасником Ради АТО, від неї виступав. На той момент уже було вирішено, раз уже зайшли на те, що фонд «Суми» допомагав встановлювати пам’ятники, там у них ще є громадська організація сімей загиблих, вирішили, що вже будемо рухатися в цьому напрямі. Тим більше що отримали дозвіл на будівництво Меморіалу на фонд «Суми».

r: Так, але це вже було далі, у 2017 р. підписано. А у вас не виникало думки, що, по-перше, це ваш обов’язок, як влади, збудувати Меморіал? А по-друге, що Вадим Дубодєлов – не архітектор і не будівельник. Він просто – волонтер, людина, яка дуже опосередковано пов’язана з цими речами. Нагляду муніципального за бюджетними грошима немає, підрядники визначаються «вручну». У вас не виникало таких думок, що ви дуже сильно ризикуєте?
В.В: Я взагалі, якщо чесно, не дуже підтримував будівництво Меморіалу на свіжому кладовищі. Меморіали, за великим рахунком, все-таки, як ви знаєте, не будуються на кладовищах. Але для мене, як для держслужбовця, рішення сесії й розпорядження міського голови – закон.
Стосовно використання коштів тоді ніяких питань не виникало. Якихось ненормальних ситуацій не було. Коли вже граніт почали перекладати туди-сюди, граніт, який має різну форму, от тоді вже почались питання. Тут теж питання – якість граніту викликає у мене сумніви. Тому що зараз, коли я вже зайнявся перекладкою разом із нашим підприємством «Сумбуд», зайнялись уже виправленням ситуації… І зараз важко дуже вийти з ситуації. Треба вже зробити хоч якось, щоб виглядало добре, і зараз вже потроху виходить це зробити. І тут реально вже ні Дубодєлов не винуватий, ні забудовники. Тому що є свіже кладовище, де остання могила зявилася три місяці тому. І тут важко щось казати… Але по використанню коштів, я не знаю, якщо виникне потреба, буде розпорядження міського голови, звичайно, ми будемо розбиратися. Є і правоохоронні органи. Адже перші два рази виділення коштів ні у кого не викликали сумнівів, фонд звітував перед сім’ями.

r: Ви в курсі, що фонд «Суми» забирає два відсотки собі на потреби?
В.В: Не в курсі. Я скажу відразу, що у мене не могло виникнути навіть якихось сумнівів, що на цій святій справі можна хоч копійку заробляти. Ну будівельники, добре. Вони роблять роботу, отримують зарплату. Як пояснював Дубодєлов, ці відсотки йдуть на бухгалтерів, на зарплати.

r: Питання в іншому: фонд не повідомив про це батькам. Окрім того, фонд клав частково ці гроші на депозит і отримував дохід.
В.В.: Так, представниця фонду підтвердила це, коли у Клочка (на засіданні при голові голови Сумської ОДА – прим ред) була. Вона сказала, що вони клали на депозит і кошти ті були на рахунках. Тим більше, що зараз забудовники кажуть, що оплата несвоєчасна іде. Зараз є терміни – до 24-го, до Дня Незалежності, ми повинні закінчити. Стіна зараз змонтована на третину. Пілони зробили, але з освітленням там зараз почали розбиратися.

r: Нас цікавить, як взагалі може виникнути така ситуація: бюджетні кошти пропускаються через рахунки родичів загиблих і стають позабюджетними. Фонд знає, що буде забирати з цих коштів відсотки. Забирає собі ці відсотки, кладе частково гроші на депозит (зараз 400 тис. грн. у фонда на депозитах – прим. Ред.). Це бізнес-проект?
В.В.: Я згоден… Розумієте, коли з самого початку це питання постало, ви ж пам’ятаєте, яка була важка ситуація?! Ми тоді що завгодно готові були зробити, щоб сім’ям допомогти! Бо втратити найближчу людину – це найстрашніше, що може бути в житті. І тому всі тоді йшли на те, щоб було швидше. Тому всі оці рухи фонду… я не знаю…

r: Поставимо так питання: чи були Ви з мером у курсі, що бюджетні кошти, що стали позабюджетними, ставали об’єктом інших фінансових операцій фонду «Суми», окрім витрат на Меморіал?
В.В.: Почувши підтвердження того, що вони лежать на депозиті, я був здивований, що вона так прямо сказала…

r: Так ви були в курсі весь цей час чи ні?
В.В.: Я не був в курсі. Я дізнався місяць тому, коли у Клочка почув. Тим більше, що кошти виділялись чітко, під конкретні роботи.

r: Ви задоволені співпрацею з фондом «Суми» по будівництву Меморіалу? Якби була можливість «відмотати» час назад, Ви щось би поміняли?
В.В.: Однозначно, взяв би роботи по Меморіалу на місто. Коли ми тоді збиралися великим зібранням і обговорювали цю тему, коли були всі сім’ї, то відсотків 80 людей підтримували Дубодєлова і довіряли йому. Але зрештою такі ситуації показують, що не можна ні на кого розраховувати.

r: Ви визнаєте, що це ваша відповідальність – міської влади – будувати Меморіал?
В. В: Повністю. Це і є наша задача. Але тоді це був такий форс-мажор… Початок війни. Міський голова у нас налаштований таким чином, що є громадська думка, давайте виносити питання на сесію, розглянемо. А тим більше коли до нього приходить 100-200 людей… Ті рішення депутатами, ще раз скажу, були проголосовані одноголосно. На той момент сумніватися у фонді «Суми», в якому були моральні авторитети міста, ми не могли. Перевірити їх треба обов’язково. І якщо вони заробили там хоча б три копійки, вони їм виллються.