Панорама / сумы / новости / события / комментарии
26.05 Воскресенье

У Сумах поки ще не довели італійське походження світильників на Меморіалі АТО

07.12.2018, 10:33 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество Регион: Сумы

Будівництво Меморіалу Героїв на Центральному міському кладовищі не завершено. Об’єкт не зданий в експлуатацію

На День Незалежності України, як і обіцяли можновладці, на Центральному міському кладовищі відкрили Алею Героїв АТО (Меморіал). Політиками і громадськими діячами в той день були сказані необхідні слова, на могили Героїв покладені квіти, по телевізорам показані відповідні сюжети.

Проте на 24 серпня 2018 р. роботи на об’єкті не були завершені. Не завершені вони наразі й досі. За словами виконавчого директору благодійного фонду «Суми», організації, що відповідає за виконання робіт, — Олександри МАРТИНЕНКО, об’єкт в експлуатацію офіційно не зданий.

Цей факт підтвердив і перший заступник міського голови Володимир ВОЙТЕНКО – чиновник, який курує об’єкт від міської влади. «Наскільки я спілкуюсь з представниками фонду, з архітектором, то тільки 90% робіт завершено», — говорить він. Володимир Войтенко уточнив, що офіційних термінів завершення робіт немає, і фонд «Суми» має безстроковий дозвіл на будівництво. Проте, можливо, робіт на об’єкті залишилося виконати ще менше, ніж названі чиновником 10%. Нещодавно Вадим ДУБОДЄЛОВ, який курує проект від БФ «Суми», виклав у соціальних мережах світлину композиції «Метал війни» на стіні, яка вже остаточно сформована.

І знов за рибу гроші
Після того як усі роботи завершаться, Меморіал має прийняти на баланс комунальне піприємство «Спецкомбінат». Щоб дізнатися, коли це станеться, газета направила інформаційний запит фонду «Суми» з проханням зазначити, які ще роботи залишилось провести на Меморіалі та скільки на них потрібно коштів. На наше питання щодо фінансів директор фонду Олександра Мартиненко повідомила, що на депозитному рахунку організації БФ «Суми» наразі знаходиться 167 тис. грн. під 9% річних.

У той же час заступник міського голови Володимир Войтенко говорить, що представники фонду у розмові нарікали, що для повного завершення будівництва їм не вистачило грошей: «Та відповідальність, яку місто на себе взяло, тобто виділення коштів, що я особисто контролював, — все виконано. Але вони (представники БФ «Суми» — прим. ред.) кажуть, що у зв’язку зі змінами цін за ці майже чотири роки їм не вистачило на виконання всіх робіт десь 300-400 тис грн.».

Нагадаємо, що майже за три роки роботи над будівництвом Меморіалу БФ «Суми» вже отримав більше 2 млн грн. із міського бюджету, що транзитом через банківські картки родичів загиблих потрапили на рахунки БФ «Суми». Таким чином ці 2 млн грн. стали не бюджетними грошима, що дозволило міській владі й БФ «Суми» оминути тендери на проведення будівельних робіт і фактично розпоряджатися цією сумою в ручному режимі.

Така схема призвела до низки скандалів, найгучніший з яких в соціальних мережах назвали «Лампочкою Кузьмича» (Вадим Дубодєлов по-батькові – Кузьмич)

«Ахілесова п’ята»
Загальна вартість електромонтажних робіт на об’єкті за договором підряду між фондом «Суми» та підрядником ФОП «Марєєва Дарина Володимирівна» становила майже 320 тис. грн. За актом приймання виконаних робіт, підписаним сторонами у грудні 2017 р., вартість світильників Achille LED становить 202,2 тис. грн., або 4595 грн. за одиницю. Ціна вражаюча. Однак за дизайнерський світильник (а саме таким є бренд Achille) та ще й з гарантією на 5 років, та з дотриманням усіх європейських стандартів, мабуть, воно того вартує.

Жодних питань не виникало до тих пір, поки світильники не встановили на Меморіалі. Коли сторонні спеціалісти почали порівнювати оригінал на картинці і те, що встановлено, виникло багато запитань. Якось дуже сильно кидалася в очі візуальна розбіжність між світильниками Achille LED, фото яких легко можна знайти у каталогах в Інтернеті, і поставленими ФОП «Марєєва». Однак представник фірми-підрядника продовжував наполягати на тому, що на Меморіалі стоять саме «Ахіли» і нічого іншого. Під час брифінгу Олександр ЛОПАТА, котрий назвався представником ФОП «Марєєва», навіть продемонстрував упаковки з начебто Achille LED. Ну а невідповідність наявних світильників зразкам, представленим в каталогах фірми- виробника, пояснив тим, що «…модель нудуже рідкісна».

