Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Почему Сумы оказались на последнем месте в Украине по реализации медреформы

875

Меньше чем через месяц, согласно законодательству, в Украине медицина будет финансироваться по новой модели. Однако г. Сумы пока в числе отстающих, и мы с вами не сможем прочувствовать грядущие изменения. И.о. министра здравоохранения Ульяна СУПРУН во время своего недавнего визита на Сумщину заявила, что наш регион оказался не готов к старту медицинской реформы. «На последнем месте!» – таков вердикт министра.
На сегодняшний день в Сумах к подписанию деклараций с пациентами готова только одна поликлиника на Ильинской. И то только потому, что еще в 2013 г. ее уже переформатировали и сделали Центром первичной медико-санитарной помощи. Если помните, то сюда перевели педиатров из детской поликлиники на ул. Набережной р. Стрелки. До конца текущей недели к Центру должны присоединить остальные амбулатории, и уже с 18 июня их пациенты смогут начать подписывать декларации с семейными врачами. Согласно новшествам, озвученным реформаторами, украинцы могут подписать декларацию с любым врачом, независимо от места жительства или прописки. Но в Сумах пока не решаются элементарные формальные вопросы, поэтому жителям выбирать не из чего.
Второй Центр – на ул. Привокзальной зарегистрировали буквально на днях, в начале июня. Дальше ему предстоит получить лицензию, сформировать штат – и только после этого можно будет присоединять другие амбулатории и набирать пациентов. По самому оптимистичному сценарию кампания «Выбери врача» здесь сможет стартовать только в начале августа. Так в чем же проблема? Объективные трудности или элементарный саботаж? Или просто недалекость и вальяжность местных властей?

Визит министра
Любопытно был организован и сам визит чиновника. И.о министра здравоохранения Ульяна Супрун – наверняка одна из первых десяти чиновников, к которым у украинцев больше всего вопросов. Однако визит Уляны Супрун в Сумы прошел очень тихо. Супрун встретилась с городскими властями, поговорила с общественными деятелями, отдельными избранными СМИ (немногочисленными) и даже побывала в единственном готовом к реформе Центре, где ее аккуратно провели к отремонтированному кабинету. Не то чтобы визит и.о. министра скрывали, но необходимой открытости не было, и журналисты «Панорамы», например, были лишены возможности задать вопросы, которые поступают в редакцию от читателей.
«Ми вирушали до Сум з думкою, що їдемо трохи поборотися, – прокомментировала свой визит добравшимся до чиновника журналистам Ульяна Супрун. – Коли ми зайшли до єдиного медичного закладу в місті, де вже запустили кампанію «Обери свого лікаря», – Центру медичної первинної допомоги №3, то зрозуміли, що там дуже багато інформації про кампанію, є необхідна техніка, а сімейні лікарі показали нам вже підписані декларації. Місцева влада говорить, що в Сумах програма «Обери свого лікаря» не реалізовується на повну через певні юридичні проблеми, пов’язані з об’єднанням двох Центрів. Але нам пообіцяли, що в червні почнуть підсилювати вплив. Відмова від підписання декларацій – це відмова від грошей, відмова від підвищення зарплат лікарів та відмова від покращення умов для пацієнтів. Непідписання декларацій, насправді, вже є провиною місцевої влади, адже Міністерство розробило всі нормативні акти, аби кампанія мала успішний старт. Залишилося лише попрацювати над комунікацією на місцях. Ми повертаємося до Києва з іншим баченням. Наше уявлення змінилося. Я думаю, що місто справиться та лише покращить свою роботу».
Стоит отметить, что переформатирование первичной медико-санитарной в Сумах затянулось и прошло нелегко. В первую волну перехода на новое финансирование сумские поликлиники, а теперь уже – амбулатории – не успевают. Уже с июля самые быстрые в Украине получат, как минимум, в два раза больше денег на «первичку». Сумы же останутся на том же уровне. Что радует, меньше денег не будет, но и на больше мы пока не сможем рассчитывать.

Нюансы и комменатрии
За ответами и комментариями по ситуации вокруг реорганизации первичной медико-санитарной помощи мы обратились к профильному заместителю мэра Максиму ГАЛИЦКОМУ, а также и.о. начальника городского управления здравоохранения Елене ЧУМАЧЕНКО.
«Якщо зважати суто на цифри і ту статистику, що зараз є, то дійсно, може виникнути враження, яке озвучила в.о. міністра. Якщо ж дивитися на цифри в розрізі одного закладу, то в нас не така вже й погана статистика. Ще в лютому ми прийняли рішення про створення двох Центрів в м. Суми. Перший створюється на базі вже існуючого закладу шляхом приєднання до нього амбулаторій. В цьому випадку для Центру не змінюються «коди», що важливо. Тому поліклініка №3 з квітня – єдина розпочала і продовжує процес укладання декларацій. Решта закладів долучаються, відбувається процедура переведення лікарів у цей Центр. І ті, хто відноситься до першого Центру, мова йде про відокремлені амбулаторії, які будуть складати мережу першого Центру, вже дуже скоро приєднаються до процесу підписання декларацій. Що стосується другого Центру – це абсолютно новий заклад, який створюється з «нуля», шляхом об’єднання структурних підрозділів. Він не створюється на базі якогось конкретного закладу, і код підприємства змінюється. І якщо би ми оголосили початок кампанії «Обери свого лікаря» в амбулаторіях, що входять до складу другого Центру, то після його реєстрації ми б фактично примусити людей піти повторно до лікарів і повторно подати декларацію. Оскільки б ті декларації, що б вони вклали до цього, були б недійсними. Для того, щоб не змушувати людей двічі ганяти до лікаря, ми вирішили в цьому питанні дещо взяти паузу, щоб спочатку завершити всі реєстраційні процедури. Вже в липні до процесу укладання декларацій долучаться всі заклади первинної медико-санітарної допомоги міста», – так обстоятельно и пространно объяснил ситуацию Максим Галицький.
Но давайте вернемся к статистике. На сегодняшний день в Сумах подписано порядка 6 тыс. деклараций. И все они – с врачами первого Центра и непосредственно со специалистами «первички» поликлиники №3.
«Вони складають всього-навсього 2% від загальної кількості мешканців міста Суми. І так, дійсно ситуація виглядає доволі плачевно. Разом із тим, якщо в цьому закладі працює 21 лікар, який може укладати декларації, максимальне число пацієнтів, яке може охопити саме цей структурний підрозділ, – 37800. Тож маємо, що навіть на цьому етапі 15% ресурсу закладу є використаними. І якщо дивитися в цілому по Україні, де уклало декларацій в середньому 10% населення, то наш заклад доволі активно себе показав. І сама в.о. міністра Супрун під час відвідувань закладу відмітила, що кампанія організована правильно. В цілому поліклініка №3 спрацювала доволі добре. Після того як долучиться решта амбулаторій першого Центру, ми вже на серпень вийдемо на доволі гарні показники. Сьогодні ж ми говоримо про те, що тільки починаємо масово укладати декларації», – говорит Максим Галицкий.

