Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Валентина Домінас: «Чого чекати від медреформи»

2,944

Новації медицини: що зміниться для пацієнтів найближчим часом, чи будуть безкоштовними послуги та як сумські медики готуються боротися з поширенням коронавірусної інфекції

Директор Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради Валентина ДОМІНАС про те, чи всі послуги, анонсовані Національною службою здоров’я України як безкоштовні, будуть такими для хворих та як медики готуються до ситуації з загрозою поширення коронавірусу

1 квітня стартував другий етап медреформи, міністри МОЗ швидко змінюються, як візерунки у калейдоскопі, – тож пандемію коронавірусу українські лікарі долатимуть в умовах підвищеного навантаження. Про те, чи всі послуги, анонсовані Національною службою здоров’я України як безкоштовні, будуть такими для хворих та як медики готуються до ситуації з загрозою поширення коронавірусу, розповіла директор Комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради Валентина ДОМІНАС.

«r».: Чи у повному обсязі залишаться всі види допомоги, що раніше лікарня надавала пацієнтам?
Валентина Домінас:
лікарнею з НСЗУ укладено 12 пакетів на надання послуг. Для пацієнтів нічого не зміниться – вони зможуть отримати практично усі види медичної допомоги, як і раніше: допомогу при інсультах та інфарктах, хірургічну та терапевтичну допомогу, всі види ендоскопічного обстеження, поліклінічний прийом і т. д.

«r»: Всіх хвилює одне питання: чи будуть все ж таки гроші ходити за пацієнтом, як обіцяє МОЗ?
В.Д.: Що стосується фінансування, то ми, чесно кажучи, дещо стурбовані. Сума коштів, яку НСЗУ мала би виділити на фінансування наших пакетів послуг, поки що не відповідає очікуванням. Я розмовляла з представником НСЗУ по Сумській області Артемом СЕРЕДОЮ, і він пояснив, що тимчасові труднощі пов’язані з ситуацією поширення коронавірусної інфекції. Пізніше кошти мають бути виділені додатково, і ми отримаємо ту суму, на яку розраховуємо. Як буде насправді – поки чекаємо.
Є ще один момент, який хотілося б прояснити. На зустрічах лікарів з представниками НСЗУ я неодноразово намагалась отримати відповідь на питання щодо оперативного лікування, на яке виділяється певна сума коштів. Скажімо, мова йде про 5 тис. грн. В цю суму включено витрати на розхідні матеріали, медикаменти, заробітну плату медичним працівникам та ін. Якщо операцію робити за методом, який був актуальним 20 років тому, такої суми, можливо, і вистачить на її проведення. Але зараз у нашій лікарні впроваджуються нові малоінвазивні технології операційних втручань, які набагато менш травматичні для хворого. Їх виконують досвідчені фахівці з високим кваліфікаційним рівнем, а для забезпечення процесу необхідно мати певні витратні дороговартісні матеріали. Тобто виділених грошей буде замало для того, щоб покрити витрати. Поки що не ясно, чи зможемо ми за виділені кошти забезпечити усе необхідне для хірургічних втручань чи їх проведення буде здійснюватися на умовах співоплати.
Людей інформували про те, що усі послуги вони зможуть отримати безкоштовно, але наразі є ряд нюансів. Наприклад, умовою безоплатності деяких послуг є наявність скерування від сімейного лікаря та певний вік хворого.

«r»: Чи буде надаватися фінансова допомога від місцевих бюджетів?
В.Д.: Нашу лікарню місцевий бюджет профінансував в цьому році на три місяці. В подальшому за рахунок міського бюджету нам забезпечать оплату комунальних послуг, харчування хворих та, частково, витрати на виконання програм з охорони здоров’я. А заробітну плату медпрацівників і, власне, витрати на лікувальний процес має профінансувати НСЗУ.

«r»: Чи готовий заклад перепрофілюватися у разі поширення коронавірусної інфекції і збільшення кількості пацієнтів з цим діагнозом?
В.Д.: Підготовку до такого розвитку подій ми розпочали заздалегідь. Зараз нам допомагає благодійний фонд «Бізнес – місту». На першому поверсі, де знаходиться неврологічне відділення, відбувається процес розведення кисневої системи. Додатково буде проведено 90 точок кисневої системи. Ми створюємо запас засобів індивідуального захисту для лікарів: маски, бахіли, одноразові костюми, а також резервний фонд ліків. Міська рада також виділила кошти, і відділ охорони здоров’я СМР наразі займається придбанням всього необхідного. У лікарні щоденно проводяться дезінфекційні заходи, скасовано режим відвідування, а структурні підрозділи відпрацювали алгоритм дій у ситуації занесення коронавірусу до медзакладу. Також ми визначили місце, де у разі виникнення надзвичайної ситуації будуть проживати лікарі. Вирішуємо питання про страхування медичних працівників на випадок зараження Covid-19. В окремому корпусі підготували приймальне відділення, куди можуть скеровувати хворих. Маємо 12 апаратів штучної вентиляції легень, що при необхідності будуть задіяні. Реанімаційне відділення та операційний блок також не залишимо без обладнання, оскільки люди хворіють не лише на коронавірус.
З міського бюджету лікарні виділені кошти на придбання ще трьох апаратів, але зараз ШВЛ – у дефіциті в усьому світі.