Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Мар’яна САДОВСЬКА: «Я вже люблю Суми й хочу повернутися сюди знову».

376

У прохолодну листопадову пору на Сумщину завітала неймовірно сонячна й талановита Мар’яна САДОВСЬКА. Незважаючи на свій насичений графік, пані Мар’яна для читачів «Панорами» дала ексклюзивне інтерв’ю, у якому вона розповіла про враження від перебування на Сумщині, про нову авторську концертну програму та поділилася бентежними думками про українські реалії, які балансують між миром та війною.
Хто вона – наша гостя (досьє)
Мар’яна Садовська – співачка, акторка, музичний драматург, викладачка, фольклористка, львів’янка, яка вже багато років мешкає в Кельні(Німеччина). Їй аплодують глядачі в різних країнах Європи та за океаном, в США. Мар’яну Садовську, як віртуозну музикантку, що майстерно володіє голосовою палітрою, має надзвичайну експресію, називають «українською Бйорк». Вона співпрацює зі всесвітньо відомим KronosQuartet, знаними театрами та з німецьким джазовим тріо Borderland.
Мистецький тур
Мар’яна Садовська вперше завітала на Сумщину з новою концертною програмою «Ніч лише починається». Виступи відбуваються у рамках всеукраїнського туру «іSadovska – Тут і Тепер», де окрім концертів мають місце численні майстер-класи, творчі зустрічі, прес-конференції та етнографічні експедиції. Концертний маршрут Мар’яни Садовської, окрім Сумщини та Львова, пролягає населеними пунктами, які знаходяться неподалік окупованої території: Слов’янськ, Краматорськ, Торецьке, Костянтинівка, Херсон, Миколаїв. У більшості міст співачка виступатиме вперше.
А у нас, на Сумщині, пані Мар’яна дала три незабутніх концерти в Лебедині, Сумах, Охтирці, а в селі Комиші Охтирського району вона записала пісні у виконанні народного фольклорного колективу “Комишанське надвечір’я”.
Усі концерти й виступи Мар’яни Садовської відбуваються безкоштовно. Її візит на Сумщину організувала Майстерня творчих ідей UrbanLys (м.Суми) у рамках проекту «Арт-транзит резиденція UrbanLYStopad» за підтримки Програми національних обмінів, що фінансується Європейським Союзом та національним фондом підтримки демократії.
Сумські враження
На третю добу перебування у Сумах Мар’яна Садовська зізналася: «Мені здається, що я вже рік живу тут – бо вражень набралося на півжиття». Її зачарувало наше місто, куди «треба влітку обов’язково повернутися зі своїми дітьми, з родиною й гуляти вулицями, зеленими парками й скверами – тобто вбирати місто в ноги».
— Насправді Суми – це прекрасні люди, яких я тут зустріла. Відчувається, як вони люблять свої рідне місто, – займаються ленд-артом, створюють мурали. Я не очікувала, що у Сумах така жива сцена сучасного мистецтва, – розповідає пані Мар’яна. – Велике враження на мене справили відвідини приватного музею Сергія ГУЦАНА. Він скрупульозно зібрав історичні артефакти, які були на поверхні, буквально під ногами. У його експозиції свідчення від часів кочівників-северян, Київської Русі й до найновішої історії.
Запам’яталися нашій гості й сумські краєвиди. Вона розповідає: «Прямуючи в Лебедин, ми заїхали в Шпилівку, й мені казали: дивись мовляв, ось наша українська Швейцарія. Я не погоджуюся, бо й Шпилівка, й Могриця – вони унікальні, наповнені неповторним українським колоритом, життєдайною енергією. Навіть оця листопадова сірість не забирає їх краси – навпаки ще прибільшує магію цієї землі – серпанок туману, річки, що в’ються долинами».
На думку Садовської, саме місцеві магічні ландшафти надихали на творчість Василя КРИЧЕВСЬКОГО, Олександра ОЛЕСЯ, Петра ЧАЙКОВСЬКИЙ, Сергія РАХМАНІНОВА, Давида БУРЛЮКА. Вона визнає, що така краса не може не зачарувати, не схвилювати й з’являється відчуття, що благодатна земля Сумщини є невичерпним джерелом духовності, мистецтва, натхнення.
Також цю думку підтвердило й спілкування пані Мар’яни в Центрі освіти для дорослих СумДУ, де вона провела майстер-клас з театрального мистецтва: «Я зустріла тут молодих людей, які мають жагуче бажання пізнавати нове, творити, й зрозуміла, що це джерело б’є й понині і ніяка сила його не замулить, не знищить».
Про нову програму
Програма «Ніч лише починається» – прем’єра сезону. На Україні вона вперше прозвучала у рідному для Мар’яни Львові, вдруге – у Лебедині, а третій український виступ відбувся 27 листопада у Сумській обласній філармонії.
