Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

НаркоДотичні. Як у Сумах популяризують наркотики і що з цим робить поліція

839

Про написи з контактами наркодилерів «Панорама» писала ще в березні 2018 р. Тоді це явище виглядало приголомшливим та обурливим. Пройшло майже півтора року, і кількість таких написів на фасадах міста зросла до неосяжних показників. Складається враження, що в місті майже не залишилось стіни чи огорожі, які б не постраждали від такого «живопису» – більше, полотном для таких «живописців» стають дороги. Маємо один із прикладів у самісінькому центрі міста – на площі Незалежності.

Невже Сумщина поступово перетворюється на центр наркотрафіку і чи можна здолати засилля написів, що підводять цікавих підлітків та молодь до небезпечної спокуси?

Перші серед гірших: Сумщина – в лідерах за рівнем наркозлочинності

Щоб отримати відповіді на ці питання та порівняти ситуацію навколо наркозлочинності в області з минулорічною, ми звернулися за коментарем до Головного управління Національної поліції України в Сумській області. Цифри, які ми отримали, наводять на сумні думки.

Жахлива статистика
Як повідомила речниця ГУ НП в Сумській області Ельвіра БІГАНОВА, лише за перше півріччя 2019 р. у Сумській області розпочато 509 кримінальних проваджень за фактами незаконного обігу наркотиків, із яких 76 – за вчинення тяжких та особливо тяжких наркозлочинів. Можна лише уявити, скільки доз смертельних речовин було поширено за цей час! І це тільки офіційна статистика.

З кожним роком наркозлочинці вигадують все більш спритні способи збуту свого смертельного товару. Так, все більшої популярності набуває так званий безконтактний продаж наркотиків, або простою мовою «закладки». У попередньому матеріалі ми детально описували, як працює ця схема. От тільки якщо два роки тому для Сум це було дивиною, то зараз все частіше можна зустріти молодих людей, які поводяться дивно, відшукуючи небезпечний «скарб». Продавець при цьому майже завжди залишається інкогніто, адже перерахування коштів за «товар» відбувається на сім-картки мобільних операторів, що використовуються одноразово.

Жертвами такого небезпечного бізнесу найчастіше стають підлітки. Про це розповів директор Державної установи «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАН України» Ігор ЛІНСЬКИЙ: «Весь час кажуть, що наркоманія молодшає, насправді ж це не так. За такими висловлюваннями часто приховуються політичні ігри. Насправді ж вік залишається постійним. Це підлітковий вік. Без уточнень, весь період підліткового віку. Це вік бунтарства, коли людина хоче усвідомити своє місце у світі. На все це накладається момент емансипації, контролю від батьків. І в цей час багато хто вперше пробує».

На 100 тис. жителів скоюється 100 правопорушень, пов’язаних з наркотиками

«Найпопулярнішими» серед наркотичних речовин фахівець називає психостимулятори та канабіоїди.

Загалом же Сумщина за рівнем наркозлочинності посідає одне з провідних місць серед регіонів України. Тут на 100 тис. жителів скоюється 100 правопорушень, пов’язаних з наркотиками.
Проте поліцейським все ж таки вдається відстежувати та затримувати таких «закладчиків».

«Протягом 2019 року працівниками поліції задокументовано протиправну діяльність п’яти осіб, одну із яких було затримано у порядку ст. 208 КПК України, які здійснювали безконтактний збут шляхом так званих «закладок-хованок» психотропних речовин та наркотичних засобів на території м. Суми. Одній особі оголошено повідомлення про підозру за ч.3 ст. 307 КК України – збут психотропних речовин в особливо великих розмірах та чотирьом особам оголошено повідомлення про підозру за ознаками складу злочину, передбаченого ч.1 та 2 ст.307 КК України», – повідомляють у поліції Сумської області.

Чи є вихід?
У поліції запевняють: громадяни звертаються до правоохоронців з приводу написів на будівлях, а ті, в свою чергу, реагують в межах чинного законодавства. Долучаються сумські копи і до всеукраїнських програм з протидії поширенню наркотиків. Так, у 2019 р. вони разом з представниками місцевого самоврядування та громадськими організаціями долучилися до всеукраїнської акції «Намалюй життя в любові». Окрім Сум в проекті взяли участь ще 18 міст України. В ході акції учасники зафарбовували рекламу Телеграм-каналів зі збуту наркотиків, а також проводили соціологічне опитування громадян.

За перше півріччя 2019 р. зареєстровано 509 злочинів, пов’язаних з наркотиками

«Нам вдалося зібрати статистику серед більш ніж тисяча людей, опитуваних у 19 регіонах щодо того, чи вони знають, що приховується за надписами на будівлях. Вік з 9 до 22 років – 96% знають, з 22 до 40 років – 39% знають, з 40 до 85 років – 86% опитуваних не знають, що знаходитися за написами. Це свідчить про те, що дорослі не знають, що за написами ховається реклама наркотиків», – розповів один з ініціаторів флешмобу голова правління громадської організації «Життя в любові» Володимир КУРАЧ. У Сумах тільки в день проведення акції, 26 жовтня 2018 р., було ліквідовано 32 написи. Але вони продовжують з’являтися і далі.

Також на загальнодержавному рівні в Україні діє програма заходів на 2019-2020 рр. щодо протидії наркозлочинності в українському суспільстві, затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України №56-р. Програма передбачає комплекс заходів з профілактики наркоманії серед дітей та молоді, інформування населення через засоби масової інформації, впровадження практик протидії наркозлочинності, розроблених та впроваджених в США та Європі.

Не втрачати пильність
Як показує статистика, більшість дорослого населення навіть не здогадуються, що ховається за написами на стінах будинків. Списуючи їх на звичайне хуліганство, вони не підозрюють, що жертвою такого «хуліганства», можливо, вже стала їх дитина. Тому так важливо приділяти більше часу та уваги своїм дітям і помічати щонайменші зміни у поведінці чи настрої доньки чи сина.

Спеціалісти Сумського обласного наркологічного диспансеру радять звернутися до спеціалістів, якщо у дитини присутні одна чи декілька ознак: безпідставне зникнення підлітка з дому на досить тривалий час, пропуск занять у школі, зниження успішності в навчанні, різкі зміни у поведінці підлітка (необґрунтована агресивність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність), що не були властивими раніше, поява відчуженості та брехливості, виникнення боргів у підлітків, зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки; байдуже ставлення до навчання, до праці, колишніх захоплень; зникнення з дому або поява у підлітка таких хімічних речовин, як столовий оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон та інші розчинники; наявність у підлітків шприців, голок, гумових джгутів, таблеток, наркотичних речовин; поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів; наявність у підлітків слідів від ін’єкцій у різних частинах тіла, особливо на передпліччі; розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон вдень, важке пробудження та інші симптоми); розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, вживання значної кількості солодощів, поява нестерпної спраги та ін.); коливання розміру зіниць (зіниці різко розширені або досить звужені), колір шкіри блідий чи сіруватий.

Однак тривожні симптоми необов’язково є ознакою наркологічної залежності. Тому в жодному разі спеціалісти не радять сварити чи принижувати підлітка. Перш ніж приймати те чи інше рішення, краще проконсультуватися із фахівцями. Загалом же довіра і спокійна атмосфера в родині – найкраща профілактика деструктивних проявів у поведінці дітей.


Анна Горпинич
Панорама №38-2019