Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах немає офіційних пляжів і рятувальних постів

242

На Екстрім-пляжі біля Блакитних озер у Сумахпотонула дівчина: майже на п’ятиметровій глибини водолази знайшли тіло 17-річної сумчанки. Працівники КП «Сумська міська водолазно-рятувальна служба» отримали повідомлення про це об 11.05, а через 35 хвилин підняли загиблу.
Днем раніше водолази витягли з річки Псел тіло чоловіка. Взагалі у поточному році в області зафіксовано 33 надзвичайні події на воді, в результаті яких загинуло 26 людей, з них 3 дитини, ще 8 осіб травмовані. Найбільшу кількість потопельників зафіксовано в місті Суми – загинуло 8 осіб.

ДСНС України повідомляє, що у цьому році кількість нещасних випадків на воді – рекордна. За інформацією відомства, станом на 13 липня з початку поточного року на водоймах країни загинуло 688 людей. А через тиждень їхня кількість збільшилася вже до 836. Наприклад, 20 липня вода забрала життя 20 українців. Із них – двоє дітей.

Найпоширенішою причиною нещасних випадків на воді рятувальники називають купання в не обладнаних для цього місцях, купання в нетверезому стані та самостійне відвідування водойм дітьми. Але враховуючи, що в нашому обласному центрі немає жодного офіційного пляжу або хоча б рятувального пункту на звичних для відпочинку місцях, сумчани або ж мають виїжджати за межі міста, або зовсім відмовитися від купання у річках та озерах. Більш логічним все ж здається цілеспрямовано вимагати від міської влади забезпечити безпеку знаходження людей на спеціально обладнаних пляжах. Хто і що має робити, щоб наступного разу запобігти трагедії, читайте у продовженні матеріалу.

Рахунок на секунди
Останній трагічний випадок із загибеллю на водоймі 17-річної дівчини вкотре показав, наскільки важливим є питання безпеки відпочиваючих на водних об’єктах. Свідки трагічної загибелі дівчини на Блакитних озерах обурюються тим, що рятувальна служба, за їх відчуттями, їхала на місце аж занадто довго.

Провідний фахівець сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю Управління ДСНС України у Сумській області Євген МОГИЛЕНЕЦЬ пояснив: «Після отримання інформації про надзвичайну подію в районі Блакитних озер рятувальники оперативно виїхали на місце виклику, одночасно нашим диспетчером, як завжди, було оперативно передано інформацію Сумській міській рятувально-водолазній службі, яка підпорядкована Сумській міській раді, координує роботу даної служби та безпосередньо відповідає за відпочинок людей на воді в м. Суми відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сумської міської ради. Зважаючи на те, що проводити пошукові рятувально-водолазні роботи в м. Суми мають право водолази міської комунальної установи, до прибуття кваліфікованих водолазів ми за допомогою плавзасобу обстежували поверхню водойми, де, зі слів відпочиваючих, могла знаходитися людина. На превеликий жаль, дівчину на поверхні не виявили».

Наразі жителі обласного центру купаються у водоймах на свій страх і ризик

У свою чергу, начальник Сумської міської рятувально-водолазної служби Олександр МІЗЕНКО розповів, що в їх функції рятування на воді не входить, тобто сподіватись, що швидко приїдуть і врятують, не варто. «За нами закріплено 16 територіальних громад, тобто колишній Лебединський, Краснопільський, Білопільский, Сумський райони. У нас немає нормативів часу, якими ми маємо керуватися, виїжджаючи на виклик. Конкретно у цьому випадку в 11.05 ми отримали повідомлення про те, що потонула дівчина, об 11.40 ми вже підняли її з води».

За словами Олександра Мізенка, підготовка водолаза до пірнання займає певний проміжок часу, йому необхідно вдягти костюм, перевірити спорядження. До того ж треба час, щоб дістатися місця події. На жаль, утоплення на воді відбувається досить швидко. Іноді для того, щоб врятувати людину, є не більше ніж 5-6 хвилин. «З них 3 хвилини піде на то, щоб почати хвилюватися, чому людина довго знаходиться під водою, потім у паніці згадувати, кому телефонувати. Критичний час минає – наступає кисневе голодування мозку і починаються незворотні процеси. Тож від швидкості приїзду водолазів вже нічого не залежить. Дівчина на цей час уже перебувала на майже п’ятиметровій глибині і пірнути туди без спеціального спорядження вже ніхто б не зміг», – пояснює начальник водолазів.

