Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Люди проти суддів в Сумах

575

Звістка про те, що обвинувачений Євген ТИМЧЕНКО, котрий ще 14 років тому отримав строк на довічне ув’язнення, 23 травня 2019 р. раптом опинився на свободі, швидко облетіла місто. Здоровий глузд не міг осягнути — як таке може відбуватися? Сумчан почав брати острах, що така небезпечна людина тепер вільно гуляє вулицями нашого міста. Та ще більший шок при цьому пережили родичі двох вбитих дівчат – Тетяни СОРІНОЇ (на момент вбивства було 25 років) та Анни ЧУБАРЕНКО (загинула у 17 років).
Родичі, знайомі та матері вбитих дівчат 27 травня вийшли на поодинокий пікет під Ковпаківський суд міста Суми. А вже за десять днів на цьому ж місці їх підтримали сотні сумчан.
Судова колізія
Варто нагадати, що вбивства Тетяни и Анни сталися у серпні 2005 р., у 2006 р. суди всіх інстанцій визнали саме Євгена Тимченка винним і засудили його до довічного ув’язнення. Нове судове коло розпочалося з моменту, коли обвинувачуваний заявив про свою непричетність до справи. Більше того, за його словами, зізнання з нього «вибили».
Він звернувся до Європейського суду з прав людини через те, що зізнання з нього вибили силою. І вже Європейський суд постановив, що у ході слідства були допущені порушення статті 3 Конвенції з прав людини у зв’язку з жорстоким поводженням із заявником з боку працівників міліції. Ця міжнародна інституція ухвалила рішення, де, зокрема, зазначено:«З огляду на висновки щодо жорстокого поводження із заявником Європейський суд з прав людини вважає, що той факт, що національні суди у цій справі не вилучили з доказової бази зізнавальні показання, зробило провадження в цілому несправедливим». Таким чином, у 2017 р. справа Тимченка була удруге розглянута Верховним судом України, який скасував обвинувальний вирок і направив справу на новий розгляд до Ковпаківського райсуду Сум.
З колонії раніше засудженого, а тепер з огляду на постанови Європейського і Верховного судів знову обвинуваченого Євгена Тимченка перевели до Сумського СІЗО. Суд у якості запобіжного заходу залишив його тримати під вартою без альтернативи застави.
Термін тримання під вартою для обвинувачуваного необхідно було подовжити на черговому судовому засіданні. Засідання для нового судового розгляду у справі було призначено на вівторок, 21 травня, а пізніше перенесене на 23 травня. Причиною стало те, що суддя по цій справі Ольга КОТЕНКО перебувала у дорадчій кімнаті за іншою справою. Але саме через цю причину вона не провела засідання і 23 травня. Клопотання прокуратури про подовження терміну утримання обвинуваченого під вартою так і не розглянули. У результаті юридично-судових колізій обвинувачений, котрий ще у 2006 р. отримав вирок на довічне ув’язнення, вийшов на волю.

Пікет відчаю та гніву
А тепер уявіть стан двох жінок, які дізналися про те, що визнаний українськими судами вбивця їх дітей вийшов на свободу тільки через те, що суддя не мала права вийти з дорадчої кімнати. Вони не стали мовчати, а вийшли під стіни суду. Під час пікету 27 травня родичі вбитих дівчат тримали плакати, на яких були фотографії донечок, і звинувачення на адресу судді Котенко.
Вони не могли стримати сліз, їх біль та скорбота пронизувала свідомість, згорьовані й розгублені таким розвитком подій жінки озвучили страшні подробиці загибелі дівчат 14-річної давнини. За словами Антоніни Чубаренко, її 17-річну донечку Анну зарізали заради золотого ланцюжка. Тетяну – задушили, заховали у диван, закидали речами, лише через тиждень сусіди поскаржилася на неприємний запах, і тоді міліція знайшла тіло, яке вже розклалося. Мати хоронила дитину без голови.
Тоді до учасників нечисленного пікету, представників ЗМІ вийшов суддя-спікер Ковпаківського суду Владислав КОСТЕНКО. Він повідомив: «Провини судді Котенко у тому, що сталося, немає, бо так склалася об’єктивна ситуація. Вона не могла покинути дорадчу кімнату. Також, згідно з нормами чинного законодавства, суддя не мала права передавати кримінальну справу іншому судді».

Мітинг заради справедливості
За тиждень до нового засідання сумчан закликали через соціальні мережі приєднатися до мітингу цих матерів, щоб не дати новим колізіям «спустити» цю справу. І це дало результат. Під стіни суду прийшли воїни, небайдужі, центральні телеканали.
У понеділок 3 червня на майданчику перед Ковпаківським судом було доволі спекотно, понад 300 учасників мітингу перекрили рух автотранспорту по вул. Першотравневій та гучно скандували «Справедливості!» Представник ініціативної групи оприлюднив головні меседжі мітингувальників: «Наше зібрання мирне, ми не маємо намірів порушувати громадський спокій чи перешкоджати роботі суду. Ми вийшли тому, що постало питання громадської безпеки на терені міста. Й видно щось НЕ так й НЕПРАВИЛЬНО відбувається у нашому суспільстві, бо чому матері стоять під судом зі сльозами на очах і благають про справедливість та правосуддя. Чому судді демонструють свою безпомічність, прикриваючись нормами процесуального законодавства, а вбивця, засуджений на довічне ув’язнення, на волі? Так не годиться, й так не буде!» До слів першого спікера приєдналися й інші учасники мітингу, які говорили, що кожен з нас має право ставити питання щодо справедливого й прозорого судочинства, адже суд утримується на податки населення, й тому він має працювати ефективно.

