Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах перестали оплачувати послуги муніципальних нянь

93

Немає спільної бази, щоб відслідковувати кількість дітей, якими опікується муніципальна няня, каже заступниця начальника управління надання державної соціальної допомоги Інна Спориш. “Суть питання в тому, що 2 жовтня 2020 р. суттєво були змінені умови отримання компенсації. Це те, що компенсація надається за умови зайнятості кожного з батьків і дуже суттєвою є та зміна, що фізична особа “муніципальна няня” не може здійснювати догляд більше, ніж за трьома дітьми, а юридична особа – більш, ніж за 10-ма дітьми. Але коли були прийняті такі зміни до законодавства, програмне забезпечення, за допомогою якого ми раніше цю компенсацію нараховували, не доопрацьоване було, і на сьогодні воно залишається не доопрацьованим”, – каже Суспільному.Суми
чиновниця.

За дворічним Марком понад рік доглядає няня. У центрі, де надають такі послуги, хлопчик проводить чотири години на день, поки батьки працюють. Договір уклали із батьками, розповіла підприємиця Олександра Гнібіна. Частину грошей – майже 2 тис. грн, які родина сплачує за послуги муніципальної няні, мають компенсувати з державного бюджету.

“Даємо їм платіжні доручення, і вони сплачують нам вартість наших послуг, за що держава їм компенсує. Але зі створенням нової постанови змінився порядок відшкодування і, і тепер повинні обидва батьки бути зайнятими, що спричинило зменшення кількості клієнтів. Але якщо і мама, і тато зайняті, все одно не отримують з 1 листопада жодної компенсації”, – каже Олександра.

За словами жінки, також послугу няні не оплачують тим, хто доглядає більше трьох дітей. “Як може взагалі працювати муніципальна няня, якщо їй потрібно сплатити податки, орендну плату і всього троє дітей? Тому законотворець чітко написав – одночасно. Департамент це не сприймає, їм не подобається, що це не взагалі”, – каже вона.

Документи на відшкодування подавали, каже Анна Піддубна, мама дитини, якою опікується муніципальна няня.
“Ми подали документи 1 листопада, і по сьогоднішній день виплат нема. Нам відмовляють на словах, відмови у письмовому вигляді нема. Я писала запити на письмову відмову, але у письмовому вигляді я не отримала, тільки на словах”, – говорить жінка.

Муніципальна няня – це державна програма, коли двом працюючим батькам з дитиною до трьох років компенсують гроші за няню.

Оксана Курилова виховує дитину з інвалідністю. У компенсації за користування послугою “муніципальна няня” в управлінні соцзахисту родині також відмовляють через непідтверджену зайнятість.

“Дитина в мене навіть не може сидіти, повністю прикутий до ліжка. Я його повинна носити 24 години на добу на руках. Залишити його не можу – він не соціалізований, не може закричати або покликати. Не можу вийти до ванної кімнати або на кухню. Мені потрібна людина, яка мене замінить протягом дня. Пройшов час, багато хто судиться, багато хто виграє суди і вийшов указ або поправки, що можуть обидва батьки не працювати, але дитина з інвалідністю може отримувати послуги муніципальної няні. І соцзахист повинен їх відшкодовувати”, – каже жінка.

Оксана показує документи про відмову та каже, що позиватиметься до суду. В управлінні соцзахисту кажуть: послугу “муніципальна няня” не компенсують, бо не мають програмного забезпечення, завдяки якому зможуть порахувати, за скількома дітьми фактично няня доглядає.

Немає спільної бази, щоб відслідковувати кількість дітей, якими опікується муніципальна няня, каже заступниця начальника управління надання державної соціальної допомоги Інна Спориш. “Суть питання в тому, що 2 жовтня 2020 р. суттєво були змінені умови отримання компенсації. Це те, що компенсація надається за умови зайнятості кожного з батьків і дуже суттєвою є та зміна, що фізична особа “муніципальна няня” не може здійснювати догляд більше, ніж за трьома дітьми, а юридична особа – більш, ніж за 10-ма дітьми. Але коли були прийняті такі зміни до законодавства, програмне забезпечення, за допомогою якого ми раніше цю компенсацію нараховували, не доопрацьоване було, і на сьогодні воно залишається не доопрацьованим”, – каже Суспільному.Суми чиновниця.

Отримати компенсацію можна – говорить Інна Спориш. Має бути додаткова угода до договору, у якій наявні докази того, що няня доглядає протягом місяця не більше трьох дітей.

“Муніципальна няня, яка надає послуги з догляду за дітьми, і з якою укладений договір про надання послуг з догляду за дитиною, може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім’ї”, — розповідає адвокатка Ганна Волощук.

За її словами, це — муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем. “З юридичної точки зору ця норма повинна трактуватися таким чином: одночасно, що у той самий день за однією адресою може бути разом не більше, ніж три дитини. Однак у нас є проблема, що департамент соцзахисту трактує норму інакше: муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем взагалі не може здійснювати догляд за весь період своєї діяльності більш ніж за трьома дітьми”, — говорить Волощук.

Є пряме порушення прав фізичної особи-підприємця, яка здійснює догляд, каже вона. “Пряме порушення, у тому числі європейських норм, Конституції України, це недопустимо. Наразі є в Україні кілька судових рішень, які виносяться на користь батьків. Зобов’язують призначати та не вважають цю причину, на яку спирається соціальний захист, як на підставу відмови – законною”, – зазначила адвокатка.