Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Людина з тіні

411

Андрій Деркач: майбутній губернатор чи провокатор?

Олександр Хоруженко,
директор Центру досліджень регіональної політики

Політичні події у Сумах розвиваються з миттєвою швидкістю. Всього за декілька днів тягучка із нібито економічними претензіями місцевого осередку «регіоналів» проти міської влади виявилась на виході спробою банально перерозподілити комунальну власність. Принаймні, такої версію дотримується мер Сум Геннадій МІНАЄВ, який на своїй прес-конференції у п’ятницю, 11 грудня, звинуватив народного депутата, члена фракції Партії регіонів у Верховній раді України Андрія ДЕРКАЧА в спробі рейдерської атаки на теплозабезпечуючі підприємства міста.

В кулуарах сумської політики ходять вперті чутки, що Андрій Деркач, який більше десяти років до цього контролював політичну та бізнесову активність на півночі Сумської області, тепер вирішив реабілітуватися перед лідером Партії регіонів Віктором ЯНУКОВИЧЕМ і довести, що може привнести в загальний кошик другого туру 7 лютого більше 20% голосів жителів області на підтримку лідера Партії регіонів. Натомість просить (а можливо — потім поставить останнього перед фактом) посаду губернатора Сумської області, як мінімум, і перерозподіл серйозного бізнесу в регіоні — як максимум.

Отже, все дуже серйозно. І гравці, і ставки для переможця президентської кампанії на Сумщині.
Сумщина, яка після 2004 року вважалася «батьківщиною президента», по суті такою не являється вже декілька років, і причин цьому багато.

Who is Mr. Derkach?

Центрист і прагматик — саме так його називали за часів президентства КУЧМИ. Екс-президент і хрещений батько народного депутата від Партії регіонів навіть колись сказав таке: «Андрій Деркач — це наш майбутній Путін».

Сьогодні він володіє розгалуженими міжнародними зв’язками і може збалансувати усе, що пов’язано з російськими інтересами в Україні. Конотопською єпархією УПЦ МП був делегований на вибори нового патріарху Російської православної церкви Кирила на поч. 2009 р.

За даними ProUA, здійснює контроль над Medis Holding S. A., яка зареєстрована в Швейцарії. Компанія володіє акціями 24,52% ОАО «Київміськнафтопродукт». Здійснює контроль над ООО «Студія Бориса Хлобистова» (торгівля нафтопродуктами).
Власник інформаційно-видавничої групи «Телеграфъ», ООО «Телерадіокомпанія ЕРА», інтернет-проекту Версії.com, — медіа-ресурсів, які протягом останніх тижнів досить брутально ведуть інформаційну кампанію проти сумського мера Геннадія Мінаєва.

В різні роки ставав депутатом по мажоритарному округу в Глухові, по спискам блоку «За Єдину Україну!», Соцпартії й Партії регіонів. У свій час був одним із лідерів «Трудової України» (очолював політвиконком, головою партії був Сергій Тігіпко). Ще раніше був членом партії «Справедливість», очолював міжфракційне депутатське об’єднання «В Європу — разом з Росією». Сьогодні Андрій Деркач — безпартійний нардеп-“регіонал”.

Не любить занадто прискіпливої уваги журналістів до своєї персони. Хоче залишатись загадковим, таким чином створюючи міф навколо власної значності — такий собі «сірий кардинал».

Насправді до його сильних сторін можна віднести розгалужену мережу його особистих зв’язків. Справжній поціновувач контактів. Андрій Деркач — не системний політик, а скоріше кон’юнктурник, хоча і надзвичайно впливового рівня. Як тонкий аналітик, бере до уваги виключно «право політичної сили». Для нього є вказівкою і авторитетом лише той політик чи певна група, яка значно сильніше його групи та впливів.

Він уміє і не боїться вести боротьбу за сфери впливу. А відсутність харизми компенсує кропітким моніторингом суспільних і політичних подій в регіоні, інвестиціями в людей і події, а також створенням інформаційних провокацій.
Як писав журнал «Фокус», реалізувавши проект по об’єднанню всіх атомних активів України в потужний держконцерн «Укратомпром», Деркач заслужив прізвисько «атомний король».

В лютому 2008 року експерти «Фокуса» оцінили статки політика в $162 млн., поставивши його на 119-ю сходинку рейтингу найбільш багатих українців.

Мінаєв vs Деркач

Отже, Геннадій Мінаєв звинувачує куратора виборчого штабу Віктора Януковича в Сумській області Андрія Деркача в рейдерстві, спрямованому на захоплення теплового комплексу у Сумах.

