Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Олег Медуниця: «Дії уряду є злочином перед місцевим самоврядуванням і громадянами»

602

Незважаючи на Євромайдан і різке загострення політичної боротьби, проект держбюджету на 2014 р. все ж був поданий у парламент. На жаль, для українців і зокрема для сумчан у ньому мало оптимістичного. Про це ми говорили із нардепом із Сум Олегом МЕДУНИЦЕЮ, який є членом парламентського бюджетного комітету.

r: Враховуючи вимоги Євромайдану, опозиція планувала блокувати Верховну Раду до відставки нинішнього уряду. Тепер же йдеться про прийняття державного бюджету, який представив цей уряд. Для чого цей компроміс? Чи збирається опозиція голосувати за цей бюджет і при яких умовах? Чи означає це закінчення боротьби?

Олег Медуниця: Особисто я був прихильником більш рішучого сценарію, але дії Майдану мають бути злагодженими, тому для спільної справи інколи свою особисту позицію треба тримати при собі. Майдан діє винятково в рамках правового поля, і відставка уряду – це єдиний реальний механізм зміни влади, передбачений Конституцією. Відставка уряду лишається нашою вимогою. Але комуністи в черговий раз підтвердили, що вони віддають перевагу капіталу готівкою, а не «Капіталу» Маркса, і не підтримали відставку. Бюджетна система України давно знаходиться в кризі, однак тепер у Миколи АЗАРОВА знайшовся привід, щоб аргументувати свій провал, – Майдан. Ми розуміли це, і від самого початку ми не блокували бюджетний процес. Ми блокуємо Раду, але не прийняття бюджету. Хоча за бюджет у такому вигляді ми голосувати не будемо, і я буду вносити до нього свої поправки.

r: Дайте коротку оцінку Московських угод щодо їх впливу на бюджет.

О.М.: Мова іде про гроші, які потрібно буде віддавати, але незрозуміло, коли віддавати. Насправді це навіть не кредит. Російський уряд розмістить в українських цінних паперах, єврооблігаціях, частину своїх резервів з Фонду національного добробуту в розмірі $15 млрд. Таким чином Янукович посилив залежність України від Росії. Ці гроші просто ненадовго відтягнуть бюджетну катастрофу, але вона все одно насувається. Адже нічого принципового в бюджетній системі не зміниться, і через півроку уряд Азарова буде знову потребувати нових вливань.

r: Чи змінилася «ідеологія» бюджету щодо “дискримінації” місцевих бюджетів і вилучення із бюджету Сум на 2014 р. збільшено? Чи з допомогою нардепів-регіоналів від Сумщини можна це змінити?

О.М.: Відповідно до проекту державного бюджету розмір власних і закріплених надходжень пропонується для м. Суми прийняти на рівні 508,5 млн гривень. Це при тому, якщо в цьому році буде отримано 450 млн – це буде успіх. Також уряд запланував вилучення в розмірі 3,5 млн грн. на 2014 рік. Таким чином уряд свідомо завищує показники, що призведе до того, що доходи другого кошику бюджету, в тому числі бюджету розвитку, які б мали йти на розвиток інфраструктури міста, будуть перекидатись на виплату зарплат бюджетникам. Фактично за рахунок міста будуть виконуватись функції держави. Вважаю, що такі дії уряду є злочином перед місцевим самоврядуванням і своїми громадянами. Під час прийняття бюджету я надам поправки щодо приведення контрольних цифр по м. Суми до реальних. Що будуть робити нардепи-регіонали, я не знаю.

r: Чи дійсно в бюджеті збільшуються видатки на силові органи – МВС, Генпрокуратуру, СБУ та утримання органів державної влади – і зменшуються на соціальну сферу?

О.М.: Видатки на МВС передбачені у розмірі 18,4 млрд грн., що на 2 млрд більше, ніж в минулому році. На прокуратуру видатки майже не зміняться. Для порівняння: ще більше зменшилися видатки на Міністерство оборони – в наступному році армія отримає 14,5 млрд грн., тобто на 755 млн менше. Тим часом зростуть видатки на Міндоходів, утримання обласних адміністрацій та інших органів державної влади. Водночас бюджетом передбачена зупинка дії соціальних та інших законів. Наприклад, знову хочуть зупинити виплати афганцям і чорнобильцям.

r: Чи закладено в бюджет повернення боргів 2013 г., які так і не повернуло Держказначейство, а також достатній розмір дотації на компенсації за проїзд комунальним транспортним підприємствам?

О.М.: Кредиторські зобов’язання пререходять в наступний бюджет автоматично. Це стосується зареєстрованих зобов’язань. Однак казначейство тисне на чиновників і наполегливо рекомендує не реєструвати зобов’язання. Розмір дотацій для комунального транспорту на 2014 р. знову недостатній, однак навіть той, що записаний зараз, не забезпечується. Проте влада не хоче йти на єдине можливе вирішення цього питання – зробити монетизацію пільг.

r: Проектом держбюджету передбачено забезпечення держгарантій на 50 млрд грн. для так званої програми активізації економіки. Експерти вважають, що ці кошти будуть роздані компаніям, які належать верхівці Партії регіонів. Ваша думка з цього приводу?

О.М.: Янукович знову буде підтримувати великий бізнес – це запорука збереження його влади. Тих людей, яким належать великі підприємства, можна перерахувати на пальцях, вони відомі всім. Водночас тиск на середній і малий бізнес продовжиться.