Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Микола Чернотицький: «Основна ідея реформування Суспільного – це створення якісного контенту»

400

Найважливішою подією, яка минулого року вплинула на його життя й світогляд, Микола ЧЕРНОТИЦЬКИЙ вважає впровадження реформи Суспільного. Він з травня 2017 р. працює у публічному акціонерному товаристві «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ «НСТУ»), член правління, відповідає за оптимізацію регіональної та центральної структури Суспільного. Раніше Микола Чернотицький упродовж трьох років обіймав посаду керівника Сумської регіональної дирекції мовника.
r: Яка сфера Вашої діяльності й відповідальності?
Ч.М.: Відповідаю за впровадження стратегії розвитку Суспільного мовлення в регіонах. Зокрема, за уніфікацію структури філій, за створення єдиних стандартів управління, оптимізацію. Колись обласні державні телерадіокомпанії були окремими юридичними особами, сьогодні ж це одна велика компанія: колишні ОДТРК стали філіями Суспільного, тож потрібно побудувати єдину структуру по всій Україні. Саме цим я і займаюсь.
r: Як відбуватиметься подальша розбудова Суспільного телебачення, чи продовжаться скорочення кадрів в обласних компаніях?
М.Ч.: Процес переходу від державного до Суспільного мовлення непростий. Кожна регіональна компанія мала свої сітки мовлення, різну кількість програм власного виробництва, різну кількість штатних працівників – від 80 до 320 осіб. При цьому великий штат – це далеко не завжди якісніші програми. Також у структурі філій було багато керівних, адміністративних ланок управління, які дублювали одна одну. Нині ці функції виконує центральна дирекція. Цілком логічний наступний крок – побудова уніфікованої структури з єдиним механізмом управління та спільними стандартами мовлення Суспільного.
Восени 2017 р. загальна кількість посад в НСТУ становила близько 7 318 штатних одиниць. Це непосильний тягар для компанії, коли більшу частину бюджету витрачають лише на зарплати. Фактично ми платили не за контент, не за виробництво якісних програм, а за утримання великої кількості персоналу, який, до того ж, мав низькі зарплати. Оптимізація покликана це змінити.
У кожній філії залишиться працювати по 90-100 людей. Виняток становлять ті філії, де історично в штаті є редакції, котрі мовлять мовами національних меншин регіону, і філія «UA:ДОНБАС», оскільки її утворили з двох компаній (Луганської та Донецької). У цих філіях посад буде трохи більше.
Основна ідея реформування – перехід від системи утримання до системи виготовлення якісного контенту. Маємо на меті виробляти контент як самостійно, так і шляхом аутсорсу, коли компанія закуповуватиме програми на договірних умовах через систему відкритих конкурсів ідей. Участь у конкурсах зможуть взяти не лише працівники, а й зовнішні продакшени. Це дасть змогу Суспільному обирати найкращий контент.
Ми також зменшимо кількість посад у штаті НСТУ до 4 087. Завдяки цьому зможемо перерозподілити фонд оплати праці так, що вже з 2 квітня 2018 р. наші працівники будуть отримувати вищу, конкурентоздатну заробітну плату, яка буде найвищою для більшості регіональних медіа. Відповідне рішення вже ухвалила Наглядова рада. Для прикладу, посадовий оклад журналіста становитиме від 8 300 до 16 000 грн. Але, щоб досягти цього рівня, нам потрібно оптимізувати штат. Це надзвичайно важливий крок, адже справжні фахівці своєї справи повинні отримувати гідну платню, а НСТУ має стати привабливим роботодавцем.
r: При тому, що «не вистачає коштів», існує високий рівень зарплат керівництва Суспільного, обласних менеджерів, продюсерів. Як таке може бути?
Ч.М.: Щодо нестачі коштів маю зазначити, що відповідно до ЗУ «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» фінансування Суспільного має становити 0,2% від державного бюджету. У 2017-му за планом мало бути 1,25 млрд грн., а виділили – 1,1 млрд. У 2018 р. за законом НСТУ мало б отримати 1,5 млрд, однак Верховна Рада проголосувала лише за 0,7 млрд грн., що більш ніж вдвічі менше. Тому справді коштів компанії не вистачає.
Заробітні плати керівництва затверджено Наглядовою Радою НСТУ і зафіксовано в контрактах. Оскільки зараз у компанії тотальне недофінансування, то ми, правління, одноголосно відмовилися від своєї річної премії, бо розуміємо, що ці кошти зараз варто спрямувати на потреби реформування компанії.
Окрім заробітних плат, до основних видатків на телебаченні та радіо належить трансляція, виробництво, оплата прав на показ, обладнання, а також утримання приміщень. Тому недофінансування дуже сповільнює процес реформ, адже коштів бракує навіть на ці основні видатки.
Щодо заробітних плат працівників: ми всі розуміємо потребу їх збільшити та привести до ринкових. Поступово, оптимізуючи штатну структуру, ми до цього йдемо. Так, із 2 квітня 2018 р. запрацює вже нова сітка окладів для всіх без винятку працівників ПАТ «НСТУ», будуть суттєво збільшено посадові оклади. Оскільки фонд оплати праці обмежений, зростання зарплат можливе лише за рахунок оптимізації робочих процесів і, як наслідок, – штатної чисельності посад. Цей процес уже розпочато.
r: Виробництво яких власних програм відбудеться на Суспільному в 2018 р.?
М.Ч.: У нас розподілені адміністративний та творчий напрямки управління. Так, в регіональних філіях менеджери керують адміністративною частиною, а продюсери – творчою, контентом. Я відповідаю саме за адміністративний блок, тож не можу зараз розкривати всіх планів наших продюсерів, однак можу запевнити глядачів та слухачів, що змін попереду дуже багато. Програми створюватимуться за ключовими напрямками мовлення: інформаційні, просвітницькі, спортивно-розважальні, суспільно-політичні. Усі нові програми пройдуть процес відбору на конкурсній основі.
r: Які складові вашого успіху?
Ч.М.: Складова будь-якого успіху – це постійне навчання та праця.
Олена Шевченко, “Панорама” №3