Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чи світить Україні європейське “сміттєве” майбутнє?

82

Ставлення до утилізації сміття в окремо взятій державі – це тест на її цивілізованість. Якщо почитати новини світу, які стосуються способів переробки відходів в тій чи іншій країні, то починаєш розуміти, що Україна знаходиться на початку “сміттєвої” еволюції. Адже влаштований збір сміття в нашій країні наступним чином:

  • Більшість громадян не сортують сміття і складають його в пластикові або целофанові пакети, які практично не розкладаються;
  • Компанії, які надають послуги зі збирання та транспортування сміття, відвозять його в місця поховань і буквально зводять з відходів “єгипетські піраміди”.

У такій практиці, шкідливої для екології, немає нічого дивного. І в СРСР, і в незалежній Україні держава не займалася просвітою своїх громадян, яка була б спрямована на виховання в них необхідних якостей: дисципліни, відповідальності, порядності, охайності і турботи про навколишнє середовище. Досить подивитися, що діється в лісопосадках, парках, скверах, які є популярними місцями відпочинку. Пластикові та скляні пляшки, пакети, брудний папір – всюди сліди перебування “цивілізованих” українців.

Яка методика зі збору та переробки сміття застосовується в розвинутих країнах

Перш за все слід зазначити наявність системного підходу до даної проблеми. Ключовими складовими цього підходу є:

  • Державна пропаганда “життя без сміття”. Екологічна освіта громадян з раннього віку. Продумана законодавча база, яка зобов’язує і заохочує громадян до роздільного сортування сміття. Розвиток мережі станцій по збору та сортування сміття, які працюють за принципом самообслуговування;
  • Поділ відповідальності між громадянами-постачальниками сміття і компаніями-виробниками товарів, які після їх використання стають сміттям.

Другий пункт потрібно пояснити. Переробка відходів коштує дорожче, ніж традиційне їх захоронення або спалювання. Тому утилізацію розсортованого сміття фінансують дві сторони: громадяни і компанії-виробники. Перші зобов’язані не тільки оплачувати досить високі тарифи з вивезення та переробки сміття на спеціалізованих підприємствах, а й чітко слідувати інструкції з підготовки відходів до утилізації (сортувати їх, мити, м’яти і т.д.) Компанії-виробники також фінансують процес утилізації відходів, оскільки безпосередньо пов’язані з їх появою.

Однією з переваг такого досить складного для розуміння середньостатистичного українця алгоритму є економний підхід як до споживання тих чи інших товарів, так і їх виробництва. Люди в розвинутих країнах намагаються купувати товари, після використання яких виходить “дешеве” сміття (наприклад, вважають за краще купувати товари в паперовій і скляній упаковці, а не в пластиковій). А підприємства при виробництві дотримуються інноваційних технологій, завдяки яким залишаються відходи, утилізація яких нешкідлива для навколишнього середовища і не вимагає великих фінансових витрат.

Досягнення розвинутих країн в сфері утилізації відходів

Розглянемо ці досягнення на прикладі Швеції, на яку сьогодні рівняються навіть західноєвропейські країни. Як шведи організували утилізацію сміття?

  • Близько 50% вітчизняних відходів + певна кількість зарубіжних спалюється на сміттєспалювальних заводах, де виробляють енергію – теплову та електричну;
  • При переробці сміття отримують біогаз, який використовують як паливо для автомобілів і інших цілей;
  • Крім енергії, шведи виробляють в процесі переробки відходів корисну сировину (наприклад, свинець і синтетичні волокна) і готові вироби. Магазини побутової електроніки зобов’язані приймати застарілу техніку при продажу нової;
  • Держава стимулює громадян ремонтувати старі речі, а не купувати нові. Відремонтував холодильник – отримай зниження прибуткового податку! Також в Швеції популярно обмінюватися “обридлими” речами: одягом, побутовою технікою, транспортом і навіть житлом. Це теж призводить до зменшення кількості нових товарів, а значить, і до зниження сміття;
  • Ресайклінг (переробка відходів) – обов’язковий предмет у шведських школах, а як правильно сортувати сміття, дітей починають вчити ще з дитячих садків.

Швеція сьогодні намагається розвивати циклічну економіку, основою якої є виробництво нових товарів шляхом переробки старих. Чи зможе Україна скористатися досвідом Швеції та інших розвинутих країн? Покаже майбутнє.

Джерело: новини світу fakty.com.ua