Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумський письменник презентує свої твори у Канаді та США (Фото+відео)

362

Протягом місяця на Євгена Положія очікують творчі зустрічі, читання, презентації і прем’єра п’єси “Східні канікули” за романом “Іловайськ”

Сьогодні офіційно розпочався перший тур письменника, журналіста, видавця, а віднедавна і сценариста Євгена Положія Північною Америкою.

А перша творча зустіч відбудеться в Торонто уже у п’ятницю 30 листопада, в книгарні Кута Ума о 18.00. Письменник радо запрошує на неї усіх українців і тих, кому не байдужа Україна.

r: Хто був організатором Вашого турне Канадою та США?
Євген Положій:
До Канади мене запрошувала ще 2015 р. власниця книгарні Кута Ума, але все не складалося. І ось вийшла така нагода… Я подумав, що зможу скористатися цим і провести авторський вечір у Торонто. Там, до речі, вже 10 років живе моя сестра Юля з родиною, а я жодного разу у них не гостював. Я написав своєму колезі й доброму приятелеві письменнику Андрію Любці, який нещодавно мав вечір у Торонто, і запитав, чи не погодяться його організатори зайнятися й моїми справами. Буквально за добу ми вже узгоджували деталі.
Потім мені написали з Ванкувера, де мою творчість, виявляється, гарно знають, і я отримав квитки на літак із Монреалю до Ванкувера. Це зовсім інший бік Канади. Буде також зустріч із українською громадою Вікторії.
Зустрічам у Нью-Йорку, Вашингтоні, Філадельфії я зобов’язаний волонтерським організаціям Unaited Halp Ukraine та Razom fo UKraine. Я познайомився з їхніми представниками восени 2015 р. у Київському військовому шпиталі, коли ходив по палатах і спілкувався з важкопораненими, дарував свої книжки, які викупив у видавництва. Я часто бував у шпиталі, коли збирав матеріал для книг, тому повертався туди кілька разів, щоб віддячити хлопцям. Так книга потрапила до наших людей у США. Ці волонтери збирали дуже великі кошти на протезування, лікування, операції та реабілітацію важкопоранених. Вони зробили неймовірно багато. Для мене честь допомогти ім.

r: Які міста є у планах?
Є. П.:
Почну з Монреаля, далі будуть Ванкувер і Вікторія. Це у Канаді. У США планую відвідати Нью-Йорк, Вашингтон, Філадельфію і штат Мічіган, де там запланована моя лекція перед студентами в двох місцевих вишах і зустріч із громадою..

r: Як сталося, що за мотивами роману “Іловайськ” поставили виставу аж у Канаді? Чи були ви знайомі з авторкою?
Є. П.:
Автором і режисером п’єси “Східні канікули” є Ольга Оніщенко. Ми з нею не знайомі особисто і досі. Десь в середині літа пані Ольга написала, що за мотивами мого роману “Іловайськ” та статтями головного редактора тижневика “Дзеркало тижня” Юлії Мостової вона створила п’єсу, яку хоче поставити разом із театром “Стожари” у Монреалі. Чи не проти я? Я прочитав п’єсу і дав згоду. Пані Ольга запросила мене на прем’єру, яка відбудеться 2 грудня у Монреалі (Квебек, Канада).

r: Це Ваш перший тур Америкою, тому поділіться, будь ласка, Вашими передчуттями…
Є. П.:
Я з великим нетерпінням очікую на зустрічі в Північній Америці, але ще з більшою тривогою покидаю так надовго – майже на місяць – Україну в дуже скрутні дні. Чесно кажучи, зараз, в аеропорту Франкфурта, очікуючи на пересадку, коли пишу ці рядки просто не знаходжу собі місця, пам’ятаючи, що від Сум до кордону з Росією – 42 км.

r: Нещодавно з’явилася ще одна чудова новина: за Вашим сценарієм знімається документальний фільм «Родинна справа». І не просто знімається, а за 100% підтримці Держкіно. Чи важко було отримати держфінансування? Коли нам очікувати прем’єру? Розкрийте завісу, про що чи про кого стрічка…
Є. П.:
Продюсером фільму “Родинна справа” виступає компанія “Добранічфільм”. Всі клопоти з організації процесу проходження пітчингу лягли на них. Я – найнятий сценарист, моя справа – творчість.

Це історія про три родини. Родина Смирнових – із Сум, Козлових – з Дніпровщини, і Фіміних – з Луганщини. Вони зовсім не схожі одна на одну. Та їх об’єднує вибір. У 2014-му кожна з цих родин вирішила захищати Україну від російського агресора. Це стало для них родинною справою. Як це було? Чого вартував їм цей вибір та що змінив у їхніх долях? Ви зможете побачити десь у літку 19-го. Завершення виробництва стрічки заплановане на липень 2019-го року. Над картиною працювала професійна і талановита команда. Режисером фільму є Валерій Балаян, операторами – Єгор Бондаренко і Тетяна Дуднік. Продюсує картину Світлана Рудюк.

Програма “Північно Американського” вояжу Євгена Положія – дуже насичена, але автор пообіцяв тримати земляків у курсі справ. Отже, слідкуйте за його сторінкою у Фейсбук і нашим сайтом.