Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Рік на посаді: топ виконаних і провалених обіцянок Зеленського

451

Володимир Зеленський вже рік на посаді президента. Перший рік дуже важливий для будь-якого глави держави: на зовнішній арені цей термін потрібен, щоб «подружитися» і налагодити відносини з міжнародними партнерами, на внутрішній – вибудувати вертикаль своєї влади.

«Слово і діло», як завжди, оцінить рік президента за тим, як він виконував свої обіцянки.

За час президентства Зеленський дав 435 обіцянок (сюди входять і передвиборчі, і програмні, і поточні): виконав 86 обіцянок (20%), провалив – 50, 299 – залишаються в процесі виконання.

Усі обіцянки Володимира Зеленського можна переглянути за посиланням. З повною методологією, за якою аналітики «Слово і діло» відстежують виконання обіцянок усіх політиків, можна ознайомитися тут.

Відзначимо, що «Слово і діло» відстежувало й обіцянки п’ятого президента Петра Порошенка. Якщо цікаво, їх можна переглянути за посиланням (обіцянки, які він давав на всіх посадах).

Володимир Зеленський вже рік на посаді президента. Слово і діло зібрало топ виконаних і провалених обіцянок глави держави.


Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Топ-5 провалених обіцянок Зеленського
Одне з розчарувань року – проведення приватизації держпідприємств. У жовтні Володимир Зеленський заявив, що найближчим часом планує продати десятки об’єктів. У державному бюджеті було закладено очікуваний дохід від приватизації на рівні 12 млрд грн. Але досі жоден великий об’єкт не був проданий, а в оновленій версії бюджету прибуток за цією статтею знизили до 500 млн грн.

Також Зеленський не виконав ще одну обіцянку, «підхоплену» від своїх попередників – запустити Службу фінансових розслідувань. Обіцянку президент дав у вересні, але точних термінів не назвав, сказав «скоро». У жовтні відповідний законопроект у першому читанні схвалила Верховна рада, але станом на березень його вже зняли з розгляду. Зважаючи на те, що зараз немає навіть законодавчої ініціативи для запуску служби, зобов’язання вважаємо невиконаним.

Нещодавно Володимир Зеленський запевняв, що в уряді буде окремий профільний міністр з питань промисловості. «У принципі, повинен бути окремий міністр або віцепрем’єр-міністр із питань промисловості. Ми це зробимо. Я вам гарантую», – заявив Зеленський наступного дня після призначення прем’єром Дениса Шмигаль. Наразі Кабмін практично сформований, залишилося три виконувачі обов’язків міністрів: культури, молоді та спорту (одне відомство), енергетики та захисту навколишнього середовища, а також освіти і науки. Міністром економіки, торгівлі і сільського господарства призначений Ігор Петрашко, він один відповідає за всі ці напрями, а окреме міністерство з промисловості так і не створили.

У процесі перегляду державного бюджету через пандемію коронавірусу президент пообіцяв, що витрати на наукову діяльність скорочувати не будуть. Можливо, Зеленський не встиг ознайомитися з напрацюваннями Кабміну, тому що витрати урізали значно: на наукову і науково-технічну діяльність вузів і наукових установ скоротили на 11,5 млн грн, Фонд президента щодо підтримки освіти, науки і спорту, програму підтримки пріоритетних напрямків наукових досліджень повністю позбавили фінансування. Крім того, на 225,5 млн грн скоротили забезпечення діяльності Національного фонду досліджень.

Восени в партії «Слуга народу» вибухнув скандал: з’ясувалося, що в депутата Романа Іванісова є судимість за зґвалтування. Зеленський пообіцяв, що якщо інформація підтвердиться офіційно, Іванісова не тільки виключать із партії, але й позбавлять мандата. Інформацію про судимість підтвердили в Генеральній прокуратурі, та Іванісова вигнали з фракції і партії. Однак президент поспішив обіцяти позбавлення мандата: згідно із законом України Іванісов має право залишатися позафракційним безпартійним народним депутатом. У такому статусі він і працює в Раді, а Зеленський провалив обіцянку.

