Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чи є в Сумах навчальні заклади, що відповідають техніці пожежної безпеки

352

Щоб у вогні не горіти. Які правила варто засвоїти змалечку, щоб трагедія Одеського коледжу не повторилася у нас

Масштабні пожежі, що забирають життя дітей, – такі новини все частіше лунають з телеекранів, на сторінках ЗМІ. Остання така пожежа в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, де 4 грудня загинуло 16 людей, сумною звісткою облетіла всю країну. Загибель людей – це завжди трагедія. Однак ця ситуація стала своєрідним червоним вогником, який сповіщає про те, що ситуація з безпекою в навчальних закладах вийшла з-під контролю. Місця, куди ми віддаємо своїх дітей, стали місцями небезпеки, а шлях на навчання одного дня може стати останнім.

Після того як новина про страшну пожежу в Одесі вийшла на загал, тотальні перевірки почалися по всій країні. Не стали виключенням і Суми. Міський голова Олександр ЛИСЕНКО вже 9 грудня «поставив на вуха» начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій Артура ПЕТРОВА та начальницю управління освіти і науки Антоніну ДАНИЛЬЧЕНКО: «Всі повинні знати, як відбувається евакуація. Доступ до виходів має бути вільний, і на шляху не повинно бути ніяких обмежень – залізних решіток і закритих дверей – звертаю увагу, що цілодобово! Ви знаєте про те, що сталось в Одесі, щоб у Сумах такого у жодному разі не було! Відзвітуйте мені всю інформацію про ситуацію з пожежною сигналізацією в усіх школах, садочках і решті комунальних закладів Сум, тому що вона не в усіх у належному стані. Перевірте і складіть відповідний план дій!»

І почалися перевірки. Вже за тиждень на щотижневій апаратній нараді заступник міського голови Володимир ВОЙТЕНКО попросив доповісти про перші результати перевірки. Ситуація виявилась невтішною. Пожежною сигналізацією в місті обладнано тільки три школи – №7, №8, №29 і сім садочків – №2, №28, №38, №20, №25, №26, №40. Також система сповіщення про пожежу є в Центрі науково-технічної творчості молоді. І все. Решта навчальних закладів ризикують повторити одеський сценарій. Щоправда, як зауважила пані Данильченко, у навчальних закладах, які беруть участь у проєкті з підвищення енергоефективності, також буде встановлена система пожежної сигналізації. Нагадаємо, це школи №9, №7 та №20.

Така ситуація, вочевидь, не задовольнила очільників міста. А відтак заммера наголосив, що пожежною сигналізацією повинні бути обладнані всі навчальні заклади міста. «Незважаючи на те, що встановлення пожежної сигналізації – захід дороговартісний, ми повинні максимально сприяти тому, аби в кожному освітньому закладі була наявна система сигналізації на випадок пожежі. Це питання, в першу чергу, безпеки і життя наших дітей і трудових колективів», – наголосив Володимир Войтенко. Зауважимо, що у наступному, 2020 році міська рада планує витратити 6 млн грн. на заходи з пожежної безпеки. І мова йде не лише про встановлення сигналізації. Це і обладнання пожежних щитів, і заправка вогнегасників, і навчання персоналу навчальних закладів правилам поведінки під час пожежі.

Остаточний звіт про стан пожежної безпеки в навчальних закладах Сум має бути опублікований вже у березні наступного року. Поки ж триватимуть перевірки комунальних установ.

А поки депутати та профільні керівники вирішують фінансові та організаційні питання поліпшення системи пожежної безпеки, задача кожного, хто турбується про життя та здоров’я дітей та близьких, навчити їх, як правильно діяти у випадку пожежі. Адже найчастіше життя рятує не дорога сигналізація, а злагоджені дії пожежників та самих людей.

Головним ворогом у надзвичайній ситуації є паніка – вона робить дії людей безладними, а отже наражає їх на небезпеку. За можливості слід одразу викликати пожежників. На щастя, мобільний телефон сьогодні є ледь не у кожного першокласника, а екстрені виклики не тарифікуються операторами. В жодному разі не треба кидатися у полум’я, краще дочекатися допомоги або покликати когось через вікно.

Якщо загоряння спричинило сильне задимлення, добиратися до виходу слід поповзом, затуливши ніс та рот вологою тканиною. Якщо в приміщенні немає водопостачання, підійде навіть людська сеча. Погодьтеся, життя важливіше за сором.

Уникайте перекриттів, які можуть обвалитися і в жодному випадку не користуйтеся ліфтом.
Стрибайте через вікно лише у крайньому разі. Кожен другий стрибок при пожежі з четвертого поверху є смертельним. Саме так сталося і в Одесі. Але якщо іншого виходу немає, перед стрибком викиньте на землю якомога більше м’яких речей (подушки, матраци тощо), старайтеся спланувати своє падіння саме на ці речі. Ситуацію могли б врятувати так звані «куби життя» – спеціальні надувні подушки, на які потерпілі від пожежі могли б безпечно вистрибнути. Наразі в Україні таких існує 5. Вартість такого «куба» становить близько 10 тис. доларів. Поки що про закупівлю таких у Сумах мова не йде.

Анна ГОРПИНИЧ
Панорама №1-2020