Проте сумніви громадськості підтвердив сам фонд «Суми». 3 липня на офіційній сторінці організації у Фейсбуці з’явився допис з прикріпленим сканом електронного листа від італійської компанії IVELA, котра є офіційним постачальником світильників Achille LED. У цьому листі було сказано, що встановлені на Меморіалі світильники не належать до лінійки Achille LED.

Ось що з цього приводу заявив громадський фонд «Суми»: «Волонтер фонду звернувся до виробника IVELA через e-mail, вказаний на офіційному сайті, відправивши фото та опис виробу і упаковки. Відповідь виробника підтвердила сумніви громадськості щодо оригінальності встановлених виробів. Звичайно, ми розуміємо, що відповідь, надіслана на приватну адресу, не є офіційною інформацією. Чекаємо офіційної відповіді та пояснення від підрядника. Залишаємо за собою право діяти в межах договору та чинного законодавства».

…і тиша
Пройшов час, шум навколо будівництва Меморіалу стих, однак
на момент виходу цієї статті жодних офіційних заяв від підрядника чи фонду щодо світильників зроблено не було.

Аби дізнатися, що ж все-таки встановлено на Меморіалі, ми вирішили поговорити з Володимиром БІЦАКОМ, адже саме він представляв підрядника з електромонтажних робіт на всіх офіційних зустрічах, присвячених будівництву об’єкта.

Під час нашої розмови пан Біцак вже не був таким впевненим в оригінальності «Ахілів»: «Когда вокруг этих светильников возникли вопросы, мы отправили эти светильники в Полтаву на экспертизу, т. к. в Сумах такую экспертизу не проводят. За эту проверку мы заплатили 5 тыс. грн. Нам пришел ответ, он тоже есть в прокуратуре, что по техническим характеристикам, по электробезопасности, по светоотдаче все соответствует. Единственный параметр, который не соответствует, – радиоизлучение. Но я думаю, что это не столь важный параметр. По поводу страны-изготовителя ответа дано не было, поскольку не могла эта фирма установить страну-изготовителя. Мы обратились к поставщикам. Они нам подтвердили гарантийный срок. Мы тоже подтверждаем его. В данный момент я думаю, что все убедились, что светильники хорошие, все красиво. Что касается ценовой политики, то было принято решение передать эти светильники безоплатно. А перечисленные деньги поставить на возврат».

Володимир Біцак також додав, що всі документи, включаючи накладні та сертифікати якості на світильники, наразі знаходяться у правоохоронних органів в рамках перевірки будівництва Меморіалу. Ми звернулися до прокуратури та Головного управління Нацполіції в Сумській області з проханням повідомити, за якими статтями ведеться перевірка.

Допитливий читач може запитати, чому усі питання по світильникам ми задавали Володимиру Біцаку, якщо фактично підрядником електромонтажу була Марєєва Дарина Володимирівна? Ось що із цього приводу він нам повідомив: «ФЛП «Мареева» — это одно из подразделений нашей фирмы. У нас много подразделений. Юридически это отдельные предприятия. У нас есть ТОВ «Электроленд», есть «Актуал-1», много».

Спільні фото з відпочинку, викладені на сторінці Володимира Біцака у Фейсбуці, дійсно вказують на те, що між пані Марєєвою, яка юридично є підрядником електромонтажу на Меморіалі, паном Лопатою, котрий представляє її інтереси, та самим Володимиром Біцаком існують якщо не родинні, то дружні стосунки.

Короткі висновки
Отже, ми можемо констатувати, що постачальник енергообладнання на Меморіал не зміг підтвердити оригінальність світильників, які були продані як «Achille LED». Очевидно, щоб уникнути серйозних звинувачень та подальшого розвитку скандалу, світильники були передані підрядником благодійному фонду «Суми» безоплатно.

Таким чином, БФ «Суми» отримав у своє розпорядження додаткові 200 тис. В той же час заступник міського голови, нагадаємо, говорить про те, що у фонді нарікають, що для повного завершення будівництва їм не вистачає 300-400 тис.

Полтавські експерти не змогли встановити країну-виробника електрообладнання

Нагадаємо, що БФ «Суми», спираючись лише на свої внутрішні документи, без договорів і жодних домовленостей із міською владою та родичами загиблих, просто взяв і забрав собі з двох траншів, що були переведені на його рахунки з міського бюджету через батьків загиблих, 2% (близько 40 тис. грн). Крім того, частина грошей із суми 2 млн грн. була розміщена БФ «Суми» на депозитному рахунку в банку. На момент виходу попередніх публікацій мова йшла про 400 тис. грн., але не факт, що це остаточна сума.

На жаль, БФ «Суми» не розголошує, скільки саме коштів із грошей, що були перенаправлені з бюджету на будівництво Меморіалу, розміщено фондом на депозитних рахунках і скільки грошей у відсотках фонд отримав із них прибутку.