Топ-5 виконаних обіцянок Зеленського
Одна з головних подій минулого року – повернення полонених українців додому. У день другого туру виборів Володимир Зеленський заявив, що зробить все можливе для звільнення українських моряків. 7 вересня після тривалих переговорів відбувся обмін полоненими і ув’язненими між Україною та Росією. Додому повернулися 35 українців, у тому числі 24 моряки, яких РФ полонила в Азовському морі.

Одна з топових подій вже цього року – ухвалення земельної реформи. У березні президент запевнив, що в законодавство будуть внесені зміни щодо запуску ринку землі, і 31 березня після розгляду тисяч поправок Верховна рада ухвалила законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Зеленський підписав його 28 квітня, ринок землі має запрацювати з 1 липня 2021-го.

Також Зеленський виконав обіцянку забезпечити безперебійне газопостачання на європейський ринок. Обіцянку він давав у контексті переговорів із Росією про продовження контракту на транзит газу. 30 грудня «Нафтогаз», Оператор ГТС України і «Газпром» підписали пакет угод для забезпечення транзиту російського газу в Європу на найближчі п’ять років. Україна буде отримувати від цього гарантований дохід, а європейські країни – стабільне газопостачання.

Восени глава держави пообіцяв, що для ветеранів АТО й ООС будуть запроваджені кредитні пільги на житло: «Це будуть і кредитні пільги, тому що дуже багато з них хочуть взяти навіть не безкоштовно квартиру, а в лізинг, тому що багато хто з них працюють і мають можливість платити за свою квартиру, але немає можливості платити дуже високі відсотки за кредитами».

У листопаді Кабмін затвердив порядок використання коштів, передбачених у бюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту переселенцям і учасникам АТО/ООС. На реалізацію проєкту передбачено 200 млн гривень. Ветерани й переселенці самі повинні вибрати житло, під яке хочуть отримати кредит і сплатити тільки 6% вартості нормативної площі. Термін кредитування – до 20 років, процентна ставка – 3% річних. «Слово і діло» буде стежити за тим, як фінансується програма, але обіцянка виконана.

Ще одне досягнення Зеленського, цього разу – у сфері діджиталізаціі: він виконав обіцянку про те, що українці за допомогою смартфона зможуть засвідчувати особу. У квітні уряд ухвалив постанову «Про реалізацію експериментального проєкту щодо застосування паспорта громадянина України у формі картки в електронному вигляді і паспорта громадянина України для виїзду за кордон в електронному вигляді». Тепер паспорти в смартфоні офіційно є цифровими аналогами паперових документів.
Вибори на Донбасі та «інвестиційна няня»: які обіцянки президенту потрібно виконати незабаром

У листопаді в Україні повинні пройти місцеві вибори. Зеленський, у свою чергу, пообіцяв, що забезпечить проведення виборів і на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Члени команди президента теж повторюють цю тезу, умови для проведення виборів ті ж самі: контроль над кордоном, проведення виборів відповідно до Конституції та законодавства України. Але як саме це буде реалізовуватися, поки неясно.

Ще одна обіцянка щодо виборів, але вже більш довгострокова – українці зможуть голосувати за допомогою смартфона, принаймні на виборах одного з органів влади. Це нововведення стало в пригоді б в умовах пандемії та карантину.

Наприкінці минулого року президент запевнив, що розслідування справ Майдану будуть завершені. Виконання цієї обіцянки, звісно, залежить від правоохоронних органів.

Особлива обіцянка в Зеленського є для інвесторів, які вкладатимуть в Україну понад 100 млн доларів, – із ними буде працювати «інвестиційна няня». «Кожному інвестору, великій компанії, яка приведе в Україну 100 млн доларів і більше, ми забезпечимо окремий контракт із державою. Саме держава вас захищатиме. У вас буде менеджер – investment nanny, який розмовляє п’ятьма мовами, і 24/7 цей менеджер буде з вами працювати. Будь-яке питання, будь-яка проблема буде вирішуватися в контакті з цим менеджером», – розповів президент на форумі в Давосі. Поки зроблений тільки маленький крок для реалізації ідеї: в Офісі президента повідомили, що розробили відповідний закон.

Під час опалювального сезону 2020-2021 років Зеленський обіцяв зменшити тарифи майже наполовину. Для цього, як сказав президент, знайшли «цікаве рішення». Взимку – побачимо.