Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Хто і що фінансує у сумських школах

588

Чи мають право батьківські комітети вимагати кошти з батьків на потреби школи та хто відповідає за метеріально-технічне забезпечення освітнього процесу

Віддзвеніли у школах перші дзвоники, відгриміли святкові лінійки, учні сіли за парти, і, здавалося б, нарешті схвильовані батьки можуть з полегшенням зітхнути. Але не так сталося, як гадалося. З початком нового навчального року активізувалися батьківські комітети – явище, про яке ледь не легенди ходять у соцмережах. Батьківські чатики у Вайбері зашкалюють від кількості повідомлень, а перелік потреб, на які треба здати кошти росте в геометричній прогресії.

Це все при тому, що кілька років поспіль діє Закон України «Про освіту» та Наказ міського голови, які прямо забороняють збір будь-яких коштів у школі. Здається, батьківським комітетам в Україні та й Сумах зокрема закон не писаний. Вони перетворились на своєрідні машини для витягання грошей з батьків, аргументуючи свої старання тим, що «це все для наших дітей…» і «держава не фінансує школи…». Наміри, здавалося б, благородні. Але ж усім нам відомо, куди веде дорога, вимощена добрими намірами.

У 2019 році обсяг фінансування на загальноосвітні заклади було спрямовано майже 70 млрд грн.

Насправді ж фінансування повної середньої освіти в Україні чи не найбільше за всю історію незалежної України. Так, у 2019 році обсяг фінансування на загальноосвітні заклади було спрямовано майже 70 млрд грн. У Суми надійшло майже 300 млн цих коштів і ще 2,9 млн додав місцевий бюджет. Цифри вражають. Проте використати ці кошти, вочевидь, раціонально не можуть. Відтак станом на лютий 2019 року на рахунках установ залишилось понад 66 млн грн. невикористаної освітньої субвенції.

Тепер говорити про те, що «держава не фінансує» видається не зовсім доречним. Але хочеться детальніше зупинитися на тому, хто і за що відповідає при фінансуванні закладів загальної освіти. Дуже детально та зрозуміло про це написав юрист громадського об’єднання «Батьки SOS» Роман БОНДАРЕНКО: «Батьки не зобов’язані здавати гроші у школі ні на що. Взагалі. Нікому. Ніколи. Не зобов’язані. Загальна середня освіта – обов’язкова і безоплатна. Будь-які вимагання внесків до фонду школи/класу незаконні. Ст.189 Кримінального кодексу України – Вимагання. Школи фінансує/утримує не президент, не міністр освіти, а місцева влада. Ремонти, будівництво нових навчальних закладів, групи продовженого дня – усі фінансові питання до місцевої влади. Немає підручників – батьки не повинні купляти ніяких підручників. Звертайтеся до директора, відділу/управління освіти. Нехай шукають у бібліотеках інших шкіл, купляють нові, але не за рахунок батьків».

Що ж стосується батьківських комітетів, то ці формування «в оригіналі» повинні мати зовсім інші функції, аніж вимагання грошей з батьків на ремонт, підручники чи туалетний папір для школи. Основною функцією батьківських комітетів мало б стати відстоювання інтересів учнів та співпраця з адміністрацією школи і органами місцевого самоврядування, адже саме від цих структур залежить повне та своєчасне фінансування потреб школи.

Вже на святі першого дзвоника батьківські комітети активізували свою роботу по збору коштів

«У батьківських комітетів немає жодних повноважень, їхні рішення не мають жодної юридичної сили, ніхто не зобов’язаний виконувати те, що навирішували батьківські комітети. Але спільними зусиллями батьки можуть змусити місцеву владу працювати для дітей. Основне завдання батьківських комітетів не збір грошей, а тиск (співпраця) на директора чи місцеву владу з метою забезпечити фінансування школи», – пояснює Роман Бондаренко.

У випадках, коли представники батьківського комітету починають переходити межу, вимагаючи здати кошти на будь-які потреби, принижувати, ображати батьків чи дитину (а такі випадки теж відомі і не поодинокі – прим. автора), правник радить не боятися та звертатися до директора школи. Якщо ж керівник не вживає ніяких заходів, можна сміливо звертатися зі скаргою до місцевого управління освіти чи писати заяву до поліції про вимагання коштів.

Водночас варто розуміти, що допомагати школі можна. У тому випадку, якщо це ваша добра воля і рішення, прийняте самостійно, без тиску. Для цього варто поцікавитись, чи є відкритий у школі спеціальний рахунок для перерахування благодійної допомоги. Попросіть у директора реквізити та зробіть безготівковий (!!!) перерахунок коштів. У призначенні платежу обов’язково вкажіть, на які саме потреби ви перераховуєте кошти: на фарбу, на принтер, на туалетний папір, тощо. І не соромтеся вимагати у керівника закладу звіт про використання благодійних коштів. Ви маєте на це повне право. Жодної готівки, жодних записів у зошиті.


Анна ГОРПИНИЧ
Панорама №37-2019