Панорама / сумы / новости / события / комментарии
28.10 Среда

У колекції сумчанина Миколи Михайліченка близько 400 історичних фото

06.02.2020, 17:56 Категория: Новость Рубрики: Город, Личность Регионы: Сумы, Сумщина

Микола Михайліченко: «Найцікавіше у колекціонуванні старих фото – змусити світлину заговорити»

Давні фото можуть багато розповісти про історію країни, міста чи власної родини. Більшість українців обмежується старими фото тільки у родинному альбомі, однак для багатьох — це захоплення всього життя. Микола МИХАЙЛІЧЕНКО – кандидат історичних наук, викладач Сумського національного аграрного університету — вже багато років збирає історичні світлини періоду І світової війни та Української революції 1917-21 рр. Втім, тільки цими темами його інтерес не обмежується. Ми говорили з ним про колекцію знімків і історію, яка стоїть за кожною із них.

r: Чому ви почали колекціонувати фотографії?
Микола Михайліченко: Все почалося після того, як у мережі почали з’являтися сайти-аукціони, на яких можна було придбати історичні світлини зі всієї України. До цього можливості їх колекціонування обмежувалися лише декількома антикварними «точками» у Сумах, у яких вибір був невеликий. Колись давно починав збирати австрійські нагороди, але потім це стало нецікаво.

Вдруге колекцію почав збирати десять років тому з … військових ґудзиків. Першим придбав ґудзик з шинелі солдата російської імператорської армії аж за 20 гривень і був цьому щиро радий. А потім почалося – шукав на базарі у антикварів нові ґудзики, щоб поповнити колекцію, витрачав на це чимало часу і коштів. Знайшов інформацію про них на інтернет-аукціонах, побачив там же чимало історичних фото. Звісно, світлини були набагато цікавіші за ґудзики, бо вони дають історику набагато більше інформації. Тому одного дня я продав свою невеличку на той час колекцію ґудзиків і купив на виручені гроші декілька фотографій. З цього все і почалося. Для історика це найбільш перспективно і цікаво.

r: Якими були ці перші фото?
М. М.: Одна із них – фото вояка російської імператорської армії періоду Першої світової війни із шаблею при боці — нічого особливого, досить поширений сюжет для знімку. Загалом спочатку купував найбільш дешеві фото – коштів було небагато. Лише через рік зміг купити фото вартістю 100 гривень – тоді це було 12 доларів.

r: До речі, яке фото у вашій колекції найдорожче?
М.М.: Ще до війни на гроші, які мені подарували на свято, за тисячу гривень купив фото групи українських січових стрільців в «еталонному» обмундируванні з різноманітними стрілецькими відзнаками. Потім виявилось, що у цій групі знаходився Микола Стронський – офіцер, який у серпні-вересні 1917 р. виконував обов’язки команданта (тобто командира) Легіону січових стрільців. Я виклав фото у Facebook, тож досить швидко відгукнувся його родич, який підтвердив його особу. До речі, Микола Стронський еволюціонував з українського патріота до правовірного комуніста і, врешті, в 1933 р. покінчив життя самогубством, коли його викликали у СРСР, щоб арештувати. Був ще один випадок, коли на мене вийшли родичі військового Володимира Дамщикова, зображеного на фото. Він виявися харків’янином, військовим чиновником 1-го Нерчинського полку Забайкальського козачого війська. Дамщиков пройшов російсько-японську і Першу світову війну, був однополчанином відомих керівників білогвардійського руху — баронів Петра Врангеля, Романа Унгерна та отамана Григорія Семенова. Тож не дивно, що у 1937 р. він був заарештований і невдовзі розстріляний. Пізніше розстріляли і його сина. От така історія випадкового фото.

r: Які фото переважають у вашій колекції?
М.М.: Колекціонери, як правило, шукають так звані «видові» або «сюжетні» фото – тобто неординарні. Якщо портрет, то в мундирі з усіма нагородами, якщо Друга світова – то якісь бойові фото. Іншим подобаються фото, прив’язані до конкретної людини, до її біографії. Багато хто із колекціонерів працює в обох напрямках, але мене більш цікавить другий. Якщо брати цілком мою колекцію, то там десь трохи більше фото періоду Першої світової війни, менше — Української національної революції 1917-21 років.