Перспектива не туманна
По прогнозам руководства, уже с 18 июня подписать декларацию можно будет во всех амбулаториях Центра первичной медико-санитарной помощи №1. Важно, что все они территориально останутся на тех же местах. Только медики будут подчиняться новому руководству. Врачи останутся работать в тех же кабинетах. Хотя сокращений избежать, увы, не удастся.
«Відділ охорони здоров’я видав один наказ про проведення звільнення працівників і видав інший наказ про прийняття усіх на роботу. Відбувається переведення працівників одного закладу в інший. Вони отримують попередження про звільнення, щоб у подальшому їх можна було перевести на іншу роботу. Це звична процедура при таких реструктуризаціях. Скорочення якщо і будуть, то торкнуться лише дуже невеликої частини санітарок і реєстраторів – того персоналу, яким заклади зараз перенасичені. Лікарів вузьких спецальностей взагалі не чипають. Вони залишаються у лікарнях. Ми відокремлюємо юридично тільки первинну ланку», – объяснила в.о. начальника городского управления здравоохранения Елена Чумаченко.

Компьтерная проблематика
Еще не менее важный вопрос – обеспечение врачей компьютерами и необходимым инвентарем согласно требованиям Минздрава. На это из городского бюджета запланировано выделить 6,5 млн грн. Из которых 5,4 млн грн. потратят на закупку компьютеров для врачей. И то – еще одна из причин, по которой город не успевает попасть в первую волну перехода на новое финансирование. С июля сумская медицина будет получать медицинскую субвенцию в размере 240 грн. на человека.
«Вам не можуть відмовити в укладанні декларації через те, що у лікаря в кабінеті немає комп’ютера. Принаймні по одному комп’ютеру в медичних закладах точно є. І цього достатньо для початку. Ми плануємо завершити цей процес у серпні-вересні, щоб встигнути потрапити у другу хвилю реформи. І принаймні лікарів комп’ютерами ми зможемо забезпечити. Але нам потрібен час. Питання тут: чому раніше не робилося нічого для забезпечення галузі технікою? Адже, якщо б кожного року якась частина коштів виділялася на комп’ютеризацію, ми б не мали стільки виділяти зараз. Хоча управління охорони здоров’я зверталося з таким проханням принаймні двічі на рік. Але нам відмовляли. Ще один момент. Державний курс в цілому на реформування медичної галузі і зокрема відокремлення первинної допомоги був ще з 2012 року. Але тоді ці процесі гальмувалися. Тому сьогодні ми маємо за кілька місяців зробити те, що інші регіони роблять вже чотири роки», – считает Максим Галицкий.

Люди и протесты
Процесс перекраивания медицинских учреждений в Сумах действительно проходит довольно сложно. Самыми ярыми противниками реформы в таком формате были и пока еще остаются сотрудники поликлиники №4, что на ул. Ковпака, 7. В пятницу 1 июня они отказались подписать уведомление о сокращении и даже обратились к юристам. Интересно, что именно это медицинское учреждение в начале 2000-х гг. первым поддержало реформирование семейной медицины. Больше 16 лет здесь врачи действительно работают с семьями и обслуживают пациентов от 0 лет. Пока они – единственные в городе. И нарабатывать этот опыт им приходилось несладко. Поэтому новые встряски специалисты принимают довольно сложно: хотя им и обещают трудоустройство в Центре №1 на Ильинской, врачи решают увольняться, переходят работать в частные центры или совсем уходят из профессии. Например, врач-инфекционист поликлиники №3 Наталия БОЯРЧУК, с которой мы познакомились в одном из наших предыдущих материалов, после сокращения уже не будет работать по специальности – сегодня решается вопрос о ее переквалификации во врача семейной практики.
А нам, пациентам, пока остается делать свой теоретический выбор – и ждать, пока местные власти соберутся мыслями и сделают выбор, которого нельзя избежать. Как бы кто этого и ни хотел.

Врез1:
267 тыс. населения Сум обслуживают более 180 семейных врачей, этого вполне достаточно для покрытия всего города

Врез2:
18 июня к кампании «Выбери своего врача» присоединятся амбулатории первого Центра (на Ильинской), с начала августа – второго (на ул. Привокзальной)

Фото1: Обещали надавить. Городские власти обещали и.о. министру Ульяне Супрун ускорить продвижение реформы здравоохранения в регионе

Наталия Гончарук, “Панорама” №24