Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Новації-2020: зменшення розміру субсидій, нові умови для виходу на пенсію та винагорода за викриття корупціонерів

300

Кожен рік ми зустрічаємо з надією на краще – загадуємо бажання, плануємо з 1 січня почати нове життя. Обіцянок дають багато, а ось виконують зазвичай мало. Національне законодавство, на відміну від більшості громадян країни, навпаки, змінюється дуже активно. У новому році українців чекає багато новацій, не всі з яких прийдуться їм до смаку.
Зміст нових законів натякає на те, що українцям доведеться більше сплачувати, довше працювати та у черговий раз затягнути паски. Втім, є і позитивні ініціативи, аби тільки вони втілювались як слід, а не за принципом «хотілиЮ, як краще – вийшло, як завжди».

Зросла «мінімалка»
1 січня набрав чинності новий Державний бюджет України на 2020 рік. Він передбачає збільшення мінімальної зарплати до 4723 грн. Це на 550 грн. більше, ніж у 2019 р. Прожитковий мінімум для працездатних осіб зріс ще у грудні до суми 2 тис. 102 грн. У липні його вчергове планують підвищити.

Відповідно до збільшення прожиткового мінімуму збільшуватиметься і розмір мінімальної пенсії. З 1 січня вона становить 1638 грн.

Нагадаємо також, що 11 грудня минулого року Кабмін схвалив законопроект, який скасовує прив’язку показника прожиткового мінімуму до зарплат, штрафів та інших виплат.

Пенсія за небокраєм
З 2020 р. українцям потрібно буде мати від 27 років стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років та одержувати виплати. Така норма встановлена у ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно закону, щороку вимоги до необхідного страхового стажу будуть зростати. Отже, до 2028-го необхідно заробити 35 років стажу, щоб стати пенсіонером у 60 років, а ті, які стільки не матимуть, зможуть піти на заслужений відпочинок лише в 63 роки. Якщо до 65 років людина має страховий стаж менше 15 років, залишиться без пенсії. Натомість зможе претендувати лише на соціальну допомогу, розмір якої будуть розраховувати, беручи до уваги розмір доходів сім’ї пенсіонера. Розмір соцвиплат буде дорівнювати прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.

Усі на касу!
З 19 квітня 2020 р. застосування касових апаратів (реєстраторів розрахункових операцій, РРО) стане обов’язковим для платників єдиного податку II-IV груп підприємців з річним доходом 1 млн грн. і більше. Восени 2019-го така ініціатива викликала шквал незадоволення серед спрощенців.

Більше того, для окремих категорій застосування РРО буде обов’язковим незалежно від розміру доходу – це стосується туристичного, готельного, ресторанного бізнесу, а також осіб, які продають товари та послуги через інтернет – їм доведеться застосовувати РРО з 1 жовтня 2020 р. З 1 січня 2021 р. РРО повинні статм обов’язковими для всіх без винятку платників єдиного податку II-IV груп.

Крім того, споживачі тепер зможуть контролювати достовірність розрахункових документів. Вже з 1 жовтня 2020 р., у разі порушення порядку проведення розрахунків, вони зможуть подати скаргу й отримати компенсацію вартості придбаних ними товарів, робіт або послуг — у разі, якщо придбаний товар або послуга коштує понад 850 грн.

«Живі гроші»
У 2020-му державні органи планують перевіряти реальний матеріальний стан отримувачів субсидій та інших допоміжних виплат від держави. Це має збільшити адресність соцвиплат та зменшити витрати держави на утримання громадян, які не мають право на отримання такої допомоги.

Крім того, 2020 році в Україні змінять принцип фінансування процесу надання соціальних послуг: держава з бюджету фінансуватиме не державні установи, а самі послуги. За надання соціальних послуг держава платитиме за принципом замовлення, замовляючи їх у місцевих громад.

З 1 травня 2020 р. зміниться формула розрахунку субсидії – на жаль, не на користь споживачів. Раніше формула була такою: дохід одного члена сім’ї розділити на два прожиткових мінімуми і помножити на 15%. У новій формулі замість 15% пропонується 20%. Тож родинам, які користуються допомогою держави, доведеться платити за комуналку більше.
Із січня 2020-го українці отримуватимуть пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, купівлю твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу лише у грошовій формі. Такий підхід — продовження курсу на монетизацію соцвиплат. При цьому обсяги фінансування зміняться. У 2019 році на субсидії виділили 58 млрд грн., а у 2020-му планують витратити на 10,4 млрд грн. менше — 47,6 млрд грн.

Продовження медреформи
Ще на початку вересня минулого року НСЗУ вже анонсувала ряд послуг, які стануть безкоштовними в 2020 р.: пологи, лікування одного інсульту та лікування інфаркту. З квітня цього року має розпочатися завершальний і наймасштабніший етап медичної реформи, який передбачає перехід на оплату послуг для лікарень та поліклінік. Після звернення до сімейного лікаря, який при потребі дасть направлення до вузького спеціаліста, цю послугу можна буде отримати у будь-якому медзакладі, на якому є знак Національної служби здоров’я. Пацієнт обиратиме послугу, яка є гарантованою, а Національна служба оплатить її за встановленим тарифом.

Кожний медзаклад, за задумом реформаторів, матиме кілька власних «коронних» спеціалізацій: до прикладу, в одному буде найкраще обладнання і спеціалісти для лікування серцево-судинних захворювань, а інший спеціалізуватиметься на діагностиці тощо.

