Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

“Укрнафта” провела потужний гідророзрив пласта на двох родовищах у Сумській області

663

З початку 2018 року ПАТ “Укрнафта” провело 9 операцій потужного гідророзриву пласта (ПГРП) на свердловинах Східного та Західного нафтових регіонів. Протягом поточного року компанія планує провести щонайменше 18 операцій ПГРП. Дві операції ПГРП цього року компанія провела на території родовищ Сумської області.

У першому півріччі року компанія провела ряд успішних операцій в Західному нафтогазовому регіоні. Зокрема, проведені роботи на свердловині №24 Південно-Гвіздецького родовища та №1004 Битків-Бабченського родовища НГВУ “Надвірнанафтогаз”. На 10-й свердловині Заводівського родовища НГВУ “Бориславнафтогаз”. Та двох свердловинах НГВУ “Долинанафтогаз” – 179 Північно-Долинського родовища та 110 Струтинського родовища.

Наприкінці літа операції ПГРП розпочали проводити на родовищах Східного нафтогазового регіону. Так, у кінці серпня провели два потужних ГРП на свердловині №43 Прилуцького та свердловині №86 Богданівського нафтогазоконденсатних родовищ НГВУ “Чернігівнафтогаз”. У вересні операції ПГРП провели на свердловині №121 Великобубнівського родовища та на свердловині № 507 Бугруватівського родовища.

Операції ПГРП проведені у червні-липні 2018 на свердловинах 110 Струтинського і 179 Північно-Долинського родовищ дозволили збільшити середньодобовий видобуток нафти на 25 тонн/добу. Додатковий накопичений видобуток нафти в липні-серпні 2018 склав понад 1 000 тонн. По інших свердловинах завершується процес освоєння та підбору оптимального режиму роботи.

Проектування та проведення операцій ПГРП здійснено силами спеціалістів “Укрнафти”, в т.ч. технічних спеціалістів нафто-газовидобувних управлінь, підрозділів нафтопромислових сервісів, Науково-дослідного і проектного інституту та департаменту інтегрованого керування родовищами. Для проведення операцій “Укрнафта” використовує власний флот ГРП, що включає три розривні агрегати FC-2251 та один H-5010, цементировочний агрегат УНБ-160х40, змішувач MC-60, блок маніфольдів IC-320, станцію контролю і керування ES-22-ACD.

Довідково:

Потужний гідророзрив пласта (ПГРП) – один із найефективніших методів інтенсифікації видобутку вуглеводнів. За цим методом у свердловину закачують рідину, яка розриває пласт – породу із багатьма тріщинами, котрі пов’язані між собою. Завдання гідророзриву – збільшити ці тріщини та утворити нові, котрі збільшують приплив вуглеводнів у свердловині. Коли нафтогазовий пласт розривають, то у нього закачують пропант (гранули діаметром від 0,4 до1,2 мм), він не дозволяє тривалий час зімкнутися тріщинам.

Інформаційна довідка про Бугруватівське родовище

Найбільше родовище нафти в Україні, розташоване на території Охтирського району Сумської області. Вперше Бугруватівське підняття було виявлено в результаті сейсморозвідувальних робіт 1959 – 1961 р.р. При повторних сейсмогеологічних дослідженнях в 1968 – 1972 р.р. було уточнено положення Бугруватівського підняття і в 1972 р. Бугруватівська площа була підготовлена для проведення пошуково-розвідувальних робіт.

В 1973 р. Охтирським УБР Бугруватівська площа була введена в розвідку глибоким бурінням і в травні 1974 р. із свердловини 1 отримано перший приплив нафти з горизонту В-14. Промислову розробку родовища розпочато в 1984 р.

Складність Бугруватівського родовища полягає в блочному формуванні продуктивних покладів, неоднорідності колекторських властивостей як по латералі так і по вертикалі, а також специфікою фізико-хімічних властивостей нафти (наявністю покладів високов’язкої нафти). За складністю геологічної будови, фазового стану вуглеводнів, умовами залягання і мінливістю властивостей продуктивних пластів Бугруватівське родовище відноситься до дуже складних.

Спеціальний дозвіл на користування надрами (експлуатацію) Бугруватівського родовища належить ПАТ “Укрнафта” (НГВУ “Охтирканафтогаз”).

Початкові загальні запаси родовища близько 53 млн.т. нафти. За інформацією ДНВП “Геоінформ України” залишкові видобувні запаси вуглеводнів станом на початок 2018 року складають 8,7 млн.т. нафти та 375 млн м3 нафтового газу. Накопичений видобуток нафти близько 12 млн. т, нафтового газу – понад 1 млрд м3.

Поточна частка Бугруватівського родовища в загальному видобутку компанії складає 22% по нафті.

R