Усім миром
Серед учасників мітингу були присутні представники місцевих та всеукраїнських мас-медіа, юристи, громадські активісти та двоє народних депутатів: Олег МЕДУНИЦЯ, Олександр СУГОНЯКО. Також у ході мітингу взяв слово керівник великого інвестиційного підприємства АТ «Технологія» – Володимир ЗАЄЦЬ. Він звернувся до сум’ян, які невідступно, з хвилюванням чекали на рішення суду: «Сьогодні ми прийшли на цей захід, тому що наш колега, його сім’я потребують підтримки. Ми йому надаємо всебічну допомогу, але, на жаль, наші можливості були вичерпані. Сьогодні у нас немає іншого вибору, як бути разом, бути в єдності для того, щоб перемагати. Ми будемо боротися разом, тому що ми вважаємо, що несправедливість якраз й призвела до тієї ситуації, коли наше життя опинилося в небезпеці. Й тому ми усі тут. Ми будемо завжди підтримувати людей, які працюють на нашому підприємстві, які живуть у місті разом з нами. Тому що ті люди, які прийняли це несправедливе рішення, на мою думку, живуть не з нами, не у цьому місті, вони думають, що нібито живуть над нами. Ми їх закликаємо ухвалити лише законні рішення».
У залі суду
Упродовж двох годин мітингуючи та родичі чекали на рішення суддівської колегії. У залі суду на доленосну ухвалу чекав й обвинувачений Євген Тимченко, який тримався доволі спокійно й охоче спілкування із журналістами. Він розповів: «Я буду відстоювати свою невинуватість. Я не вчиняв цього злочину. Я вибачаюся перед батьками вбитих дівчат. Я не вчиняв цього лиха, що зробили Олександр, Сергій (за версією Тимченка, саме вони вбивці дівчат), але все одно я був там. Я теж відчуваю себе винуватим. Два місяці підряд мене тримали у КПЗ. Мене лупили, забивали на півсмерть й зобов’язували говорити так, як їм це було вигідно. Й говорилося так, що допоки не впіймані ні Олександр, ні Сергій, ти будеш відповідати за все. Також є свідки, які допитувалися, й стосовно них такі самі слова говорилися й такі самі дії вчинялися. Тобто я не один такий. Під час цього катування мною було написано сім різних явок, у тому числі я визнавав себе винним й у третьому вбивстві, яке сталося у районі вул. Харківської. По кожному злочину, по якому мене змушували визнавати себе винним, проводилося відтворення. А сьогодні я прийшов в суд, щоб відновити справедливість».

Обвинувачений в кайданках
Через дві з половиною години колегія суддів під головуванням Ольги Котенко вийшла із дорадчої кімнати та оголосила ухвалу: «Суд розглянув та задовольнив клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою щодо обвинуваченого Тимченка».
Судом було враховано, що існують ризики щодо перешкоджання сторони захисту саме зі сторони обвинуваченого та є ризики щодо його ухилення від суду. Обинуваченому застосовано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою у межах 60 діб, до 1 серпня 2019 р. Про будь-яку грошову заставу мова не йдеться».
Відразу після оголошення вироку Тимченка взяли під варту, одягнули кайданки, а до мітингуючих звернувся суддя-спікер Владислав Костенко. Він повідомив: «Наступне судове засідання у справі призначене на 11 годину 10 червня поточного року, тобто вже за тиждень. Будуть продовжені опити свідків по даному кримінальному провадженню».
Ще одне коло судових засідань можна вважати відкритим. Можливо, через великий резонанс цієї ситуації справу триматимуть на більш серйозному контролі. Ми ж продовжимо слідкувати за діями суду.

Десять днів на волі отримала людина, яку засудили на довічне

Фото

ГОЛОС ГРОМАДИ. Мітингувальники вимагають виважених судових рішень, а не маніпулювання нормами судово-процесуального законодавства

Фото2

МАТЕРИНСЬКЕ ГОРЕ. Мами загиблих Людмила ЗЛОЧЕВСЬКА та Антоніна ЧУБАРЕНКО з гнівом, сльозами на очах та відчаєм говорили, що їхні рани та біль втрати ніколи не загояться, але вони не очікували такий глум та зневагу до пам’яті своїх донечок
Фото3 УХВАЛА У ДІЇ. Відразу після оголошення рішення суду обвинуваченому одягли кайданки та взяли під варту

Олена Шевченко. “Панорама” №23