Згідно з програмою медгарантій у 2020 році, буде виплачуватися з бюджету: 8 500 грн. – за пологи, 19 500 грн. – за лікування одного інсульту, 15 800 грн – за лікування інфаркту

Також обіцяють, що з 1 квітня (якщо не жарт) стандартні послуги в пологових будинках будуть безкоштовними. Кожна українка отримає гарантію на безкоштовний стандартний пакет послуг. За кожну породіллю Національна служба здоров’я буде виплачувати медичним установам 8 тис. 500 грн.

У цю суму входять фізіологічні пологи і кесарів розтин, ліки, палата, медична допомога в критичних станах. За спробу вимагання грошей медпрацівниками за надання стандартних послуг НСЗУ може розірвати контракт з пологовим будинком.

Офіційно заробляти пологові зможуть, надаючи додаткові послуги, – наприклад, пропонуючи перебування у палатах поліпшеного типу. Якщо породілля бажає народжувати з конкретним лікарем, то сплатить не «подяку» у кишеню, а фіксовану суму на рахунок закладу, з якої будуть вирахувані податки.

Заплатимо більше
З 1 січня «Укрпошта» підвищить тарифи на пересилання простої кореспонденції, бандеролей, а також доставку періодичних друкованих видань за передплатою — у середньому на 12-15%. Поштовий оператор підвищує тарифи на міжнародні відправлення вагою до 10 кг у низку країн. Щодо посилок масою від 10 кг, зміниться тариф лише для чотирьох країн: Велика Британія, Канада, Росія та США.

Також подорожчає проїзд на залізниці. Протягом 2020 р. квитки подорожчають на 22%. Підвищення тарифів планується здійснювати поетапно – щомісяця на 2%, починаючи з березня в усіх категоріях вагонів, окрім 1-го класу поїздів Інтерсіті+.

З січня відчутно подорожчають сигарети – на 20%, тобто легальна пачка сигарет коштуватиме від 45 грн. Підвищаться також ціни на стіки, що призведе до подорожчання тютюнонагріваючих пристроїв типу IQOS. Подорожчання буде плановим: ще в 2017 році був ухвалений закон про поступове підвищення акцизів на тютюнові вироби. Таке поступове подорожчання відбуватиметься до 2025 року.

А ти не кради
З нового року підвищено поріг настання кримінальної відповідальності за крадіжку. Неоподатковуваний мінімум доходів громадян, вказаний в диспозиції норм для настання адміністративної і кримінальної відповідальності, дорівнює 1/2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. Оскільки з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатної особи з розрахунку на місяць складає 2102 грн., то в 2020 році для норм адміністративного та кримінального законодвства у частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень застосовується сума в 1051 грн.
Таким чином, відповідно до ст. 51 КпАП, крадіжка чужого майна вважається дрібною, якщо вартість такого майна на момент здійснення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто – 210,2 грн. (0,2 х (50% х 2102)). Якщо вартість викраденого майна перевищує 210,2 грн, настає кримінальна відповідальність.

Випив? За кермо не сідай
Підвищаться штрафи для тих водіїв, які дозволяють собі сідати за кермо у нетверезому стані або ж відмовляються проходити медогляд на стан сп’яніння. Передбачені штрафні санкції у розмірі від 17 до 32 тис. грн. та позбавлення прав на строк до трьох років. У разі повторного порушення з такого водія стягнуть ще більше грошей, до 51 тис. грн., і також заберуть права.

«Доторкнись» до депутата
З 1 січня 2020 р. в Україні набув чинності закон про скасування депутатської недоторканності. Стаття 80 Конституції викладається в новій редакції, яка не містить положень про те, що нардепи не можуть без згоди Верховної Ради бути притягнуті до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані. У той же час депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

ЦНАП по-новому
Суми також не відстають від загальнодержавних прагнень до змін. Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» з початку нового року розширило перелік послуг, які можуть отримати сумчани. Наприклад, Центр буде надавати наступні послуги: обмін посвідчення водія без складання іспитів; видача нового посвідчення водія замість втраченого або викраденого; державна реєстрація нового транспортного засобу, придбаного в автосалоні, який не потребує експертного огляду та перереєстрація транспортного засобу у зв’язку з встановленням газового обладнання або зміною найменування, адреси реєстрації юрособи чи місця проживання фізичної особи. Послугами сервісного центру на даний момент люди ще не почали користуватися, оскільки зараз працівники займаються налаштуваннями програмного забезпечення і обладнання, що було закуплене в минулому році за 214 тис. грн. У сервісному центрі будуть працювати 12 співробітників. Нові послуги можна буде отримати вже наприкінці січня, коли спеціалісти ЦНАПу завершать навчання у сервісному центрі МВС.
Також у ЦНАПі можна буде отримати чотири послуги, які раніше надавали тільки РАГСи. Станом на четвер 9 січня до ЦНАПу вже звернулись двоє громадян, які зареєстрували немовлят, і отримали свідоцтва про народження. Також у ЦНАПі тепер можна змінити ім’я та розлучитися подружжю без дітей за взаємною згодою. Цією послугою вже скористалася перша подружня пара. Крім того, можна зареєструвати смерть особи.

Також ЦНАП відкрив два нових підрозділи – по вул. Романа Атаманюка та на території військового містечка вул. Герасима Кондратьєва, 165. В обох можна отримати всі перелічені послуги, крім тих, що надає сервісний центр.

Ксенія Соболєва
За матеріалами сайтів Ліга:Закон, ТСН та Економічна Правда
Мінімальна зарплата у 2020 році | Джерело: golovbukh.ua