Ці гроші, як стверджує директор фонду Олександра Мартиненко, фонд використовував на утримання фонду.

Але зараз виникає логічне запитання: якщо 2 млн грн., виділених із міського бюджету на будівництво Меморіалу, БФ «Суми» не вистачило, то чи не мусить фонд віддати всі гроші, отримані в якості відсотків із депозиту на своє утримання, на добудову Меморіалу Героїв? Бо вони (бюджетні кошти) передбачалися саме для будівництва – і тільки для будівництва Меморіалу, але ніяк не на утримання фонду «Суми». А 200 тис. грн., що повернула ФОП «Марєєва» за «лампочки Кузьмича», варто було б віддати родичам загиблих. Все ж таки фонд значиться в документах як «благодійний», а не як підрядна організація для будівництва казарм або Меморіалів.

Анна Горпинич,
Євген Положій
«Панорама» №49-2018
Фото з відкритих джерел

Напечатать Письмо автору Просмотров 534 Комментариев 0

читайте также
В Сумах будут раздавать «Лекарства от безразличия» 1 фото
17.05.2019, 12:45 Новость
Елена Николаева Елена Николаева 17.05.2019, 12:45 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество Регион: Сумы Просмотров 289 Комментариев 0
В Сумах неизвестная женщина попала под поезд
13.05.2019, 10:09 Новость
Ирина Власова Ирина Власова 13.05.2019, 10:09 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество, Происшествия Регион: Сумы Просмотров 7 942 Комментариев 0
Когда в Сумах появится памятник героям Небесной Сотне? 1 фото
26.04.2019, 11:59 Новость
Елена Николаева Елена Николаева 26.04.2019, 11:59 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество Регион: Сумы Просмотров 171 Комментариев 0
Конец Книгам жалоб. Как сумчанам защищать свои права?
25.03.2019, 15:29 Новость
Панорама Панорама 25.03.2019, 15:29 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество Регионы: Украина, Сумы, Сумщина Просмотров 131 Комментариев 0
Особливі спортсмени Сум отримали нову амуніцію (Фото) 2 фото
20.03.2019, 14:05 Новость
Наталия Гончарук Наталия Гончарук 20.03.2019, 14:05 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество Регион: Сумы Просмотров 218 Комментариев 0
У Сумах визначили переможців Різдвяного гастрофесту (Фото) 4 фото
04.02.2019, 12:48 Новость
Олена Шевченко Олена Шевченко 04.02.2019, 12:48 Категория: Новость Рубрики: Город, Досуг, Общество, Развлечения Регион: Сумы Просмотров 98 Комментариев 0
В Сумах бюджет на 2019 год с подвохом (Фото) 6 фото
04.02.2019, 09:02 Новость
Панорама Панорама 04.02.2019, 09:02 Категория: Новость Рубрики: Город, ЖКХ, Общество, Топ-тема Регион: Сумы Просмотров 594 Комментариев 0
Сумщина в пятерке областей, откуда выезжает больше всего людей
24.01.2019, 11:03 Новость
Панорама Панорама 24.01.2019, 11:03 Категория: Новость Рубрики: Город, Область, Общество Регионы: Сумы, Сумщина Просмотров 202 Комментариев 0
Комментировать (0)

Добавить комментарий

СКАЧАТЬ ПРИЛОЖЕНИЯ ДЛЯ МОБИЛЬНОГО:
Новости партнёров
22.05.2019, 12:57
admin adminych admin adminych 22.05.2019, 12:57 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 406 Комментариев 0
21.05.2019, 15:07
admin adminych admin adminych 21.05.2019, 15:07 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 18 Комментариев 0
07.11.2016, 10:00
admin adminych admin adminych 07.11.2016, 10:00 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 3 236 Комментариев 0
Опросы

Как вы планируете провести летний отпуск?
Просмотреть результаты
Загрузка ... Загрузка ...
Предложения партнёров
24.05.2019, 17:33
admin adminych admin adminych 24.05.2019, 17:33 Категория: Рубрика: Здоровье, красота Регионы: Все Просмотров 13 Комментариев 0
23.05.2019, 11:38
admin adminych admin adminych 23.05.2019, 11:38 Категория: Рубрика: Недвижимость Регионы: Все Просмотров 7 Комментариев 0
22.05.2019, 12:41
admin adminych admin adminych 22.05.2019, 12:41 Категория: Рубрика: Дом, быт, досуг Регионы: Все Просмотров 14 Комментариев 0
21.05.2019, 16:16
admin adminych admin adminych 21.05.2019, 16:16 Категория: Рубрика: Дом, быт, досуг Регионы: Все Просмотров 26 Комментариев 0
20.05.2019, 16:22
admin adminych admin adminych 20.05.2019, 16:22 Категория: Рубрика: Дом, быт, досуг Регионы: Все Просмотров 13 Комментариев 0