Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Повітряна атака у Сумах

755

Державні установи відсилають мешканців самостійно розшукувати джерело забруднення повітря

Неприємний сморід, який поширювався містом Суми протягом кількох днів, викликав шкал обурення у мешканців. Першими відреагували соціальні мережі. Містяни активно скаржилися на неприємний запах у різних районах міста, найбільше в центральній частині, але повідомляли і про те, що важко дихати аж до 12-го мікрорайону.

На ці скарги оперативно відреагували місцеві ЗМІ, які почали звертатися за коментарями до різних інстанцій. Всі вони в один голос заявляли, що то не їх повноваження. А відреагувати вони можуть тільки у випадку, якщо ті, хто скаржаться, поскаржаться на конкретне джерело смороду. Якщо вам важко дихати, навіть неможливо, – шукайте джерело! Якщо ви не знаєте, з якого боку вітер дме, і той сморід притягує, – шукайте джерело! У Сумах джерело смороду шукав навіть міський голова Олександр ЛИСЕНКО. І знайшов. Але, як виявилось, знайдене джерело не погодилося з тим, що саме воно заполонило місто неприємним запахом. Вже і перевірку провели, але порушень не виявили.

Запевняли, що сморід у Сумах мав органічне походження і не загрожував життю та здоров’ю містян

Як з’ясувалося у ході всіх цих пошуків, у сумського повітря не знайшлося господаря, а головне – відповідального за його здоровий і безпечний стан.

Пошуки з пристрастями
Зрештою пошуки джерела смород у місті знайшли, от тільки зробити нічого не змогли. А все починалося з традиційних для наших державних структур відмовок, відсилань до нормативів, положень і вимог.

«Ми отримали офіційну скаргу щодо неприємного запаху в місті. Щоб відібрати проби, необхідно знайти стаціонарне джерело викиду, простіше кажучи – трубу. Для цього потрібно знати, яке підприємство здійснює викиди, зокрема у офіційній скарзі це не вказано, а в соцмережах сумчани визначають по-різному: чи то від птахофабрики, чи від Хімпрому та ін. Також варто зазначити, що Інспекція може проводити позапланові перевірки лише за згодою Державної екологічної інспекції України, – повідомили у прес-службі Держекоінспекції Сумської області. – Для того, аби проаналізувати проби повітря, відділу інструментально-лабораторного контролю потрібно їх відібрати безпосередньо зі стаціонарного джерела викиду (простіше – труби). Нам телефонувало багато містян з цього приводу, але жоден з них не зміг зазначити необхідної інформації. Також ми не оцінюємо вплив на здоров’я людини. Проби повітря в зоні житлових забудов може аналізувати Держпродспоживслужба із залученням представників лабораторного центру МОЗ».

Після того як сумчани вилили шквал негативу у соціальних мережах, не полінилися повідомити про це на гарячу лінію міськради 15-80, і у згадані структури вже і сам очільник міста вирушив на пошуки джерела смороду.

«За моїм дорученням екологи та спеціалісти відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення з’ясували причину появи в Сумах смороду, на який останнім часом скаржаться сумчани. Виїзд до с. Косівщина підтвердив припущення, що причиною міг стати вивезений з птахофабрики на поля курячий послід. Місцеві жителі розповіли, що з п’ятниці впродовж кількох днів добрива вивозились на поля Сумського району. Люди також повідомили, що такі роботи проводились щороку в цей період, і тоді також відчувався неприємний запах. Цього року сморід накрив Суми. Ми не можемо пустити ситуацію на самоплив і в терміновому порядку готуємо звернення до керівництва обласної та районної адміністрацій, Державної екологічної інспекції в Сумській області. Вимагаємо аби компетентні органи з’ясували, чи з дозволу це робиться та які допустимі граничні норми вивезення», – про це повідомив міський голова Олександр Лисенко.

«Ніхто офіційно до Держпродспоживслужби не звертався, але усім тхне, тому я, більше як член виконкому, ініціював створення спеціальної комісії для з’ясування ситуації», – Віталій МОІСЕЄНКО, очільник управління Держпродспоживслужби

На згаданому підприємстві ж всі обвинувачення спростовують і всіляко відгороджуються від причетності до смороду. Продовжуємо чекати на чергові коментарі, відмовки та відфутболювання від однієї структури до іншої. Найнеприємніше у всій цій ситуація, що відбулася вона у незвичну для цієї пори року теплу погоду. Синоптики відмічають, що наразі в Україні рекордно довге бабине літо. А гуляти містом Суми з запашком – ой як неприємно.

Що ж воняло
Остаточно прояснив ситуацію держінспектор управління Держпродпотребслужби в Сумській області Євгений МЕДОЛАЗОВ.
«С неприятным запахом, который несколько дней стоял над городом мы разобрались. Комиссионно специалисты нашего управления, а именно отдела по надзору за соблюдением санитарного законодательства, специалисты Лабораторного центра Министерства здравоохранения осуществили отбор проб воздуха в шести точках города и Косовщины (для приготовления реактивов нужно два дня). Установили: источником неприятного запаха сероводорода+аммиака стало то, что на ООО «Авис-Украина» (птичники) вскрыли бурты с птичьим пометом для вывоза органических удобрений на поля. Но все согласно технологической карте и вся документация в порядке, – написал он. – Они должны обеззараживать в течение двух месяцев минимум, они держали полгода – все в порядке. Ну, извините. Яйца-то покупаете. А помет, ну куда деться? Он будет».

Чим ми дихаємо
За інформацією Головного управління статистики у Сумській області у 2018 р. обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення м. Суми становили 8,4 тис. т. У порівнянні з 2017 ро обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел збільшились на 13,2%.

14 221 пробу атмосферного повітря відібрано та проаналізовано в Сумах протягом 2018 р.

Основними забруднювачами атмосферного повітря є 63 промислових підприємства, які розміщені на території Суми. За даними Сумського обласного центру з гідрометеорології у 2018 році загальний рівень забруднення атмосферного повітря за останні роки по деяких шкідливих речовинах у м. Суми стабілізувався, але залишається підвищеним.
У 2018 р. відбулося збільшення обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел у порівнянні з 2017-им на 2,2%, або на 0,4 тис.т. Збільшилися обсяги викидів сполук азоту, діоксиду та інших сполук сірки, аміаку та метану.

Катерина ЕВДОКІМОВА
Панорама №43-2019