Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Магазин на 6 поверсі. Нові норми ДБН для сумчан

338

Кафе і перукарня на шостому поверсі житлового будинку? Які сюрпризи підготували для українців нові будівельні норми?

Новими державними будівельними нормами (ДБН) щодо житлових будинків передбачено можливість розміщувати вбудовані і вбудовано-прибудовані приміщення громадського призначення: магазини, кафе, салони краси, відділення банків тощо на будь-яких поверхах житлових будинків. Раніше це дозволялося робити лише до третього поверху включно.

Норма поширюється виключно на нове будівництво житлових багатоповерхівок. Крім цього, обов’язковою вимогою розміщення такого вбудованого закладу є виділення його в окремий протипожежний відсік. Така новація, як обіцяють чиновники, має бути безпечною та комфортною для кожного, а також має створювати додаткові зручності для жителів. Адже тепер найнеобхідніші заклади будуть зовсім поруч. Виняток складають об’єкти, які негативно впливають на людину за рівнем шуму, вібрацій, електромагнітних випромінювань та радіації. Наприклад, кафе з цілодобовим режимом роботи, а також готелі та хостели; магазини з сумарною площею понад 1000 кв. м; майстерні з ремонту взуття та побутових приладів площею понад 100 кв. м; лазні, сауни, похоронні бюро. Ці норми наберуть чинності з 1 грудня 2019 р.

Норма, яка дозволяє вбудовувати в житловий будинок громадське приміщення, викликає питання у архітекторів

«Сучасне законодавство щодо будівельної галузі і архітектури захищає інтереси будівельників, послідовно ліквідувалися усі перепони, які перед будівельниками ставили архітектори. Це призвело до того, що у великих містах та в обласних центрах на будь-якому просторі, де могли бути запроектовані дитячі садочки, школи, заклади громадського харчування, зараз вже зведені житлові будинки. Розробники ДБН або власники будівельних компаній зіткнулися з тим, що у мікрорайонах немає вільної території для побудови об’єктів інфраструктури. Таку норму не назвеш позитивною, втім вона логічно продиктована реаліями нашого часу. Наприклад, є в межах мікрорайону вільна земельна ділянка. Нові норми дозволяють побудувати там житловий будинок і вже туди вбудувати заклад громадського харчування і перукарню тощо. Для інвесторів та забудовників це чудово – вони зароблять на цьому гроші. Щодо жителів – то це питання спірне», – коментує головний архітектор Сумщини Олег КРИВЦОВ.

“Сумські забудовники є чистими бізнесменами, і вони не зацікавлені у створенні комфортного міського середовища”, – Олег КРИВЦОВ, гловний архітектор області

У нормах зазначено, що у випадку, коли громадські заклади займають цілий поверх, він має бути відокремлений від житлового поверху технічним. Ясна річ, що нові норми вимагають високого рівня шумоізоляції. Але чи буде він дотриманий? Якщо кафе вбудовано в будинок, то у нього повинен бути окремий вхід, окремі вантажні ліфти, окремі коридори, якими можна занести товар. «На мою думку, краще, коли люди мешкають в одному місці, а відпочивають і задовольняють свої потреби в іншому. А ця норма, яка дозволяє вбудовувати в житловий будинок громадське приміщення, викликає питання, – говорить головний архітектор області. – Якщо це громадське приміщення для мешканців цього дому, тоді я згоден, а якщо це громадське приміщення для всіх,у тому числі і сторонніх, то це викликає певний дискомфорт у мешканців цього будинку. Такий будинок просто перетвориться на прохідний двір. Але знову ж таки це торкається нових будинків. Коли квартири будуть продаватися, тоді мешканці самі будуть вирішувати привабливість таких будинків. На мій погляд, більш комфортно, коли є житлова зона, окрема зона відпочинку, рекреаційна зона, і в цій зоні можуть з’явитися заклади харчування».

Нагадаємо, перед цим у ДБН ввели, що дитячі садочки можна вбудовувати у житлові будинки.