Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Політолог Андріана Костенко: «Для мене Зеленський – кіт у мішку»

601

Результати першого туру виборів в Україні і на Сумщині зараз активно обговорюються. Ми говорили про це із сумським політологом Андріаною КОСТЕНКО.

r: Як ви оцінюєте результати виборів у цілому по Україні?
Андріана Костенко: результати прогнозовані, результати соціологічних опитувань доволі точно відображали настрої громадян. Інтрига була тільки в тому, хто посяде друге і третє місце, але за два тижні до виборів зникла й вона. Єдине, що не очікували, – це великий розрив між голосами виборців, відданих за Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО і Петра ПОРОШЕНКО. Петро Порошенко явно недобрав голосів через низку причин. Його команда гралася у політтехнології і багато у чому себе переграла через низку причин, у тому числі через велику кількість «технічних» кандидатів. Основним суперником команда Порошенко бачила Юлію ТИМОШЕНКО, а Зеленського, особливо на початку кампанії – як технічного кандидата, який може відібрати у Тимошенко голоси, оскільки грає на її полі. І коли виявилося, що це не так, в команді Порошенко не встигли або не змогли скорегувати свою роботу. Сподівались, що виборець Зеленського – це переважно молодь, що вона не прийде на виборчі дільниці, що розрив між ним і Порошенком буде 5-8%, а не майже 16%. Насправді всі ці розрахунки були помилками. Помилкою виявилася і переоцінка досягнень Порошенка – у зовнішній політиці, у будівництві армії, отриманні Томосу. Виявилося, що для виборців важливіше соціальні питання, падіння рівня життя, проблеми корупції і т. п.

r: Наскільки вплинув на результати Порошенка інспірований скандал щодо розкрадань в «Укробонпромі», до якого його вміло прив’язали політтехнологи суперників?
А.К.: Це був основний чинник, який зупинив зростання рейтингу Порошенка. Соціологічні опитування свідчать, що за рік до виборів він був четвертим у рейтингу кандидатів. За півроку до виборів рейтинг президента почав зростати і зупинився саме з початком цього скандалу. Кризовий менеджмент штабу не спрацював, їм не вдалося подолати прив’язку скандалу до кандидата. Але з цим дійсно важко було працювати. Також зазначу, що вперше бачу, як медіа-персона впливає на результати голосування – маю на увазі Дмитра ГОРДОНА. Неочікувано високий результат Ігоря СМЕШКА – багато у чому його заслуга.

r: Оцініть, будь ласка, результати голосування на Сумщині
А.К.: Перше місце Володимира Зеленського по усім шести округам зрозуміле, подібна ситуація у переважній більшості округів по всій країні. Друге місце Юлії Тимошенко – теж передбачуване, бо виборці Сум і прилеглих до них районів Сумщини останні 15 років прихильно ставилися до неї, падіння довіри було тільки відразу після революції 2014 року. Результати Юрія Бойка – теж жодної сенсації. У нього стабільний електорат – 10-11%, це електорат Партії регіонів, який останні 15 років підтримує цю партію, проекти її наступників і їх кандидатів. До того ж підтримка Бойка локалізується переважно у окрузі №159 – через підтримку народного депутата Андрія ДЕРКАЧА. Після 2014 р., коли суспільна думка і більшість медіа активно виступали проти регіоналів, ці люди боялися висловлювати свою точку зору, тому мовчали, на вибори могли не ходити. Зараз ця критика зійшла майже нанівець, тому електорат екс-регіоналів знову з ними. У окрузі №162 його високий результат обумовлений соціальними причинами. Сьогодні на Сумщині у кожній четвертій сім’ї є трудові мігранти. Більшість таких мігрантів із північних районів області та Охтирки, де майже немає робочих місць, працює в Росії. Ринок праці Сумщини їм нічого запропонувати не може, а від нинішньої влади залежить, чи для мігрантів із України остаточно закриється російський ринок праці. Для багатьох мігрантів із Сумщини Росія – єдине джерело доходу, війна для них – дуже далеко, голосування за Бойка – фактично голосування за своє нинішнє джерело доходу – звідси і подібний результат.

r: Як ви можете пояснити високий результат Олега ЛЯШКА у округу №161 (центр – м. Ромни)?
А.К.: Скоріше за все, це пояснюється хорошою роботою місцевої організації Радикальної партії Ляшка та впливом лідерів громадської думки. Напевне, роль зіграв його візит у місто перед виборами.

r: Причини низьких результатів Петра Порошенка загалом по Україні у першому турі вже прозвучали. У чому особливості такого печального результату президента на Сумщині?
А.К.: Центральний штаб не виграє вибори – вони виграються на місцях. Відповідно, такі невисокі результати – невисока якість роботи обласної влади та депутатів від партії «Блок Петра Порошенка» всіх рівнів. Якщо точніше – це програш місцевої команди БПП. Таке враження, що команда Сумської ОДА взагалі на процеси в області взагалі не впливала. Вони не змогли показати свою дієвість і спроможність навіть на виборах. Хоча це президентські вибори, їх можна вигравати в конкретному місті і селі – за рахунок місцевих лідерів, які підтримують того чи іншого кандидата. Значить, такої дієвої підтримки у Петра Порошенка не було, попри усі публічні декларації. Також великий вплив на поганий результат справив конфлікти між командою БПП та «Батьківщиною». На виборців це справляло дуже погане враження, бо зараз є запит на морального політиків, а таке протистояння дуже далеке від такого запиту.

r: Ймовірність перемоги Зеленського у другому турі виборів дуже висока. На Сумщині команди у нього немає, але є інформація про зв’язок кандидата із командою ВО «Батьківщина». Чи не посилить ймовірна перемога Зеленського саме «Батьківщину»?
А.К.: Різні політики із різних політичних сил, у тому числі і з Сумщини, на період до парламентських виборів почнуть шукати себе у партії «Слуга народу» (партію Слуга народу пов’язують із Володимиром Зеленським – Авт.). Але це не буде посилювати ні «Батьківщину», ні БПП, ні інші партії, бо такі політики вийдуть із партій, в яких вони нині перебувають. Проекти «Батьківщина» і «БПП» підходять до свого завершення – на парламентських виборах восени вони ще пройдуть у парламент, а ось далі їх життєвий цикл, скоріш за все, завершиться. Але Зеленський не працює вдовгу – його місія буде короткою – наприклад, сплутати карти нинішнім гравцям. Зараз для мене Зеленський – кіт у мішку. На загальноукраїнському рівні у разі перемоги він явно буде вести переговори із нинішнім прем’єром Володимиром ГРОЙСМАНОМ, у якого теж є власний політичний проект (партія «Вінницька європейська ініціатива» – Авт.) У Зеленського, якщо він переможе, буде жорсткий кадровий голод, тож у відставці Гройсмана він не зацікавлений.

Володимир Пошва
Панорама №15-2019