Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Найслабкіша ланка у ланцюзі забезпечення безпеки на виробництві

196

Стан охорони праці на підприємстві, результативність та стабільність всієї системи, яка охоплює безпеку праці, в багатьох випадках залежить від підбору кадрів, професійного рівня інженерів, ефективної роботи кожного співробітника та колективу в цілому, і нарешті саме головне – від ставлення працівника до власної безпеки.

Численні технічні системи стають взаємопов’язаними тільки завдяки наявності такої основної ланки, як людина, а переважна більшість відмов обладнання прямо або побічно пов’язані з помилками людини. Найчастіше ці відмови є загрозою безпеки людини. Працівник, знаючи вимоги інструкцій з охорони праці, опанувавши практичні прийоми безпечної діяльності за своєю професією на рівні уміння, маючи інстинкти самозбереження, нерідко є винуватцем ушкодження власного здоров’я. Досвід проведення розслідувань нещасних випадків вказує, що до 90% травм відбувається саме з вини потерпілих. Немає пояснення, чому працівник, який знає, що так робити не можна, свідомо ризикує власним здоров’ям, нехтуючи заходами безпеки. У той же час винуватці небезпечних ситуацій, у тому числі і самі потерпілі, схильні у більшості випадків пояснювати свою поведінку, яка призвела до нещасного випадку, помилковими діями. Все це вимагає приділяти серйозну увагу самому працівнику як самій слабкій ланці у всьому ланцюзі забезпечення безпеки на виробництві.

Досвід свідчить, що в основі аварійності і травматизму часто лежать не інженерно-конструкторські дефекти устаткування і інструментів, а організаційно-психологічні причини: низький рівень професійної підготовки з питань безпеки праці, недостатня дисциплінованість, перебування людей у стані стомлення або інших психічних станах, зловживання алкоголю на робочому місці тощо. Все це знижує рівень безпеки працівників.

Помилки з вини людини, пов’язані з безпекою, можуть виникнути у випадках, коли:

1.працівник свідомо прагне до виконання роботи за рахунок порушення правил безпеки;

2.працівник не володіє прийомами безпечної праці;

3.працівник повільно реагує на ситуацію, що змінюється і не діє саме в той момент, коли його активні дії необхідні.

Серед основних причин, що приводять до помилок людини можна виділити такі, як:

1.професійна непридатність до даного виду праці;

2.незадовільна підготовка або низька кваліфікація працівників;

3.безумовне (сліпе) слідування працівника інструкції з незадовільними та/або застарілими процедурами безпеки;

4.неприйнятні умови праці на робочому місці (наприклад, обмежена видимість, висока температура, незручні засоби індивідуального захисту тощо).

Проблеми аварійності та травматизму на сучасних виробництвах неможливо вирішувати тільки інженерними методами. Як показує практика заходів з охорони праці, при зведенні до мінімуму можливого впливу на людину небезпечних технічних чинників виробництва можна зменшити кількість нещасних випадків. Проте, ніякі зусилля у частині вдосконалення безпеки технічних засобів і технологій виробництва не зможуть виключити виробничий травматизм взагалі. Проблеми підбору і підготовки працівників, облік їх психології є важливою ланкою в структурі заходів щодо забезпечення охорони праці.

Безперечною передумовою безпеки на робочих місцях є розуміння та прийняття працівником концепції високого рівня культури виробництва. Це можна розуміти як сукупність цінностей, відносин, правил, управлінських систем і методів, принципів участі і робочих режимів, що ведуть до створення безпечного і здорового виробничого середовища, в якій люди можуть працювати з високим ступенем якості та продуктивності. Практичне застосування ефективних методів в галузі охорони праці, є безперервне підвищення культури виробництва на робочих місцях, в якості важливого елемента більш загальної культури безпеки суспільства в цілому.

Високий рівень культури виробництва має істотне значення в зусиллях зі стримування різкого зростання витрат на загальне медичне обслуговування. Це відноситься і до витрат, пов’язаних з нещасними випадками на виробництві та професійними захворюваннями, з великими промисловими аваріями і подальшими екологічними катастрофами. Ефективна культура виробництва може бути створена лише на основі безперервного процесу підвищення інформованості і навчання працівників на всіх рівнях, консультацій і досягнення згоди серед соціальних партнерів.

На роботодавцях лежить відповідальність за обов’язкове створення безпечних умов праці, одним із шляхів якого є впровадження систем управління охороною праці.

На працівниках лежить відповідальність за взаємодію з їх роботодавцями з метою формування та підтримки культури виробництва на кожному робочому місці, а також за активну участь у впровадженні системи управління охороною праці на підприємстві. Працівники повинні бути проінформовані, навчені і залучені до консультацій з усіх аспектів охорони праці, оскільки, якими б вагомими не були виробничі результати, вони не можуть компенсувати людині втраченого здоров’я, а тим більше – життя. Необхідно пам’ятати, що через нещасні випадки та аварії гинуть на виробництві не просто робітники і службовці, а в першу чергу – люди.

Заступник начальника відділення – страховий експерт з ОП відділення ВД ФССНВ у м. Конотоп Віталій Іванов

ІД