Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Олег Медуниця: «Бюджетна система країни наближається до катастрофи»

576

Минулого тижня енергетики через борги вимкнули енергію на стадіоні «Авангард», що позбавило можливості займатися спортом декілька сотень сумських дітей. Номінально гроші для оплати рахунків у міськради є, але Держказначейство відмовляється їх оплачувати. Про ситуацію, що склалася з державними фінансами, ми говорили з народним депутатом від Сум Олегом МЕДУНИЦЕЮ, який є членом парламентського комітету з питань бюджету.

r: Уряд через Держказначейство фінансує свої зобов’язання за рахунок місцевих бюджетів, які від цього страждають, як ми бачимо на на прикладі «Авангарду». Хоча у разі дефіциту Держбюджету, який складає 30 млрд грн., урядовці повинні були запропонувати секвестр, тобто скорочення його видатків. Якщо влада не пропонує секестр, чому про це мовчить опозиція?

Олег Медуниця: Опозиції нелогічно пропонувати скорочення бюджету. Фактично Закон про Держбюджет урядом ігнорується, управління держфінансами відбувається у «ручному режимі», тобто Микола АЗАРОВ, Сергій АРБУЗОВ та інші високопосадовці самі вирішують, які видатки фінансувати, а які – ні. Тому у Кабміні повинні краще знати, які видатки скоротити. Звичайно, ми можемо подати проект секвестру, скажімо, видатків на держуправління. Але, умовно кажучи, адміністрація президента із 100 млн грн., виділених на рік, 70 млн вже проїла. Якщо зараз урізати витрати, то держслужбовці залишаться без зарплати. Так робити не можна. Є державні програми, які можна скоротити, але інформації у бюджетного комітету, які це програми, немає. Це робота уряду. Скажу більше – Кабмін не скорочує витрати, а навіть їх збільшує –на держгарантії НАК «Нафтогаз», на підтримку шахтарів, а більшість регіоналів і комуністів це підтримує, робить вигляд, що все нормально.

r: До чого врешті така політика може призвести?

О.М.: Бюджетна система країни наближається до катастрофи. Рахунки у Держказначействі не оплачуються давно, зараз почалися затримки соціальних платежів і пенсій. До кінця року, особливо у листопаді, грудні, вони будуть зростати у геометричній пропорції. Уряд, звичайно, займає гроші де тільки можна, постійно перекредитовується, але безкінечно це тривати не може. Якщо катастрофа трапиться, опозиція буде сприяти тому, щоб ця влада понесла повну політичну відповідальність за бездарну політику, яку вона проводила останні три роки.

r: Сумщина за цей рік практично нічого не отримала з Держбюджету на соціально-єкономічний розвиток, хоча інші регіони їх отримували. Ви як член бюджетного комітету пробували щось змінити?

О.М.: Кошти владою розподіляються у «свої» регіони – переважно у Донбас, на південь, у Крим. Зараз змінити ситуацію важко: у опозиції немає більшості ні в комітеті, ні в сесійному залі. Сумщина не отримує коштів не те що на соціально-економічний розвиток, а й на плановий ремонт доріг, який передбачалося провести у 2013 р. Ось зараз служба автодоріг у Сумській області відмінила більшість тендерів на такі ремонти, бо, мовляв, у цьому «відпала необхідність». Просто чорний гумор у виконанні чиновників…

r: У середині року нардепи від Сумщини, що належать до більшості, заявили, що вони отримали 11 млн грн. на потреби свої виборчих округів, а опозиціонери цього добитися не змогли. Ці кошти були виділені? Вони у область надійшли?

О.М.: Точної інформації нема, але, наскільки мені відомо, жодного тендеру на виконання робіт по цим коштам не проведено. А це може означати, що вони не надійшли, і, думаю, не надійдуть до жодного об’єкту. До речі, ці «пряники» Олександр ВОЛКОВ і його соратники по фракції отримали за те, що проголосували за вигідний для влади розподіл 2 млрд грн., які пішли у Донецьку область, в Крим, на збільшення фінасування Генеральної прокуратури, інших силових відомств.

r: Як у такій непростій фінансовій ситуації можна оцінити витрати міської влади на фонтани, арки, а обласної – на черговий спортивний об’єкт?

О.М.: Нові арки і фонтани у Сумах критично оцінююю,бо у тому ж Верхньому Піщаному люди сидять без води, бо нема 400 тис. грн., щоб вирішити цю проблему. У той же час у центрі міста витрачаються мільйони. Кошти треба використовувати на критичні потреби. З іншого боку, мер обіцяв це зробити, і обіцянки виконує. Хоча міг би від них відмовитися – зараз не до жиру. Обласна ж влада продовжує витрачати кошти на чергові об’єкти, що придумали піарщики Юрія ЧМИРЯ. Ви подивіться: багато обіцянок, які він давав, не виконані. Так званий психдиспансер у Сумах не добудований і повноцінно не функціонує. У Конотопі стоїть пустим новий пологовий будинок, у приміщенні якого на першому поверсі працює лише невеличке діагностичне відділення, що голосно назвали діагностичним центром. Витратили гроші на виготовлення проекту будівництва перинатального центру у Сумах – і все, далі нічого не робиться. Це свідчить, що у керівництва області немає стратегічного бачення розвитку території, а програма «Нова Сумщина-2015» – просто «фількіна грамота».