Територію пляжу біля Блакитних озер міська рада до 2017 р. спочатку в оренду, а потім за договором сервітуту надавала в оренду товариству «Макрос». Після закінчення строку дії його не подовжили. Наразі спірні питання вирішуються у судовому порядку.

Залишається додати, що дно біля Екстрім-пляжу водолази вважають одним з найскладніших в обласному центрі. Через те, що там намивали пісок, утворилися глибокі ями. У минулі роки там попрощалися з життям кілька людей.
Тож єдиний шанс на спасіння – це рятувальний пост на пляжі чи біля місця відпочинку на воді, і відповідальність за нього несе той, хто експлуатує водойму.

Пляжі, яких немає
Нагадуємо, що у Сумах немає жодного офіційного пляжу і, відповідно, жодного рятувального пункту.

ДСНС України в Сумській області наголошує, що, відповідно до законодавства України, дбати про безпеку під час відпочинку людей на водоймі мають голови територіальних громад та власники баз, які використовують водні об’єкти або прибережну захисну смугу водойм. Саме вони повинні замовити обстеження дна пляжів, обладнувати і утримувати рятувальні пости зі спеціально підготовленими рятувальниками, забезпечувати їх приміщеннями і рятувальними засобами.

20 квітня цього року голова депутатської фракції партії «Європейська солідарність» Вадим АКПЄРОВ у депутатському запиті просив надати вичерпний перелік міських пляжних зон і отримав наступну відповідь: «З питання підготовки пляжних зон варто зазначити, що на даний час на території Сумської міської територіальної громади відсутні визначені виконавчим комітетом Сумської міської територіальної громади земельні ділянки та водний простір, придатний для організації пляжів, місць відпочинку на водних об’єктах, згідно з Правилами охорони життя людей на водних об’єктах, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.04.2017 № 301».

Глибина водойми біля пляжу має становити від 1.50 м до 1.75 м, бо, якщо людина починає тонути на глибині 3-4 м, жоден досвідчений пірнальщик не зможе її врятувати без спорядження

Наприклад, у сусідньому Чернігові прийнята Програма з охорони життя людей на водних об’єктах на 2021-2025 роки. У місті є офіційний пляж «Золотий берег», а також визначені місця на водоймах, де можливе велике перебування відпочиваючих у літню пору року і траплялися випадки загибелі на воді. Тож у цих місцях встановлюють сезонні рятувальні пости. У поточному році на створення сезонного рятувального пункту на пляжі «Золотий» бюджетом було передбачено 129 тис. грн., а в інших місцях відпочинку біля водойм рятувальні пости коштували 230 тис. грн.

У вищезгаданих Правилах охорони життя людей на водних об’єктах чітко прописані вимоги безпеки до пляжів та місць масового відпочинку людей на водних об’єктах.
Глибина водойми біля пляжу має становити від 1.50 м до 1.75 м, ширина смуги зони водного об’єкта, відведеної для купання, не повинна перевищувати 50 м від берега. Межу водного простору, де відстань до дна зростає, мають відмежовувати червоні (помаранчеві) буї, запливати за які заборонено, бо, якщо людина йде під воду на глибині 3-4 м, жоден досвідчений пірнальщик не зможе її врятувати без спорядження.

Щороку перед початком купального (курортного) сезону рекреаційні зони, відведені для купання, у період масового відпочинку людей мають бути обстежені й очищені від сторонніх предметів сертифікованими водолазними підрозділами аварійно-рятувальної служби або спеціалізованими аварійно-рятувальними службами, що пройшли атестацію.