r: Чому ви, крім фото, почали колекціонувати військове обмундирування?
М.М.: До вікової річниці початку Першої світової війни у СНАУ я організував виставку фото цього періоду із своєї колекції. Під час виставки помітив, що відвідувачів цікавить не тільки фото, а і артефакти цього періоду. Я подумав — а що далі? А далі нас тоді чекали ювілейні дати Української революції, які мали розтягнутися аж на п’ять років. Тому почав збирати фото цього періоду і речі вояків. Було важливо зібрати повний комплект спорядження і уніформи українського вояка періоду революції – як форму вояка армії Української народної республіки, так і Української галицької армії. Звісно, це копії, або, яка кажуть, репліки, бо оригінальне знайти дуже важко, і коштує воно дуже дорого, для мене це непідйомні суми. Поставленої мети до весни минулого року вдалося досягти – я зібрав як літній, так і зимовий комплекти уніформи, а також комплект спорядження. Є у мене і макети холодної зброї. Варто було би придбати макет гвинтівки, але після огляду колекції вогнепальної зброї у краєзнавчому музеї я зрозумів, що нікого цим не здивую. Дещо зробив і пошив своїми руками. У квітні 2019 р. організував відповідну виставку в муніципальній галереї Сум. До речі, значну частину фото з колекції можна побачити на моїй сторінці в Facebook.

r: В українських арміях у ті часи не завжди дотримувалися вигляду форми одягу, передбаченого армійськими статутами. Щось можете сказати про своєрідну військову моду тих часів?
М. М.: Так, ще в період Першої світової війни українські січові стрільці розробили власну уніформу. Вона, зокрема, включала в себе досить своєрідний головний убір – шапку-мазепинку, що імітувала форму козацьких шапок. Згодом мазепинка стала частиною польового однострою Української Галицької армії, хоча найбільшого поширення в УГА набули тренч-кепі (англійський головний убір). Характерною особливістю українських збройних формацій періоду революції стала популярність «козацьких» мотивів в уніформі – шапок зі шликами, жупанів, чумарок, широких шароварів. Цікаво, що в деяких випадках така «історична» уніформа була запроваджена цілком офіційно. Так, відповідно до наказу Головної управи Війська УНР від 8 січня 1919 р., уніформа старшин, урядовців і козаків Армії УНР мала включати сиву баракову шапку зі шликом та сірий жупан. Проте вже у квітні 1919 р. командування Армії УНР відмовляється від жупанів та шапок зі шликами на користь френчів та тренч-кепі. Щоправда, замість російських шинелей передбачалося носіння українських чумарок, проте їх масовий пошив так і не було налагоджено.

Взагалі ж, в період революції в моді як серед військових, так і цивільних були френчі та галіфе. Євген Плужник про цей час писав: «Дні повій, галіфе й героїв…».

r: Які фотографії вважаєте перлиною своєї колекції?
М.М.: Їх декілька, але одна із перлин – це два фото Сум, зроблене в період нацистської окупації – чи в 1942, чи в 1943 році. Фото німецьке, його знімали з даху будинку, яке нині займає управління Служби безпеки України в Сумській області по вул. Г. Кондратьєва. На цих фото видно усю центральну частину Сум, якою вона була у 30-50-х роках минулого століття. Більшість будинків, які можна розгледіти на цих фото, не збереглися, тож це цінний документ і історичне джерело.

r: Нещодавно ви виклали в мережу цікаве рідкісне фото курсантів Сумського артилерійського училища 1937 року. Як його вдалося знайти і атрибутувати?
М.М.: Фото курсантів я випадково придбав у одного сумського антиквара за 50 грн. Жодних написів на ній не було, але для історика багато значить форма. Справа у тому, що в російській імператорській армії та Червоній Армії на погонах або петлицях розміщувався своєрідний шифр, за яким можна встановити частину чи училище. Ось він і підказав мені, що це сумські курсанти, рік теж було неважко встановити. Справа у тому, що до 1937 р. училище носило назву артилерійської школи, а в цьому році його перейменували в училище. Частина курсантів має в петлицях «шифровку» школи, частина – училища. Таке могло трапитись тільки в перехідний період, тобто в 1937 році. Найцікавіше, коли вдається дізнатися, хто конкретно зображений на фото. Добре, коли є напис на звороті фото, — на жаль, на цьому нічого немає.

r: Ще одне цікаве і рідкісне фото — офіцерів 411-го Сумського піхотного полку російської імператорської армії часів Першої світової війни…
М.М.: Про цей полк взагалі мало що відомо широкому загалу. Його було сформовано у першій половині 1915 р. з 447, 448 та 449-ї Харківських дружин державного ополчення. Це військове допоміжне формування Російської імперії на зразок нинішніх батальйонів територіальної оборони. Дружини формувалися в Харківській губернії. Сумський полк, найвірогідніше, формувався в Сумах або повіті, але достовірно це не встановлено, треба ще працювати в архіві. Є неперевірена інформація, що частина солдатів цього полку брали участь у заворушеннях, що проходили у Сумах в період Першої світової війни. Після завершення формування полк взяв участь у Віленській операції, у наступі російських військ у Буковині (червень-серпень 1916 р.), боях у Карпатах та Румунії. Вдалося упізнати одного із зображених на фото – це командир полку, полковник Ігнатій Феофілович Мильвід, кавалер багатьох орденів та Георгіївської зброї.

r: Що допомагає вам відновлювати біографії зображених на фото вояків?
М.М.: Більшість даних на тих, що служили у Червоній Армії періоду Другої світової війни, є у двох базах даних, зокрема ОБД «Меморіал». Нещодавно створено відкриту базу військових російської імператорської армії періоду Першої світової війни. Російським дослідником Сергієм Волковим створено базу «Учасники Білого руху». У ДПУ СРСР в 20-ті роки на облік як «білих» брали без особливої різниці, чи служив хтось у білогвардійців, чи в армії Української народної республіки. Тому у цій базі зустрічаються дані на армійців Української народної республіки, гетьмана Скоропадського, Української Галицькій армії. На жаль, досі немає української єдиної бази даних на вояків цих армій, які служили в різних українських військових формуваннях ХХ століття.