«Народний депутат України Андрій Деркач розпочав розхитувати тему міських тарифів на послуги з теплопостачання за особистою ініціативою, яка немає під собою жодних об’єктивних підстав. Його дії скеровані проти всіх суб’єктів господарювання у сфері теплопостачання міста Суми. Окрім того, у мене складається стійке враження, що народний депутат Андрій Деркач чинить тиск на прокуратуру та Службу безпеки України, аби втягнути ці правоохоронні органи у політичні „розборки„ та зробити їх інструментом розправи з усіма, хто йому особисто не подобається.

Стверджую, що члени Сумського осередку Партії регіонів за вказівкою народного депутата України Андрія Леонідовича Деркача дестабілізують ситуацію в місті Суми. У 2004 році місцеві керманичі намагалися об’єднати під себе вищі навчальні заклади міста Суми, сьогодні — народний депутат України, нібито представник Сумщини — Андрій Леонідович Деркач намагається підтягнути під себе сферу теплоенергетики нашого міста з перспективою стати „хозяином„ всієї Сумщини, задовольнити свої особисті амбіції навіть ціною шкоди громаді міста Суми» — заявив сумський міський голова Геннадій Мінаєв.

Також мер переконаний, що ця інформаційна «тарифна» війна — особиста ініціатива народного депутата Андрія Деркача, яка скерована проти всіх організацій, хто постачає тепло жителям м. Суми і не має під собою об’єктивних критичних підстав.
Тарифи на постачання тепла Котельні Північного промвузла СМНВО ім. Фрунзе, яка підконтрольна відомому бізнесмену Костянтину Григоришину, і ООО «Сумитеплоенерго» із основним інвестором — ООО «Тернова» — є економічно обґрунтованими. В обох теплопостачальників не можуть бути знижені тарифи, оскільки в іншому випадку вони матимуть збитки, і сумчани можуть не отримати якісне теплопостачання вже цього опалювального сезону. Такої ситуації будь-який тверезомислячий політик просто не допустить і буде думати про інтереси сумської громади в першу чергу.

Тож складається ситуація, що ініціатива Андрія Деркача напередодні президентських виборів «розібратися» з теплопостачанням у Сумах, очевидно шкодить і так невисокому рейтингу Віктора Януковича на Сумщині, оскільки тарифи на тепло від СМНВО ім. Фрунзе, яке очолює Володимир Лук’яненко, — довірена особа Віктора Федоровича, — найвищі в місті.

Мабуть, мотив у Деркача один — він хоче показати себе «хозяином» Сумщини перед Януковичем і задовольнити особисті амбіції навіть ціною шкоди своїй політичній силі та її лідеру. А міська організація Партії регіонів, якою в своїх бізнес-інтересах маніпулює Андрій Леонідович Деркач, дестабілізує ситуацію в місті, оскільки популістські заклики регіоналів до несплати комунальних платежів можуть з часом позбавити жителів міста тепла та інших комунальних послуг.

Сумчанам залишається лише сподіватися, що конфлікт навколо теплопостачання у Сумах, що роздмуханий в розпал опалювального сезону, не призведе до охолодження в оселях і вже найближчим часом спокійно буде вирішений мером і правоохоронними органами. Сподіватимемось також, що після публічних звинувачень з боку Геннадія Мінаєва, амбітному Леоніду Деркачу вистачить християнської толерантності, щоб не ’мочити’ сумського мера, особливо під час опалювального сезону.

Тінь Щербаня

Володимир Щербань в свій час вважав себе, як колись Людовік XIV, «королем-сонцем», навколо якого по орбітам кружляло його оточення. Стабільність його положення базувалася на нестабільності положення його підлеглих. Вони здавалися крутими і крупними, а потім враз стали маленькими людьми, при чому не тільки в моральному, інтелектуальному, але навіть у фізичному смислі слова.
Ми всі це пам’ятаємо.

І от мені здається, що останній похід в публічну політику місцевих регіоналів — це спроба експерименту над, в принципі, «маленькими людьми», які раптом стали «великими політиками». І виглядають вони якось комічно, не по-справжньому — бо однозначно виконують чиюсь волю.

Думаю, всім нам потрібно розібратися в цій ситуації, інакше вони дуже швидко можуть розібратися з нами. Не варто тішити себе ілюзіями, що вони змінилися, що ми зараз стали всі іншими — уся ця і так невелика територія свободи може бути втрачена за лічені місяці. І потрібно думати, аналізувати, аби потім не стати свідками народження чергового «політичного монстра», який тут буде нас повчати, якими правами і свободами нам можна користуватися, а якими — тільки за його дозволом.

Ми ще не пережили період первинного накопичення капіталів, а він характеризується наявністю негідників під маскою політиків. Думаю, сумський медіа-простір чекає ще не одна інформаційна війна, оскільки зараз домінує непрогнозованість у всьому. Виникають якісь люди, хапають шматок влади чи бізнесу і швидко зникають, аби не посадили. Бажання хапнуть своє і зникнути є характерним для багатьох політиків. А подаватись в медіа це може як благородна мета захищати інтереси жителів всієї громади.