Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині відбувся фестиваль унікальної етнокультури

97

З 2021 року в Новослобідській громаді Конотопського району започатковано фестиваль «На гостини до горюнів», організатори якого обіцяють, що він стане традиційним.

Як зазначила заступник голови облдержадміністрації Вікторія МЕДВІДЬ, цей фестиваль увійшов до загальнонаціонального плану заходів Мінкультури та інформаційної політики до 30-річчя Незалежності України. Був підтриманий Українським культурним фондом, отримав фінансування з держбюджету. Організаційно і фінансово долучилася до фестивалю і обласна влада.
За словами радника голови облдержадміністрації з питань туризму Юрія ГЛАДЕНКА, мистецький захід є серйозним кроком для створення умов для розвитку фестивального руху субетносів України.

Горюнську культуру на фестивалі представляв місцевий ансамбль «Колос», якому у цьому році виповнюється 20 років

«Наш етнос – горюни – унікальний. Цей фестиваль – платформа, на якій ми можемо продемонструвати свої традиції, обряди, гастроспадщину, народні ремесла», – розповіла начальник відділу культури і туризму та охорони культурної спадщини Новослобідської сільської ради Тетяна ЛУЧАНІНОВА. – Нам є чим здивувати і є що відроджувати. Власне, ми відроджуємо свою прадавню культуру, тож запрошуємо на гостини до горюнів усіх бажаючих. Сьогодні у нас присутні Донецька, Полтавська, Чернігівська області, які також приїхали на фестиваль зі своїми традиціями. Сподіваємося, що сьогоднішній дебют «виросте» у щорічне свято».

На фестивалі представлено 5 куренів, кожен з яких презентував по 4 страви. Відтак гостей вражали: суп із маком та огірками, січники, борщ із щавлем та автентичні напої – спеціальні горюнські «чаї».

В інших локаціях можна було поміряти традиційні горюнські костюми, сфотографуватися із свійськими тваринами, «побитися» мішками. Проводилися на фестивалі й майстер-класи виробів із глини, витинанки, художньої обробки шкіри, писанкарства, лялькарства та ткацтва тощо.

Також гостей фестивалю запрошували на ярмарку крафтових виробників Сумщини.

Довідка. Народність горюнів вважається однією з найстаріших в Україні. Уперше вона згадується у 1591 році в працях путивльських писців. Цей давній народ поєднав білоруські, російські та українські елементи побуту та традицій, створивши власну культуру.

Саша Белая, Панорама, №34