Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Андрій Кривцов: “Проекту реконструкції площі Незалежності у Сумах ще немає”

338

Ескізи майбутньої реконструкції площі Незалежності у Сумах, що з’явилися в соціальних мережа, викликали серед сумчан чималий резонанс. Про них, а також про інші актуальні теми архітектури і будівництва ми говорили із головним архітектором Сум Андрієм КРИВЦОВИМ.

r: Ті декілька ілюстрацій реконструкції пл. Незалежності, які потрапили в мережу, – це передпроектна пропозиція?
Андрій Кривцов:
Нещодавно на нараді міський голова Сум Олександр ЛИСЕНКО дав розпорядження представити попередні пропозиції реконструкції площі. Ми разом з колегами попрацювали, в результаті з’явилися ті візуалізації, які згодом потрапили в мережу. Підкреслю – це не проект, це не передпроектна пропозиція, а просто ескіз ідеї. Жодних проектних вишукувань ще не проводилося, концепції і технічного завдання теж ще немає. Все це треба ще сформулювати. Загалом площа вже сформована тими будівлями, які на ній знаходяться, по ній також проходить пішохідний транзит між вул. Соборною і Воскресенською та пр. Шевченка і вул. Троїцькою. Там проводяться свята і суспільно-політичні заходи. Все це треба буде врахувати при створенні реального проекту, вже не кажучи про багато технічних аспектів. Треба врахувати збільшення площі озеленення, можливо, встановлення контактної скульптури, появу невеликих фонтанчиків, можливо, ще якась ідеї з’являться. Зокрема, ми передбачили окреме місце для міської ялинки До 30-х років на Миколаївській вулиці, що раніше тут існувала, стояв Миколаївський храм. Напевне, варто буде окреслити його контури спеціальним мощенням бруківкою, як це зроблено на Покровській площі на місці зруйнованого Покровського храму.

r: Логічним було би оголосити конкурс на проект реконструкції площі. Він буде проводитись?
А.К: Не менше двох конкурсів на реконструкцію площі вже були проведені ще на початку 2000-х років, за ініціативи тодішнього голови ОДА Володимира ЩЕРБАНЯ. Тоді вони закінчилися нічим. Один із моїх колег-архітекторів, Борис БУРЯЧКОВ, зберіг з того часу макети і проекти, тож при підготовці ескізів ми його використали. Чи буде конкурс – сказати важко, таке рішення повинна приймати міська влада.

r: Якщо конкурсу не буде, як швидко може бути готовий проект реконструкції, якщо на нього будуть виділені кошти і буде укладена відповідна угода з якоюсь із архітектурних фірм?
А.К: Кошти треба ще знайти, в міському бюджеті на 2020 р. вони не передбачені, відповідне рішення має прийняти міськрада, має пройти тендер в системі Prozorro. Потрібна солідна сума, в мережі я бачив цифру 500 тис. грн., але реальний проект може коштувати більше. Після цього проектні роботи можуть затягнутися на три-чотири місяці. Необхідно буде врахувати необхідність заміни теплової мережі, інших мереж, зокрема і дощової каналізації. Це також значний обсяг робіт і значне фінансування. Проектні роботи можуть бути виконані у цьому році, а реалізувати проект можна буде у наступному.

r: Скільки може коштувати такий проект?
А.К: Важко сказати, але якщо врахувати все, то це декілька десятків мільйонів гривень.

r: Чи буде у цьому році закінчена реконструкція іншої площі в центрі – Театральної?
А.К: Проектна документація для реконструкції виготовлена, пройшла експертизу, але містобудівні обмеження на проект ще не видавалися. Плани реалізувати проект є. Ним передбачено закінчення замощення площі, відновлення роботи фонтанів, заміна освітлення. У цілому зовнішній вигляд площі буде осучаснено, але концепція, закладена в неї на початку 80-х років, не зміниться.

r: Вже декілька років у місті не можуть встановити пам’ятник героям Небесної Сотні. Коли закінчиться ця епопея і який пам’ятник буде врешті встановлено?
А.К: Проектна документація вже готова, невдовзі буде оголошено тендер на проведення робіт. Концепція пам’ятника вже готова. Ви, очевидно, пам’ятаєте, що переможець останнього етапу третього конкурсу Володимир БИКОВ відмовився від реалізації свого проекту через суспільне незадоволення. Проводити ще один, четвертий конкурс сенсу не було. Вирішили знайти відомого скульптора із хорошим досвідом, він привіз ескізи і ми визначились, який саме із них варто реалізувати. Інші деталі ще рано повідомляти.

r: Чим закінчилося протистояння активістів і проектантів по детальному проекту району т.зв. Еспланади?
А.К: Проект прийнято виконкомом. Він передбачає реконструкцію із розширенням школи №30, будівництво одного дитячого садка і розширення того, що існує зараз. Обмеження по етажності будівництва є, вони дозволяють зводити там багатоповерхові будинки вище тих, що зводяться зараз, але я сумніваюся, що це буде реалізовано. Звичайно, реалізація його буде непростою, зокрема там розгорнулася ціла низка судових процесів із фірмою–власником автостоянки на місці майбутньої вулиці.

Сергій Бондаренко
Панорама №23-2020