Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Купили за бюджетні, лікуватися за свої. Ангіографія у Сумах (Фото)

2,640

Придбане за кошти міського бюджету обладнання обходиться пацієнтам з проблемами серця у десятки тисяч гривень

На початку листопада 2018 року у міській клінічній лікарні №1 з’явився сучасний апарат, який дозволяє проводити діагностику серцево-судинних захворювань та у випадку необхідності -проведення стентування артерій, закупорених утвореним тромбом.

На придбання ангіографа EUROAMPLI ALIEN CARDIO з міського бюджету було виділено 16,1 млн грн. І це стало справжньою перемогою у лікуванні серцево-судинних захворювань. Адже такий апарат відкриває нові можливості для виявлення та лікування інфарктів, коли вирішальними є не те що години, а навіть хвилини. Чим швидше буде проведене стентування, тим більше у пацієнта шансів на одужання та нижчий ризик ускладнень.

Щорічно 25 тисяч українців потребують екстреного стентування

Виявилось, що операція на судинах з використанням сучасного ангіографа, придбаного у листопаді 2018 року за 16,1 млн бюджетних гривень, вимагає баснословних коштів, то ж мало хто може розраховувати на безкоштовне лікування.

Недешеве задоволення
Однак, полікуватися на сучасному медичному обладнання виявилося задоволенням не з дешевих. Нам вдалося поспілкуватися з сумчанином Валерієм ОСАДЧЕНКОМ, який пройшов обстеження та процедуру стентування на новому ангіографі. За його словами, таке лікування обійшлось йому близько 33 тис. грн. «Неприятные ощущения в области сердца я испытывал достаточно давно. Знакомый посоветовал пройти коронарографию, чтобы узнать, какие именно сосуды закупорены и что с этим делать дальше. В частном порядке эта процедура стоит 6 тыс. грн. Но я узнал, что в первой городской больнице можно сделать ее дешевле. Когда я пришел, поговорил с врачом, мне сказали, что обследование будет стоить 3900 грн. Я согласился», – розповідає Валерій.

Стентування – це процедура механічного усунення перешкоди (тромбу чи атеросклеротичної бляшки) за допомогою спеціального каркасу (стента), що дозволяє відновити кровопостачання серця

Коронарографія показала, що одна з артерій чоловіка на 75% закрита тромбом. Йому запропонували пройти стентування. Ось як про це розповідає він сам: «Мне сказали, что артерия закрыта на 75%, а при 80% – это инфаркт. Тут же на операционном столе мне предложили сразу поставить стент. Сказали, что стоить операция будет 29 200 грн. Времени на раздумья у меня особо не было. И я согласился, хотя тогда еще я не знал, где возьму деньги. Но жить-то хочется».

Сама операція, як розповів пан Осадченко, тривала не більше години та була проведена без загальної анестезії, завсім безболісно. Після цього чоловіка перевели до звичайної палати, та принесли рахунки, за якими він мав сплатити 29,2 тис. грн. За стент-систему та 3900, як сказали лікарі, за обстеження. А вже за 5 днів виписали з лікарні. В цілому, чоловік залишився задоволений лікуванням та ставленням лікарів: «Это потрясающе! Молодой врач все очень четко сделал, быстро. Дорого, конечно. Но сейчас я чувствую себя абсолютно здоровым человеком».

Гострий випадок
За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні щорічно фіксують понад 40 тисяч випадків гострого інфаркта міокарда. З них у 25 тисячах випадків необхідним є екстрене стентування. Для таких пацієнтів з 2016 р. в Україні діє урядова програма з безкоштовного стентування в екстрених випадках.

Для реалізації цієї програми МОЗ почало закуповувати стент-системи американського та європейського виробництва. Так, наприкінці 2018 року була проведена закупівля стентів через міжнародні організації напряму у виробників. Було придбано 23 тисячі стентів, максимальною вартістю $130 за одиницю.

На думку члена правління Асоціації інтервенційних кардіології України, учасника експертної групи МОЗ Максима СОКОЛОВА, цієї кількості стентів достатньо, аби забезпечити лікування пацієнтів з гострим інфарктом.

“Що ж стосується решти пацієнтів, то їх держава поки що не може забезпечити безкоштовним стентами. Процедура стентування в минулому коштувала $3000. Справедливо сказати, що йшлося не про ціну самих лише стентів, а про всю процедуру, яка включала використання 9 різних пристроїв та розхідних матеріалів. Але вартість стенту у ній складала близько 40% від вартості усієї стент-системи. В результаті закупівля стентів за справедливою ціною дозволила зменшити загальну ціну стент-системи мінімум в 2,5-3 рази. Це уже відобразилося і на її приватних продажах – хоч і не втричі, але ціни все одно почали знижуватися”, – запевнив експерт.

В очікуванні грошей
Аби дізнатися, як складаються справи зі стентуванням людей із серцево-судинними захворюваннями у Сумах, ми звернулися до заступника міського голови з питань медицини Максима ГАЛИЦЬКОГО. Він пояснив, що у бюджеті на 2019 р. забезпечення пацієнтів стентами не було передбачено. Однак кошти на це були включені до додаткового бюджетного запиту.

“Забезпечення пацієнтів стентами та іншими витратними матеріалами, необхідними для проведення ангіографічних обстежень та операцій, включено до галузевої програми, але в бюджеті на 2019 р. ці потреби не були враховані, а тому вже включені до додаткового бюджетного запиту.

Окрім того, відділ охорони здоров’я звернувся до управління охорони здоров’я Сумської ОДА щодо включення СМКЛ №1 до державної програми на отримання стентів. Отримана відповідь, що наразі обласне управління охорони здоров’я отримує стенти за запитом 2017 року, а місто Суми буде включено до програми з 2019 р. При отриманні стентів за державною програмою пацієнти будуть забезпечені стент-системами безкоштовно”, – зазначив чиновник.

Що ж стосується сплати за обстеження на ангіографі, то Максим Галицький пояснив, що лікарські послуги у медичних закладах міста є безкоштовним, однак через брак коштів у бюджеті пацієнти змушені купувати витратні матеріали та медикаменти власним коштом.

“Послуги медичного персоналу при стентуванні безкоштовні, але за відсутності централізованого фінансування та поставок за державними закупівлями пацієнт вимушений за власні кошти придбавати витратні матеріали та медикаменти для власного лікування. На сьогодні ми спільно з адміністрацією СМКЛ №1 та відділом охорони здоров’я Сумської міської ради опрацьовуємо з депутатським корпусом питання виділення додаткових коштів для забезпечення пацієнтів стентами та іншими витратними матеріалами”, – сказав він.

Наразі виходить так, що ангіограф придбали, а лікування на ньому доступнішим для більшості сумчан не стало. Залишається сподіватися, що міська та обласна влада все ж таки знайдуть спільну мову у питанні придбання таких важливих, а часом життєво необхідних стентів. А сумчани зможуть, не чекаючи екстрених випадків, завчасно подбати про своє здоров’я.

Анна Горпинич
Панорама №4-2019