– Мені самій страшенно цікаво і разом з тим трішечки боязко, як сприйме глядач нову програму, бо її жанр – досить незвичний для української аудиторії, – зізнається співрозмовниця. – У нас мало розвиваються альтернативні музичні напрямки. Я ж презентую неокласика, авангард, в моєму вокальному експерименті є залучення елементів театру й пошук виходу за межі традиційних жанрів. Так, звичайно – це ризик, бо від глядача вимагається інтелектуальна праця співучасті, співдумання, співслухання.
У всьому світі виступи Мар’яни Садовської звучать рідною мовою – в Нью-Йорку(США), Мюнхені, Кельні, Байоні (Німеччина), Парижі (Франція) Зальцбурзі(Австрія). Й завжди глядач сприймає душею сюжет програми – для нього не існує мовного бар’єру.
Українська прем’єра
Мар’яна Садовська відзначає, що програма «Ніч лише починається» з’явилася як мистецька відповідь на події Майдану-2014. Саме тому співачці важливо, щоб її почули у звільнених містах Сходу та на Півдні України. Програма поєднує традиційну обрядову й експериментальну музику, storytelling під живий акомпанемент фортепіано та iPad. Авторка трансформує власні спостереження, біль і надію, звертаючись до модернових поетів, які родом із Луганщини – Сергія ЖАДАНА, Любові ЯКИМЧУК.
Неповторним музичним орнаментом програми стали весільні обрядові пісні. Їх Мар’яна Садовська у 2016 році бережно зібрала на Приазов’ї поблизу Маріуполя, на українському Донбасі.
– Прямуючи за народними піснями, я увесь час чула застороги: «Ти перевір – чи окуповане це село чи ні?». Це болючий й жахливий контекст сучасності, коли люди вимушені жити на межі – між миром й війною, між життям й смертю, – журиться співачка. – Також були сумніви, чи сприймуть мене мешканці прифронтових населених пунктів. Й мушу вам сказати, що люди широко й гостинно відкривали мені не лише двері, а й душі та серця. Не покидало відчуття, що ці приазовські бабусі й жінки нібито чекали, щоб кому-небудь заспівати, передати свої прадавні співи. Напевне, в них й таїться наша українська життєдайна сила, міць.
Актуальне
Мар’яна Садовська часто-густо виступає за кордоном, де їй ставлять традиційне питання: «На Україні вже все гаразд? Адже в пресі відсутні тривожні повідомлення». У пані Мар’яни є готова відповідь: “І я починаю кожного разу докладно розповідати, що насправді відбувається в Україні, – про людські втрати на фронті, про стрілянину з важкого озброєння, про розбомблені російськими кадровиками села на Донбасі». Вона вважає, що українці, котрі мешкають за кордоном, повинні бити в усі дзвони, розповсюджувати правду про події на Батьківщині, й аргументує свою думку: «Важко навіть уявити, які величезні кошти вкладаються у розповсюдження проросійської агітації за кордоном. Наприклад, в Німеччині, де я мешкаю, у часи Майдану в 2014 році місцеві українці об’єдналися у свідому громаду, влаштовували зустрічі, волонтерськими силами створили веб-сторінку. І раптом, нам на противагу, з’явилися професійні проросійські інтернет-ресурси, відразу було видно, що туди вкладалися колосальні кошти».
Звернення до читачів
Завершуючи бесіду, Мар’яна Садовська подякувала за чудові гостини та звернулася до читачів нашого видання: «Сумщина – це благословенна земля, це скарб. Я бажаю кожній людині на Україні жити щасливо й мати можливості розвитку, реалізації, сповнення мрій. Бажаю, щоб земля Сумщини, яка таїть в собі стільки неповторної краси, стала знаменитою на увесь світ, щоб до вас приїздили туристи милуватися мальовничими краєвидами. А також щиро бажаю, щоб прикордонна Сумщина ніколи не опинилася на межі окупації – на межі між миром та війною, як, на жаль, це сталося на українському Донбасі.
Вріз
Мар’яна Садовська вважає, що в Україні бракує розуміння того, що культурна зброя настільки ж важлива й потужна, як і зброя реальна
Цитата
Мар’яна САДОВСЬКА:
“На сцені я завжди балансую на межі – між театром і музикою, між розмовою і співом, між постановкою питань і пошуком самої відповіді, і водночас експериментую, поєднуючи традиційну, архаїчну музику з її сучасним звучанням, де присутні електроніка, нові музичні інструменти».
Підпис під фото.
ФОТО 1.
ДІАЛОГ ВІДБУВСЯ. 27 листопада після концерту Мар’яни Садовської в Сумській обласній філармонії глядачі мали імпровізоване спілкування зі співачкою
ФОТО 2.
ЛИСТОПАД У ШПИЛІВЦІ. Ольга КОВАЛЕВСьКА – організатор та куратор перебування Мар’яни Садовської на Сумщині
Олена Шевченко, “Панорама” №51