Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Володимир Поцелуєв: «Підготувалися заздалегідь»

635

Хто на Сумщині став лідером серед медзакладів, яким погодила заявки НСЗУ та чи є проблеми з потраплянням пацієнтів до Сумської ЦРКЛ в умовах роботи блокпостів

Зі стартом другого етапу медреформи безкоштовно лікуватимуть тільки в закладах охорони здоров’я, які підписали договір з НСЗУ. Керівники медзакладів мали вибрати із 27 пакетів медичних послуг ті, які заклад зможе надавати якісно, і подати заяву в НСЗУ для контрактування. Щоб підписати договір, лікарні повинні були стати комунальними некомерційними підприємствами, комп’ютеризованими та зареєстрованими в електронній системі охорони здоров’я E-Health.

У Сумській області перше місце за кількістю ухвалених заявок посіла Сумська Центральна районна клінічна лікарня – 14 із 15 заявок. Про те, як заклад готувався до впровадження реформи вторинної ланки, розповів директор КНП «Сумська ЦРКЛ» Володимир ПОЦЕЛУЄВ.

«r»:Найголовніше, що цікавить пацієнтів, чи будуть ходити за ними гроші від НСЗУ?
В.П.:
Другий квартал НСЗУ обіцяє профінансувати на 100%, оскільки на період карантину були скасована планова госпіталізація. З 1 квітня ЦРКЛ буде профінансована на 38 млн грн. за 9 місяців.

«r»:Що саме зміниться для пацієнтів з 1 квітня?
В.П.: По-перше, кожний пацієнт відтепер має право на вільний вибір лікаря, від якого хоче отримати медичну послугу. Тобто більше немає територіального розподілу, згідно якого сумчан зазвичай лікують лише в міських закладах охорони здоров’я, а жителів Сумщини – в обласних. Але для того, щоб потрапити на прийом до вузького спеціаліста, пацієнт повинен мати скерування від свого сімейного лікаря, з яким він завчасно уклав декларацію. Лікаря-спеціаліста необхідного профілю може обрати сам пацієнт або ж перелік, до кого можна звернутися, може надати сімейний лікар. В місті Суми лікарні будуть активно конкурувати за пацієнтів (для людей це, безумовно, плюс). Буде мати значення рівень матеріально-технічного оснащення закладу, кращі умови перебування на стаціонарі та професійна репутація спеціалістів.

До речі, тепер пацієнт зможе зайти на сайт лікарні та побачити, які медикаменти є в наявності, тобто якими саме препаратами його будуть лікувати безкоштовно у разі потреби.

Наведу приклад: безкоштовно лікарня зможе лікувати, скажімо, антибіотиком «Цефтриаксон», а пацієнт хоче, щоб його лікували препаратом більш сучасного покоління. У такому випадку він має придбати його сам.

Є державні програми по лікуванню інсультів та інфарктів, стентуванню, коронографії. Якщо пацієнт потрапляє у терапевтичне вікно (проміжок часу, протягом якого терапевтичні заходи будуть мати найвищий ефект), цю послугу він зможе отримати безкоштовно, а зараз люди вимушені витрачати власні кошти.

«r»:Чи є медреформа корисною для лікарень?
В.П.: Для закладів теж є свої плюси. Влада зрозуміла, що замість систематичного дофінасування краще привести до ладу матеріально-технічну базу, щоб лікарні могли заробляти на своє утримання самостійно. До того ж заклад тепер, крім гарантованих безкоштовних послуг, зможе надавати платні послуги. Якщо у людини немає скерування від сімейного лікаря, але вона з власних міркувань хоче отримати певну послугу в обраному нею закладі, вона може сплатити за неї, і заклад отримає прибуток.

«r»: Чи не складно стало добиратися до лікарні людям з районів в умовах роботи блокпостів?
В.П.: Планові госпіталізації зараз скасовані, тому до Сум доставляють тільки ургентні випадки. Люди викликають бригаду швидкої допомоги, і вона доставляє людину до нас на санпропускник. Або сімейний лікар може скерувати до нашої лікарні. Якщо хтось має можливість у разі поганого самопочуття приїхати до лікарні на власному авто, то на КПП його також мають пропустити. Там також чергують лікарі, які можуть оцінити стан людини і необхідність відвідування лікарні.

«r»: В області є населені пункти, де через обмеження пересування з’явились проблеми з забезпеченням медикаментами, оскільки там немає аптек. Чи вирішуються такі питання?
В.П.: Таких звернень дуже багато. Для розв’язання цієї проблеми я пропоную звертатися до сімейних лікарів, органів місцевого самоврядування, робити заявки. Будемо доставляти.

«r»: Як готувалася районна лікарня до вступу в дію положень медреформи вторинної ланки?
В.П.: Місцева влада виділила більше 5 млн грн. на придбання медичного обладнання. Це дозволило нам отримати найбільшу в області кількість заявок, схвалених НСЗУ. Ми приділили увагу напрямку реабілітації опорно-рухової системи і неврологічного профілю, паліативну допомогу. Отримали обладнання, забезпечили навчання фахівців цього профілю. Придбали два додаткових ШВЛ, тепер загалом їх у нас шість. Можливо, придбаємо ще один – експертного класу. Також купили нові цифрові рентгенапарати, УЗД експертного класу, інтегральні помпи та інше устаткування, наявність якого була вимогою НСЗУ.


Ксенія Соболєва
Панорама №15-2020