Цієї вимоги у Сумах дотримуються. У поточному році водолазна служба перевірила більше 9 тис кв. м дна у районі «Студяги» у парку ім. Кожедуба (2950 кв. м), пляжу біля Харківського мосту (300 кв. м), сім місць для купання на оз. Чеха (4100 кв. м), а також біля баз відпочинку «Олдиш», «Островок», «Мамаєвщина», «Вітязь», «Кринична», «Бунгало», гріль-парку «Поляна» а також дно біля дитячих таборів. Під водою на необстежених пляжах відпочиваючих можуть чекати арматура, бите скло, зарості водорості, гілки дерев.

Рятуйте, хто може
Нагадаємо про те, що людина, яка потопає, зазвичай не кричить: «Рятуйте!». Навпаки вона поводить себе тихо. Секунд, які вона проводить на поверхні, достатньо, щоб лише зробити ковток повітря, а закричати ми можемо лише на видиху.

Тим же, хто вирішить взяти на себе відповідальність за порятунок потопаючого, також необхідно пам’ятати про правила власної безпеки. Ми нерідко чуємо про нещасні випадки, в яких гинули і потопаючий, і той, хто намагався його врятувати. Найбільш безпечний спосіб допомогти потопаючому – це кинути йому будь-який плаваючий предмет, що здатний триматися на поверхні. Якщо цього зробити не можна або людина знаходиться занадто далеко, то пливіть до неї, взявши в собою що-небудь, за що можна зачепитисяр – палицю, гілку, матрац. Якщо ви все ж потрапили в «обійми» потопаючого, необхідно якомога швидше звільнитися, щоб ви обидва не потонули.

Зважаючи на кількість надзвичайних подій біля водойм, ДСНС застерігає: відпочивати та купатися можна лише на спеціально обладнаних пляжах, не лишати дітей до 16 років без нагляду біля води та не дозволяти їм самостійно відвідувати місцеві водойми. Також радять ніколи не пірнати в незнайомих місцях та з мостів. Втім і в знайомих місцях немає жодної гарантії, що на дні не з’явиться затонула гілка дерева чи залізна арматура, яку жбурнули з берега.

Також рятувальники радять не запливати далеко та не плавати наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах. Ні в якому разі не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння. Якщо розумієте, що хтось інший після вживання міцних напоїв виявляє бажання «підбадьоритися» у воді, спробуйте завадити цьому. Не наближайтесь до човнів і катерів, які пропливають поблизу вас.

Утоплення є третьою за значимістю причиною смерті від ненавмисних травм у світі – на нього припадає 7% всіх випадків смерті, пов’язаних з травмами

Пошуково-рятувальна волонтерська асоціація нагадала правила безпечного сімейного відпочинку біля водойм. Діти мають перебувати під постійним наглядом дорослих. Ніколи не дозволяйте дитині плавати під час грози. Не використовуйте надувні іграшки замість рятівного жилета. Вони його не замінять у момент небезпеки. Не дозволяйте їсти, пити або жувати гумку у воді.

Що далі?
Щорічно по всьому світу потопають не менше 372 тис. людей. Про це йдеться в у доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), представленому в Женеві. За даними ВООЗ, найбільше ризику утоплення схильні діти до п’яти років, а кожної години у світі тонуть в середньому 40 осіб. Чоловіки гинуть на воді в два рази частіше, ніж жінки.

Чи зменшиться кількість загиблих на воді у Сумах? Чи з’являться офіційні пляжі у Сумах у наступному купальному сезоні? Вирішення цих питань слід тримати під контролем громадськості.

До речі, після випадків утоплення на воді сумчани збирають підписи за безпечні пляжі в місті. Зокрема, у тексті петиції йдеться про те, щоб для багатолюдних місць відпочинку передбачити кошти на створення рятувального поста, облаштувати рятувальні стенди із надувним кругами та ін. А ще автор Олександр ПИЛИПЧУК пропонує, щоб у разі неможливості створення офіційних пляжів через кожні 30 м, з’явилися знаки «КУПАТИСЯ ЗАБОРОНЕНО» та «НЕБЕЗПЕЧНО».

А поки що із всіх заходів безпеки на міських стихійних пляжах використовують лише профілактичні рейди рятувальників, які із метою попередження трагічних випадків на водних об’єктах роздають листівки.

Ксенія Соболєва
Фото О.Сікорського
Панорама №30-2021