Сергій Бондаренко
Панорама №4-2020

Напечатать Письмо автору Просмотров 692 Комментариев 0

читайте также
Директор СНВО отримав нагороду від мера Сум (Фото) 4 фото
19.10.2020, 14:21 Новость
Панорама Панорама 19.10.2020, 14:21 Категория: Новость Рубрики: Бизнес, Город, Личность Регион: Сумы Просмотров 846 Комментариев 0
Что не так с Сумами: жители и эксперты о проблемах города 4 фото
08.10.2020, 10:45 Новость
Панорама Панорама 08.10.2020, 10:45 Категория: Новость Рубрики: Город, ЖКХ Регион: Сумы Просмотров 3 315 Комментариев 0
В Сумах митинговали на главной площади (Фото) 6 фото
11.09.2020, 09:34 Новость
Панорама Панорама 11.09.2020, 09:34 Категория: Новость Рубрики: Город, Общество Регион: Сумы Просмотров 634 Комментариев 0
Активісти у Сумах прибрали навколо «Романтики» 3 фото
10.07.2020, 17:44 Новость
Панорама Панорама 10.07.2020, 17:44 Категория: Новость Рубрики: Город, ЖКХ, Общество Регион: Сумы Просмотров 331 Комментариев 0
Інфраструктурний «ревізор»: Суми перевірили на доступність 6 фото
24.06.2020, 09:00 Новость
Панорама Панорама 24.06.2020, 09:00 Категория: Новость Рубрики: Город, ЖКХ, Общество Регион: Сумы Просмотров 304 Комментариев 0
Творчі гуртки Сумського ПДЮ працювали в умовах катантину, додержуючись усіх вимог 5 фото
Поліція Сумщини у персонах: Сергій Кисляков – людина в стилі «ретро» 12 фото
19.06.2020, 19:11 Новость
Панорама Панорама 19.06.2020, 19:11 Категория: Новость Рубрики: Город, Личность Регион: Сумы Просмотров 249 Комментариев 0
У Сумах працює відділення хірургії одного дня 5 фото
19.06.2020, 17:10 Новость
Панорама Панорама 19.06.2020, 17:10 Категория: Новость Рубрики: Город, Личность Регион: Сумы Просмотров 444 Комментариев 0
Комментировать (0)

Добавить комментарий

СКАЧАТЬ ПРИЛОЖЕНИЯ ДЛЯ МОБИЛЬНОГО:
Новости партнёров
Сегодня, 09:00
Панорама Панорама Сегодня, 09:00 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 72 Комментариев 0
26.10.2020, 20:22
admin adminych admin adminych 26.10.2020, 20:22 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 23 Комментариев 0
26.10.2020, 14:32
Панорама Панорама 26.10.2020, 14:32 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 44 Комментариев 0
11.09.2020, 16:26
admin adminych admin adminych 11.09.2020, 16:26 Категория: Новость Рубрика: Образование Регионы: Все Просмотров 297 Комментариев 0
07.10.2019, 14:41
Панорама Панорама 07.10.2019, 14:41 Категория: Рубрика: Без рубрики Регионы: Все Просмотров 378 Комментариев 0
Предложения партнёров
Сегодня, 11:28
admin adminych admin adminych Сегодня, 11:28 Категория: Рубрика: Бизнес-услуги Регионы: Все Просмотров 6 Комментариев 0
Вчера, 21:07
admin adminych admin adminych Вчера, 21:07 Категория: Рубрика: Бизнес-услуги Регионы: Все Просмотров 11 Комментариев 0
Вчера, 15:40
admin adminych admin adminych Вчера, 15:40 Категория: Рубрика: Здоровье, красота Регионы: Все Просмотров 12 Комментариев 0
26.10.2020, 13:21
admin adminych admin adminych 26.10.2020, 13:21 Категория: Рубрика: Электроника Регионы: Все Просмотров 14 Комментариев 0
23.10.2020, 12:16
admin adminych admin adminych 23.10.2020, 12:16 Категория: Рубрика: Недвижимость Регионы: Все Просмотров 14 Комментариев 0
Опросы

Включили ли у вас отопление?
Просмотреть результаты
Загрузка ... Загрузка ...